Apple TViOSiPadMacmacOSSoftware

Přečtěte si novinky WWDC 2019 o všem, co bylo představeno

Nechce-li se vám hledat jednotlivé informace, zde najdete všechny na jednom místě


Všechny novinky WWDC 2019 už jsou známé. Jen si na ně musíme ještě chvíli počkat. Přečtěte si jejich souhrn, ať víte, na co se na podzim těšit.

Apple začal poměrně z ostra. Hned po úvodním videu věnovaném nejen všem vývojářům ale i těm, kteří jakýmkoli způsobem pracují s produkty Applu, se hned vrhlo na tvOS 13. Jeho hlavní novinkou je možnost přihlášení více uživatelských účtů, ale i plná integrace Apple Music.

tvOS 13 obsahuje více uživatelských účtů i integraci Apple Music a Arcade

WatchOS 6, který budou podporovat Apple Watch první až čtvrté série se pak snaží hlavně osamostatnit aplikace. Ty ke svému chodu nepotřebují aplikaci v iPhonu a lze je instalovat z integrovaného obchodu App Store. Samozřejmě nechybí ani nové ciferníky, komplikace a další drobnosti, jako je měření okolního hluku.

WatchOS 6 dostává App Store, nové aplikace a více se osamostatňuje

 

MacOS 10.15 nese označení Catalina a jeho asi nejzásadnější novinkou je zaříznutí aplikace iTunes. Tu mnozí používali jen z nutnosti a Apple se ji rozhodl nahradit triem aplikací Music, Podcast a TV. Kdybyste se tedy ptali, kde budete nově synchronizovat svá zařízení, bude to skrze titul Finder. Umožní ale i připojení iPadu jako vstupního zařízení, napříč celým systémem je podporováno hlasové ovládání, přibyla funkce Čas u obrazovky a další aplikace.

Přichází macOS 10.15 Catalina. Končí iTunes a vznikají nové aplikace

 

iOS 13 bude nově podporovat tmavý režim a to napříč celým systémem i nativními aplikacemi. Přibyla swipe klávesnice, předělalo se rozhraní sdílení multimédií i aplikace Poznámky a Připomínky. Mapy dostaly podstatně lepší podklady, přišly nové Animoji i další rozšíření pro Memoji. Kompletního přepracování doznal editor fotografií, ve kterém si nově upravíte i videa. Nenainstalujete si jej však na žádný iPad ani iPhone 5s či 6/6 Plus.

iOS 13 přichází s tmavým režimem i nečekanými novinkami

 

iPadOS je nový operační systém pro tablety Applu. Protože systém iPadOS vychází z iOS, má s ním drtivou většinu funkcí společných – a to i těch novinkových, jako je tmavý režim atd. Umožňuje ale rovnou na domovské obrazovce zobrazovat widgety, dok, který měl vždy své umístění při spodním okraji obrazovky, si nově budete moci připíchnout tam, kam potřebujete, práce s okny doznala dalšího vylepšení, zcela předělán byl souborový systém, přibyla podpora pro zip a unzip, subsložkový systém ale i sdílení jednotlivých složek, USB disky, externí HDD i SD karty.

iOS pro iPad je mrtvý. Ať žije iPadOS. Co všechno umí?

 

Došlo i na Hardware

Mac Pro 2019 sice může vzdáleně připomínat struhadlo, na druhou stranu je nutno říci, že podobný vzhled počítače prostě nenajdete. Rám počítače je vyroben z oceli a obsahuje dvě madla, abyste mohli s počítačem lépe manipulovat. Ptáte-li se proč, tak vězte, že je to z toho důvodu, že je tato novinka modulární. Uvnitř najdete až 28jádrový procesor Intel Xeon s TDP, masivní 300W chlazení, 6 kanálů pro 2933 MHz DDR4 paměti s kapacitou až 1,5 TB, 8 interních PCI-e slotů, kdy jsou 3 jednoslotové a 5 dvouslotových, či dvojici vestavěných 10Gbit síťových karet.

Mac Pro 2019 sice vypadá jako struhadlo, poskytuje ale extrémní výkon

K Macu Pro však Apple představil i svůj vlastní monitor Pro Display XDR. Právě jemu je šitý na míru a to i cenou, která hravě překoná stotisícovou hranici. Jedná se o 27palcový panel s 6K rozlišením, podporou HDR i P3 barevného gamutu. Přítomen je super široký pozorovací úhel, antireflexní ochrana, jas je 1 000 nitů, kontrast pak 1 000 000:1. Lze s ním propojit až 6 dalších monitorů a díky speciálním kloubu jej přetočit i do portrétového režimu. Speciální kloub a držák však budou ještě za příplatek.

novinky WWDC 2019

Další novinky z WWDC 2019

Mluvilo se i o aplikacích, kdy byl představen nový titul Minecraft World. Ten se bude odehrávat v rozšířené realitě a dočkáme se ho už letos v létě. Velké nadšení vzbudil i nový Framework SwiftUI. Ten totiž umožní psát vývojářům aplikace pro všechny platformy ekosystému Apple a to s reálným náhledem.

Oficiální dostupnost všech softwarových i hardwarových novinek je zatím uváděna na podzim letošního roku. Aktualizace operačních systémů budou dostupné zdarma. Pokud vám z úvodní keynote cokoli uteklo, můžete si ji znova pustit, a to klidně jen v devíti minutách, pokud nemáte více jak dvě a čtvrt hodiny času.