Komentář

Potřebujete každý rok nové Apple Watch? Series 5 letos nechci

S iPhony pravidelně na podzim vychází i nová generace Apple Watch. Není to letos zbytečné?


Nové Apple Watch jsou za dveřmi. Možná. V poslední době se stalo zvykem, že Apple společně s iPhony ukáže i svoje hodinky. Proč by je ale někdo kupoval?

Od začátku Series 1 a Series 2 jsme zvyklí, že nové Apple Watch debutují společně s iPhony. Od roku 2016 tak Apple představuje tyto produkty spolu na jedné akci. Letos se ale může tradice porušit a je k tomu hned několik pádných důvodů. Neumím si totiž představit, že Apple nabídne uživatelům tolik vylepšení oproti Series 4, aby masově nakupovali novou verzi.

Apple fetišisté jistě nebudou mít radost. Ten, kdo kupuje každou Apple novinku bez většího uvážení zřejmě totiž ostrouhá. Aspoň tedy letos. Nejpozději v příštím roce se určitě nových Apple Watch Series 5 dočkáme. To už by byla dlouhá mezera a Apple by na to mohl doplatit.

Jsem fetišista, když potřebuji stále nové Apple produkty?

Nové Apple Watch vás musí přesvědčit

Musím přiznat, že jsem zpočátku neviděl v hodinkách využití. Úplně první generace (označovaná dnes Applem jako Series 0) totiž byla jen zobrazovačem některých informací z iPhonu a hlavně rychlost práce v systému těžce hraničila s použitelnou mezí. Vzpomínám si, že jen vyvolání dialogu pro nadiktování zprávy trvalo i 15 sekund. To si v současnosti nedokážu vůbec představit!

Nové Apple Watch
Současná generace Apple Watch Series 4

Moje skepse s každou další generací ale odpadala víc a víc. Až Apple Watch Series 3 jsem chtěl vyzkoušet a to hlavně kvůli tomu, že už konečně měly zabudovanou GPS a pro svoje výběhy v přírodě už jsem nemusel brát telefon. Kombinace Apple Watch a AirPods je pro mě ideální stále.

Apple Watch Series 4 mají sice dost vylepšení oproti těm mým, ale rok na výměnu hodinek mi přijde krátká doba. A proto čekám na Series 5. Jenže, i když je Apple představí, jak moc bude výhodné si je koupit a nejít spíše do předchozí 4. série? Nynější situace se má tak, že starší Series 3 Apple prodává za 7 790 Kč, aktuální Series 4 za 11 290 Kč. Cenový rozdíl je přijatelný, u Series 4 vs. Series 5 si ho ale nedovedu představit. Proč?

Co dostanou Apple Watch Series 5

Možná skutečně Apple uvede 5. sérii hodinek, ale nikde se zatím neobjevují žádné konkrétnější zvěsti o funkcích. Series 3 dostaly podporu GPS a také LTE (pro ČR toto neplatí), Series 4 zase dostaly nový design.

Profláknutý analytik Ming-Chi Kuo předpovídá návrat keramických hodinek. Ty může Apple zařadit zpět do své nabídky, ale nemusí to znamenat, že se budou týkat nové generace. Klidně se tak může jednat o Series 4.

Existují ale informace o tom, co přinesou Apple Watch v příštím roce. Stále se opakuje teze o monitorování spánku. Funkci, kterou má i ten nejlevnější fitness náramek. Apple to zatím řeší instalací aplikace třetí strany. Systém to sám neumí. A pak se hojně diskutuje o nové technologii displeje. Pokročilejší Micro LED obrazovky se začnou dostávat v budoucnu i do dalších zařízení.

Systém watchOS 6 bude pokrokem

Nedávno odhalený systém watchOS 6, který Apple spustí pro všechny uživatele letos na podzim je sám o sobě velkým pokrokem pro jeho chytré hodinky. Zase se díky němu více osamostatní od iPhonu. A všechny funkce nového systému využijete pouze v Series 4. Předchozí generace, i když i na Series 1 watchOS 6 nainstalujete, už nebudou moct všech novinek využívat.

Hodinky s watchOS 6 začnou revoluci v oblasti nositelné elektroniky

Apple by se neměl bát občas prodloužit okno pro uvádění nástupce. Když nemá nic zásadního, co do nové generace dát, ať ji uvede později. Současný uživatelé nejnovějších Apple Watch budou rádi za nový systém, který přinese spoustu novinek. A své choutky pro nákup „železa“ si zase uspokojí v příštím roce. A klidně už na jaře, proč ne. Úplně první Apple Watch ukázal Tim Cook v dubnu roku 2015.