Apple TVApple WatchiOSmacOS

WWDC 2018 – souhrnný článek. Co všechno Apple představil?


WWDC 2018 se letos koná od 4. do 8. června v San Jose v McEnery Convention Center. Hned na úvod si pro nás Apple připravil úvodní keynote. Podívejte se, jaké novinky byly představeny.

Úvod začal videem ukazující krásy Kalifornie a poté keynote tradičně uvedl sám CEO Applu Tim Cook. Jako první sdělil, že je na světě celých 20 milionů vývojářů píšících aplikace pro Apple. V místě konání tak jsou vývojáři ze 77 zemí. Pokračoval obchodem App Store, který každý týden navštíví na 500 milionů uživatelů. Apple už vývojářům vyplatil na 100 miliard dolarů. Následovaly informace o programovacím jazyku Swift. V něm již bylo napsáno více jak 350 tisíc aplikací.

WWDC 2018

 

iOS 12

Novou verzi mobilního operačního systému iOS přišel představit Craig Federighi. První dozajista čekaná věc byla, že uvedl, že iOS 12 bude distribuovaný jako bezplatná aktualizace. Zde se tedy naštěstí nic nezměnilo. 81 % všech aktivních iOS zařízení používá aktuální verzi systému. 95 % uživatelů je s iOS 11 spokojených.

Všechna zařízení, která podporují iOS 11 budou podporovat i iOS 12. Takže se ho dočkají i stařičké modely iPhone 5s. iOS 12 se zaměřuje hlavně na výkon. Poskytne o 40 % rychlejší spouštění aplikací, o 50 % je rychlejší psaní na klávesnici a o 70 % je rychlejší otevírání aplikace Fotoaparát. Tato čísla pocházejí z testování na iPhone 6 Plus.

 

USDZ

Zajímavou informací bylo, že iOS 12 poskytne nový souborový formát s názvem USDZ. Na jeho vývoji spolupracovala řada společností jako Adobe, Autodesk nebo Sketchfab. Zástupce společnosti Adobe, přítomný na pódiu, tak uvedl, že tento nový formát bude podporovat celá platforma Adobe Creative Cloud.

ARKit 2

Součástí iOS 12 bude také nová aplikace na měření. V současnosti jsou v App Store aplikace, které umí rozměry měřit v reálném světě zcela běžně. Apple tak nyní ukázal vlastní řešení. Aplikace sloužila jako oslí můstek pro povídání o platformě ARKit. Ten nově přijde ve své druhé verzi. Ta bude lépe optimalizovaná, realističtější a Apple v ní zúročí své zkušenosti s vývojem.

LEGO

Více možností pak předvedl na pódiu Martin Sanders ze společnosti LEGO. Už tak nebudeme muset kupovat skutečné Lego, ale vystačíme si s aplikací, která nám stavění kostiček nasimuluje. Jestli je to však krok tím správným směrem, toť otázka. Aplikace stavění LEGA v rozšířené realitě přijde později tohoto roku.

Fotky

Federighi následně uvedl vylepšení aplikace Fotky. Ta dostane lepší vyhledávání papříč vaší galerií. Bude podporovat složené hledání z více částí. Takže budete moci napsat do jednoho výrazu informace o místě i objektu. V aplikaci se budou objevovat i chytré návrhy.

SiriKit

Siri bude mít nově svou vlastní platformu pojmenovanou jako SiriKit. Díky ní se bude moci podívat i do produktů třetích stran. Pokud tak budete mít na klíčích chytrý přívěšek, Siri s ním dokáže komunikovat.

Přibude také nová aplikace Shortcuts, v češtině se dá přeložit jako Zkratky. Mělo by se jednat o hotová řešení, která budete moci aplikovat. Takový Automator z macOS pro iOS. Siri se tak naučí komunikovat například s titulem Kayak.

 

Aplikace

Aplikace Apple News pak doznala vylepšení v podobě lepšího vyhledávání a větší podpory pro iPad. Nově bude také zobrazovat informace z aplikace Akcie. Kompletního redesignu se pak dočkal titul Diktafon, nově přichází titul Apple Books, který nahrazuje původní iBooks. Waze, Google Maps a možná další aplikace třetích stran budou podporovat CarPlay. To je jistě dobrá zpráva pro všechny, kteří se dosud nesžili s titulem Mapy přímo od Applu.

 

Notifikace, hlídání využití, Animoji, skupinový FaceTime

S iOS 12 budou přepracovány notifikace. Ty budou moci být i skupinové a budou mít nový design. Po vzoru Androidu P si také nově budete moci zjistit, jak moc času věnujete svému telefonu. Budete si tedy moci nastavit časový limit, jak dlouho chcete danou aplikaci používat. Přítomny budou i podrobné statistiky, třeba kolik notifikací vám z dané aplikace přišlo atd.

Do iPhonu X přijdou také nové Animoji. Jmenovitě se jedná o ducha, koalu, tigra a T-Rexe. Technologie bude nově umět sledovat i pohyb vašeho jazyka. Aby toho nebylo málo, budete si moci vytvořit svého vlastního Animoji avatara, tzv. Memoji, který jako by vám z oka vypadl.

Konečně se v iOS 12 dočkáme skupinových hovorů FaceTime, kterých se může zúčastnit až 32 lidí. Pozvat do konference je budete moci zasláním iMessage. Jednotlivé snímky nejsou nijak rozměrné, ale když si někdo vezme slovo, automaticky se jeho okno zvětší. Ve FaceTime hovorech budete moci používat právě i Memoji.

 

watchOS 5

Uživatelé Apple Watch jsou ti nejspokojenější co se uživatelů s nositelnou elektronikou týče. O hodinkách povídal Kevin Lynch. K dispozici budou nové sedmidenní výzvy s vašimi přáteli a to v aplikaci Aktivita. Přibydou nová cvičení, jako hiking nebo jóga. Apple Watch také budou nově umět automaticky detekovat, že jste započali danou aktivitu – cvičení.

Zajímavý je nový druh komunikace v rámci uživatelů Apple Watch pojmenovaný jako Walkie Talkie. Pracuje jak skrze mobilní síť operátora, tak skrze Wi-Fi. Dále bude mít ciferník Siri nové možnosti zobrazení aplikací. WatchOS 5 bude nově podporovat WebKit, takže zobrazí obsah webové stránky a přichází do něho i aplikace Podcasty. Ty se budou chovat podobně jako třeba na iPhonu. Půjde je přes Apple Watch odebírat a synchronizují se napříč všemi zařízeními.

 

tvOS 12

iTunes nabízí největší výběr filmů ve 4K HDR. V rámci zvuku bude ještě u některých filmů přidáno Dolby Atmos. Snímky z Apple TV si tak budete moci užít v prvotřídní kvalitě nejen po vizuální ale nově i po audio stránce. Filmy, které už máte, tak budete moci zdarma opět stáhnout s podporou Dolby Atmos.

Aplikace TV rozšiřuje podporu kanálu na více než 100. Nás se toto bohužel zatím netýká. Nově bude dostupné automatické přihlášení k obsahu v aplikaci TV. Bude stačit, když je uživatel zákazníkem podporovaného poskytovatele a Apple TV ho sama přihlásí k obsahu. Televize také dostala nový spořič pojmenovaný Space.

 

macOS 10.14 Mojave

Tim Cook uvedl i nový operační systém pro počítače Mac. Novinky však prezentoval opět Greg Federighi. Jako první uvedl, že se systému bude skutečně jmenovat Mojave, jak jsme vás již dříve informovali. Jako první přišel na přetřes noční (temný) režim. I o tom jsme již věděli. Tomuto režimu se nepřizpůsobí jen aplikace, ovládací prvky a panely, ale třeba i tapeta.

S funkcí Desktop Stack půjde soubory seskupovat do skupin. Na jednu hromadu si tak na ploše hodíte všechny videa, fotografie či PDF dokumenty, aniž byste je museli dávat do složky. MacOS 10.14 vám také nově umožní anotovat rychlý náhled, který činíte mezerníkem. Tato možnost byla doteď dostupná jen v případě, když jste soubor plně otevřeli v aplikaci Náhled. V souvislosti s tím se rozšíří možnosti pořizování otisků obrazovky. Snímky obrazovky budou fungovat podobně jako na iOS. Pořídíte je, otevřou se a rovnou budete mít možnost je upravit.

Novinkou je i možnost volby, že chcete přidat do dokumentu fotografii. Tím váš iPhone automaticky spustí aplikaci Fotoaparát a na Macu se vloží v něm pořízená fotografie. Apple News přichází i na Mac. Aplikace vypadá, jako by vypadla z oka tomu na iPadu. Což je koneckonců asi i dobře.

HomeKit přichází i na macOS, což mnohé jistě potěší. Aplikace se jmenuje jednoduše – Home. Obecně v systému také přibydou nové způsoby zabezpečení aplikací. Kýženého a zásadního redesignu se pak dočkal Mac App Store. Ten nově vypadá jako App Store v iOS 11. Vývojáře by tak měl více lákat publikovat v něm své tituly a uživatele zase k tomu, aby si různé tituly více stahovali. Do konce roku v něm dokonce bude k dispozici i Office 365.

Samozřejmě značného vylepšení doznalo i grafické rozhraní pro Mac zvané Metal. Díky němu si budete na svých Macích užívat i populární survival hry Fortnite. Na Macu také budete moci ovládat aplikace Home či Apple News pomocí svého iPhonu. Ten bude fungovat jako trackpad.

Konec dobrý, všechno dobré

Bety všech systémů jsou k dispozici již dnes. Ostrých verzích se dočkáme na podzim letošního roku. Celou konferenci, která trvala 2 hodiny a 15 minut, ukončil Tim Cook krátkým sumářem a videem. Žádného „One more thing“ ani jakéhokoli produktu jsme se tak nedočkali. Konference tím byla zaměřena jen a pouze na softwarové novinky.

Co říkáte na představené novinky? Podělte se s námi o váš názor v komentářích pod článkem.

 

Zdroj: The Verge