Operační systém watchOS 6 mění smysl Apple Watch od základů. Ukazuje jejich zcela nový směr. Přichází revoluce v oblasti nositelné elektroniky?
Těžko říct. Osobně vlastním chytré hodinky od Applu od jejich první generace a musím uznat, že od prvního vydání tohoto produktu k ničemu zásadnímu nedošlo. Alespoň z mého pohledu. Skutečnou inovaci, ve které já osobně vidím smysl, přináší až model Series 4. Svým větším displejem, haptickou digitální korunkou, senzorem EKG spolu se zajímavými řemínky. Nicméně to hlavní, co mi u Apple hodinek opravdu chybí, je jejich samostatnost a nezávislost na iPhonu.
Začátek nové éry
Pravděpodobně nejsem sám, protože samostatné fungování Apple Watch vrtá hlavou i lidem v Applu. Nezvratný důkaz, že se opravdu něco děje, byl veřejnosti předložen na červnové keynote. Nový operační systém watchOS 6, který bude pro veřejnost uvolněn až na podzim tohoto roku, slibuje skutečně hodně. Nové aplikace, funkce, ale především menší závislost hodinek na iPhonu. Znamená to skutečnou revoluci v oblasti nositelné elektroniky? Konec mobilních telefonů a nástup nové éry?

Pokud ano, tak rozhodně nečekejme zázraky v několika dalších letech. Inovacemi, které watchOS 6 nabídne, to vše teprve začíná. Apple Watch jsou dosud prodlouženou rukou iPhonu a nějakou dobu to tak určitě ještě zůstane. Postupně začnou vznikat mechanismy a způsoby, jak iPhone od hodinek odstřihnout a tím zajistit jejich nezávislost, ale jeden nedostatek tomu přece jen chybí. A pokud se nevyřeší největší zádrhel, který hodinky opravdu osamostatní, o nové éře si zatím můžeme nechat jen zdát.
Rozhodne LTE
Když se zamyslíte nad všemi představenými novinkami systému watchOS 6, dáte mi jistě za pravdu, že tím nejpalčivějším problémem je chybějící podpora LTE v hodinkách. Samozřejmě nemusí to tak být, ale osobně se domnívám, že LTE v chystaných změnách hraje důležitou roli.
Apple Watch totiž dosud nemají samostatný přístup k internetu. Abyste s nimi dokázali řadu činností, potřebujete iPhone s nainstalovanými aplikacemi přímo pro Watch. Tyto aplikace v iPhonu vykonávají vše podstatné včetně připojení k internetu. To, co používáte na Apple Watch, jsou zjednodušené verze aplikací, které bez iPhonu nemají žádný význam. A není divu. iPhone je hlavní tahoun a řídící jednotka. Watch zatím slouží pouze jako prostředník, prodloužená ruka, přijímající informace.
Je sice ohromně hezké, že Apple uvažuje o samostatnosti hodinek, ale bez podpory LTE po celém světě, to nebude možné. Ano, brzy se dočkají v USA, ale ať nastanou s watchOS 6 jakékoli inovace a změny, v ČR se z nich tak rychle radovat nebudeme.
watchOS 6 to všechno odšpuntuje
Ať to dopadne jakkoliv, věřím, že jednou skutečně Apple Watch způsobí revoluci v nositelné elektronice. Ale nyní nám nezbývá nic jiného, než toužebně čekat.
Do dnešní doby používám Watch Series 3 a osobně nevidím důvod pro aktualizaci na nejnovější generaci. Větší displej mě neláká vzhledem ke zrakovému handicapu, haptickou korunku nepotřebuji. Jediné, co mi opravdu připadá zajímavé, je bez pochyby funkce EKG. Vydržím ovšem do vypuštění watchOS 6 a následně se rychle pozná, jestli se upgrade modelu hodinek vůbec vyplatí. Existují pouze tři důvody, kdy bych neváhal s upgradem Apple Watch.
1. Nenávratné poškození mých aktuálních Watch.
2. Malý výkon mých současných Watch, který bude bránit v plynulém používání odečítače obrazovky VoiceOver vzhledem k mému zrakovému handicapu.
3. Podpora LTE.