AirPodsApple PayApple WatchHomePodiOSiPadiPhoneiPodMacmacOS

Apple 2018 – co všechno představil a čeho jsme se nedočkali?


Uplynulý rok byl pro kalifornskou společnost vcelku úspěšný. Dočkali jsme se množství novinek, na něco se ale stále nedostalo. Co Apple 2018 přinesl?

Nové iPhony, iPady, nové hodinky i nové počítače. Všechny generace se nesly v duchu menších i větších evolucí. Dostalo se ale i na zbrusu nový produkt v podobě HomePodu a samozřejmě nechybělo každoroční omlazení operačních systémů. Níže tak naleznete seznam Apple 2018 se všeho jeho novinkami.

Jaké jsou ty nej mobilní hry roku 2018?

 

HomePod (únor)

První inteligentní reproduktor společnosti Apple byl uveden na trh v únoru. I když s podporou Siri a Apple Music nenabízel tolik funkcí co konkurence (Google Home), postupnými aktualizacemi se naučil mnohým novým kouskům. Lze jej tedy použít nejen k poslechu hudby, ale i pro ovládání produktů domácnosti začleněných do HomeKitu. U nás ale bohužel stále není oficiálně dostupný.

Siri vám v reproduktoru HomePod odpoví na položenou otázku už ze 74 % správně

 

iPad šesté generace (březen)

V březnu Apple na své speciální konferenci představil levný 9,7palcový model iPadu. Ten vychází ze staršího šasi, avšak obsahuje moderní hardware (procesor A10) a nabízí podporu Apple Pencil. Jedná se o základní model tohoto tabletu, který je určen pro nenáročnou práci (od té náročné je zde řada Pro) a hodí se tak do každé domácnosti a pro každého školáka.

Nový iPad stojí 9 tisíc a podporuje Apple Pencil

 

MacBook Pro (červenec)

V červenci Apple představil upravené modely 13 a 15palcových MacBooků Pro s rychlejšími čipy s až šesti jádry. Vizuální změna se neudála žádná, všechny proběhly pod povrchem. Tyto MacBooky Pro tak dostaly podporu osazení až 32 GB RAM pamětí, zároveň mohou mít až 4TB SSD disk a jejich klávesnice je konečně méně poruchová. O zabezpečení se pak nově stará čip T2.

Apple představil nové MacBooky Pro (2018) a k nim kožená pouzdra

 

Nový software (září)

Jeho podobu jsme sice znali již od června, kdy jej Apple představil na WWDC 2018. K dispozici široké veřejnosti se ale klasicky dostal až během září. iOS 12 přinesl Čas u obrazovky, vylepšenou práci s notifikacemi, Memoji, aplikaci Siri Zkratky nebo Měření.

iOS 12 novinky táhnout. Adopce systému dosáhla 70 procent

Hodinkový watchOS 5 přišel s vysílačkou pojmenovanou jako Walkie-Talkie, nechyběly nová cvičení, lepší oznámení či aplikace Podcasty. Apple TV a její tvOS 12 se pak naučily Dolby Atmos. MacOS Mojave přišel s tmavým režimem, lepší prací se soubory na ploše či otisky obrazovky, funkcí rychlého náhledu a kontinuálního fotoaparátu.

Apple vydal macOS Mojave. Přináší tmavý režim a dynamickou plochu

 

iPhone XR, iPhone Xs a iPhone Xs Max (záři a říjen)

Modely telefonu iPhone Xs a Xs Max jsou přímými nástupci desátého telefonu této společnosti. I když se jedná o mírnou evoluci (vylepšení bylo kladeno zejména na výkon), iPhone Xs Max přináší 6,5palcovou úhlopříčku jeho displeje, i když je rozměry pořád menší než Plus verze telefonu. Může za to samozřejmě bezrámečkový design.

Apple představil nové iPhony. iPhone Xs, iPhone Xs Max a iPhone Xr přicházejí, seznamte se

Ten dostal i iPhone XR, který vsadil na líbivá barevná provedení a příjemnější cenovku. Za tu ale neposkytuje OLED displej a nabízí jen jednu čočku jeho hlavního fotoaparátu, i když ta i tak zvládá portrétový režim. Výkonnostně je na tom stejně jako jeho sourozenci. I když ti přišli na trh hned v září, na model XR jsme si museli měsíc počkat.

iPhone Xr

 

Apple Watch Series 4 (září)

Bezrámečkový displej dostaly i nové hodinky společnosti. Ty jsou navíc tenčí a o 30 procent větší. Mají přestavěný systém osvitových diod a umožňují měřit EKG. Také zavolají pomoc, pokud upadnete a nezvládnete to sami. Samozřejmě byl vylepšen výkon, přibyly nové ciferníky atd. Více se dozvíte z naší recenze.

Jaké jsou ty nejlepší aplikace pro Apple Watch?

 

iPad Pro (říjen)

A do třetice všeho dobrého. Bezrámečkový design vtrhnul i do portfolia iPadů. Nové Pro modely, které jsou 11 a 12,9palcové, tak ztratily tlačítko Domů, za to získaly FaceID, které funguje i v režimu na šířku. Mají kompletně přepracovaný design (který se tak trochu ohýbá) a nekompromisní výkon, který rozdrtí i stolní počítače. Přišla s nimi i nová generace příslušenství Apple Pencil.

Apple představil bezrámečkový iPad Pro s Face ID

 

Mac mini (říjen)

Celé čtyři roky to Applu trvalo, než si pro Mac mini přichystal nějakou aktualizaci. Nyní je tak jako pokropený živou vodou, přičemž se jedná o nejdostupnější počítač společnosti. Vesmírně šedá barva mu sluší, stejně tak jako jeho vlastnosti, které se dočtete v tomto článku.

Mac mini 2018 a navýšení RAM. Jak na to?

 

MacBook Air (říjen)

Poslední novinkou pro Apple 2018 je MacBook Air. Ten vychází z designu 12palcového MacBooku, přičemž se jedná o 13palcový model s Retina displejem a bezpečnostním čipem T2. Díky němu tedy můžete počítač odemknout pouhým otiskem prstu, jako to umí MacBook Pro s Touch Barem. Více se o něm dočtete v tomto článku.

Nový MacBook Air je tady a s ním i první unboxing videa

 

Čeho jsme se nedočkali a co na nás čeká?

Jistě jste je také čekali, a také se jich nedočkali. Jedná se o druhou generaci sluchátek AirPods, které by umožňovaly bezdrátové nabíjení. Druhou položkou na „wishlistu“ pak jistě je bezdrátově nabíjecí Qi podložka AirPower. O obou produktech víme již více jak rok (byly zmíněny při představování iPhonu X) a zatím kde nic, tu nic.

AirPody bezdrátové nabíjení přinesou už příští rok, nový design až v roce 2020

Možná se dočkáme v roce 2019, možná ale také vůbec. Jisté je, že příští rok na nás čekají nové operační systémy pro mobilní zařízení i desktopy, nebudou chybět nové iPhony, možná přijde i iPad mini 5. generace a spekuluje se i o modulárním stolním počítači. I když úniky naznačují mnohé, nic není jisté. Stejně tak jako to, jestli už na začátku roku přijde do České republiky Apple Pay.

Zachovejte tedy Applišti přízeň i v roce 2019 a nic podstatného o společnosti Apple a jejích produktech vám tím neunikne. Celá redakce vám přeje úspěšný a pohodový rok 2019.