iPhoneTip

Jak vyčistit reproduktor iPhonu v domácích podmínkách


Dejte svůj iPhone do servisu – takto by to taky šlo. Jenže to není dvakrát pohodlné, a pokud lze i z pohodlí domova vyčistit svůj reproduktor telefonu, proč někam chodit, a někomu za to ještě platit. Ani o tom nevíte, ale nástroje na vyčištění máte každý určitě doma.

Ještě než se pustíte do samotného čištění, se nejdříve trochu zamyslete. Chcete vyčistit reproduktor a součástí každého reproduktoru je i velice tenká membrána, kterou lze lehce poškodit – představte si teňoučký drátek. Už z logiky věci nemůžete brát v úvahu „babské” řeči, které kolují po internetu s tím, že nejefektivnější čištění reproduktoru iPhonu je stlačeným vzduchem.

„Pokud budete reproduktor jakéhokoliv telefonu čistit stlačeným vzduchem ve spreji, hrajete loterii s jeho životností.”

Tento postup se rozhodně nedá doporučit a označil bych ho za praštěný. Stlačeným vzduchem můžete jednoduše reproduktor poškodit, a namísto abyste měli zdířku sluchátka čistou, budete mít sluchátko nefunkční a můžete rovnou běžet do servisu.

Kdesi na zahraničních fórech jsem se i dočetl, že nejlepším způsobem pro čištění mikrofonu i reproduktorů iPhonu je vysavač značky Dyson. Bohužel to nebyl vtip, ale naprosto vážně napsaná rada, kterou se bohužel američtí uživatelé iPhonů řídili. Je jedno, jaké značky budete mít vysavač. Reproduktor si můžete poničit i komunistickou ETA plechovkou.

iphone_zakazStejně tak rozhodně nedoporučuji čistit reproduktor nadměrným množstvím jakékoliv kapaliny. Je jedno, že onen super nadupaný čisticí sprej je na čištění určený, reproduktor vodou prostě poškodíte a membrána, která obklopuje již zmíněný tenký drátek, se rozmočí a může špatně rezonovat. Buďte ohledně podobných návodů obezřetní a nejdříve se nad svým počínáním zamyslete.

A teď k nedestruktivnímu a efektivnímu čištění reproduktoru vašeho telefonu. Pomůcky, které budete potřebovat, jsou: nový zubní a co nejměkčí kartáček (alternativou můžou být čistící štětečky k holícím strojkům) a mikroutěrku. Ano, to je vše, nic víc.

Vezměte zubní kartáček a širší plochou kartáčku jezděte po reproduktoru nahoru a dolů, dokud nebude reproduktor čistý.

iphone_kartacek

Jediné nečistoty zůstanou na krajích, které dobře odstraníte špičkou kartáčku a „páčivým pohybem”. Nemusíte se bát o displej. Tvrzené sklo, v případě iPhonu 6 Gorilla Glass 3, má mnohem větší tvrdost než štětinky kartáčku, a displej si tak nemůžete poškodit.

iphone_kartacek_2

Na závěr vezměte mikroutěrku a pro dokonalé vyčištění ji mírně namočte do čisté vody (nejlépe destilované), speciálního čističe obrazovek nebo podobné kapaliny – nic chemického a agresivního. Následné čištění mikroutěrkou provedete nejlépe nehtem a rychlými pohyby do stran.

Výsledek je dle osobních zkušeností opravdu perfektní a reproduktor takto vypadá jako nový. V případě, že máte i jiné „kutilské” nápady, neváhejte se o ně podělit v komentářích pod článkem.