Apple WatchRecenze

Apple Watch 4 recenze – hodinky už počtvrté a ještě lépe


Sehnat čtvrtou generaci hodinek bylo od uvedení do prodeje kumšt a stále tak trochu je. Jak dopadla Apple Watch 4 recenze a vyplatí se jejich koupě?

Před pořízením čtvrté generace jsem nosil Apple Watch Series 2. Sice jsem měl možnost otestovat trojky, ale investici do nich jsem si neobhájil. Ano, byly rychlejší a přinesly LTE, které si však v našich končinách stejně neužijete. Takže upgrade ve výsledku nedával smysl.

Apple Watch 4 recenze jako výzva

To s čtvrtou generací to je jiné. Přinesla hned několik novinek, kvůli kterým bylo rozhodování tentokrát těžší a naše recenze Apple Watch Series 4 je neopomíjí. Za prvé tu máme větší displej s vyšším rozlišením, poté přepracované senzory anebo vylepšený reproduktor a mikrofon. Samozřejmě vynechávám funkce, které si u nás takřka nevyužijete jako EKG (i když to s malou pomocí nakonec půjde).

Apple Watch 4 komplikace

Původní Series 2 jsem měl ve zlatém hliníku, a tak dozrál čas na změnu. Tentokrát volba padla na černé Watch Nike+. Jenže se ukázalo, že jich do České republiky dorazí ještě méně, než klasické verze. Naštěstí se v pořadníku uvolnilo místo a jedny hodinky byly k dispozici něco málo týden od uvedení.

Jiné na první pohled

Na první pohled zaujme už černá krabice. Oproti standardní bílé působí více exkluzivně, ačkoli jde pouze o barvu papíru. Po otevření na vás vykouknou hodinky v plátěném obalu a řemínek zvlášť ve svém papírovém obalu. Volil jsem variantu s tkaným řemínkem, jelikož už jeden Nike+ mám a díky své prodyšnosti tolik nenamáhá pokožku.

Apple Watch

Už po vybalení a zacvaknutí řemínku si všimnete displeje. Plochy přibylo sice 2 mm úhlopříčně navíc, přesto to zejména jako majitelé předchozích generací vidíte. Po zapnutí vás přivítá už tradiční watchOS 5, který po aktualizaci najdete i v předchozích generacích. Jenže na Series 4 jsou dostupné speciální ciferníky, které napodobují kulaté tvary.

A nové ciferníky jsou také nabušené komplikacemi. Těch už se na displej vejde tolik, že vlastně nebudete vědět co s nimi. Také jsem od vybalení dlouho přemítal, který použiji, až jsem nakonec vybral jeden z těch sportovnějších.

Už po vybalení a zacvaknutí řemínku si všimnete displeje. Plochy přibylo sice 2 mm úhlopříčně navíc, přesto to zejména jako majitelé předchozích generací vidíte.

Ve jménu haptiky

Po chvilce hraní s hodinkami si povšimnete i změny tlačítek. To tlusté podlouhlé je nyní více zapuštěno a mačká se trochu jinak. Stejně tak si budete chvilku zvykat na novou korunku s haptickou odezvou. Ta funguje obdobně jako třeba iPhone 7 a jeho haptické tlačítko plochy nebo trackpady u všech nových MacBooků. Vibračním motorkem tak simuluje „živé praskání“ při otáčení, ač se skutečně vlastně nic takového neděje. Prostě dokonalá iluze.

Majitele předchozích generací jistě potěší, že zůstává maximální kompatibilita se všemi řemínky. Svou kolekci tedy nemusíte rozprodat ani zahodit, všechny řemínky využijete i s novými hodinkami.

Až dvoudenní výdrž

Po téměř dvou měsících už může recenze Apple Watch Series 4 objektivně zhodnotit některé parametry, které „prvorecenzenti“ a jednoduché „dojmy“ nezachytí. Jedním z těchto parametrů je výdrž na baterii. Hodinky totiž obsahují opět rychlejší procesor, díky kterému jsou odezvy systému naprosto bleskové. Ať jde o přepínání mezi aplikacemi nebo reakce v aplikacích samotných, rychlostí budete až zaskočeni. A to i při srovnání se Series 3.

Na druhou stranu zjistil server iFixit, že nové Watch 4. generace opravdu obsahují menší baterii. Naštěstí nemá na výdrž nijak katastrofální vliv. Při mém běžném denním scénáři: 30 minut aktivního cvičení, celý den sledování tepu, příjmy hovorů, přepínání hudby (Spotify), odpovídání na SMS, případně základní kontrola e-mailů a počasí končí denně s okolo 55 – 60 % baterie. Není problém prohlásit, že Apple Watch Series 4 vydrží na jedno nabití i dva dny. Zvyk je však železná košile a nabíjím stejně denně. Je ale dobré vědět, že kdybych den vynechal, hodinky mě nenechají na holičkách.

Hodinky totiž obsahují opět rychlejší procesor, díky kterému jsou odezvy systému naprosto bleskové. 

Je recenze Apple Watch Series 4 bezkonkurenční?

Rovněž si plnými doušky užívám větší displej, ač třeba pravidelnému louskání webu nebo čtení e-mailů jsem zatím nepřišel na chuť. Na takové činnosti mám raději svůj iPhone Xs. Každopádně známá rovnice větší displej = více informací, více informací = více produktivity opravdu platí. Jsou určité scénáře, které snadno vyřídíte z hodinek.

A tak bychom mohli pokračovat. Vlastně se opravdu těžko hledají zápory a výmluvy, proč si nový model nepořídit. I když jeden bych přesto našel a tím je cena. Apple totiž opět nenápadně zdražil, a i když nejde o šílené tisíce, jako to dělá u počítačů a iPadů, tak nám stejně vysílá jasný signál. Za kvalitu si připlaťte.

Pravděpodobně tedy půjde o jinou otázku. Pokud totiž toužíte po Apple Watch, není lepší volby než Series 4. Jenže pokud stále nevíte, jestli chcete jen nějaký chytrý náramek, fitness tracker nebo dokonce pokukujete po konkurenci, budete mít rozhodování těžší. Řešení dalších výrobců už dnes umí hodně podobné funkce jako Apple Watch a jediné, co postrádají, je integrace do celého ekosystému. A ta patrně bude zásadním těžítkem na misce vah, proč si Apple Watch Series 4 koupíte.

[box type=”success” ]

  • Velký displej
  • Haptická odezva korunky
  • Až dvoudenní výdrž baterie

[/box]

[box type=”error” ]

  • Cena

[/box]

Název: Apple Watch Nike+ Series 4 44mm GPS

Cena: 12 090 Kč

Parametry: Pouzdro z vesmírně šedého hliníku, vestavěná GPS, GLONASS, Galileo a QZSS, S4 s 64 bitovým dvoujádrovým procesorem, bezdrátový čip Apple W3, barometrický výškoměr, kapacia 16 GB, optický snímač tepové frekvence, elektrický snímač tepové frekvence, vylepšený akcelerometr snímající zrychlení až 32 g, vylepšený gyroskop, snímač okolního osvětlení, LTPO OLED Retina displej s Force Touch (1000 nitů), korunka Digital Crown s haptickou odezvou, hlasitější reproduktor, tvrzené Ion-X sklíčko, zadní strana ze safírového křišťálu a keramiky, Wif-Fi (802.11b/g/n v pásmu 2,4 GHz), Bluetooth 5.0, vestavěná dobíjecí lithium-iontová baterie, výdrž baterie až 18 hodin, voděodolné do 50 metrů, watchOS 5

Kompatibilita: iPhone 5s a novější s iOS 12 a novějším

Rozměry: výška: 44 mm; šířka: 38 mm, hloubka: 10,7 mm; hmotnost: 36,7 g