iOSiPad

iOS pro iPad je mrtvý. Ať žije iPadOS. Co všechno umí?

Apple na WWDC 2019 přestavil zcela nový operační systém iPadOS. V čem vyniká?


Na úvodní keynote ke konferenci WWDC 2019 Apple v mnoha ohledech překvapil. Pro mnohé také jistě nečekaně představil nový operační systém iPadOS.

Operační systém iOS, který byl primárně vytvářen pro mobilní telefony iPhone, běžel s menšími úpravami i na iPadech. Ty doznaly zejména lepší práce s okny, mají podporu drag and drop gesta a mnoho dalšího. Mnozí uživatelé si však neustále stěžovali na to, že velkorysá plocha displeje je stále notně nevyužita.

iPadOS

Apple jejich nářky vyslyšel a představil nový operační systém pro tablety iPad, který nese jméno iPadOS. Místo původně zamýšlené cesty sjednotit oba systém (iOS a macOS) do jednoho, je tak ještě více dělí. Profitovat z toho by samozřejmě měli sami uživatelé.

iOS 13 přichází s tmavým režimem i nečekanými novinkami

 

iPadOS a jeho novinky

Protože systém iPadOS vychází z iOS, má s ním drtivou většinu funkcí společných – a to i těch novinkových, jako je tmavý režim atd. To platí i o aplikacích, které si instalujete z App Store. Stále bude mezi oběma systémy úzká provázanost, rozdíl bude zejména v tom, že iPadOS se bude soustředit na zobrazení maxima informací na velkém displeji iPadů.

iPadOS

Také proto umožňuje rovnou na domovské obrazovce zobrazovat widgety (ano, to, co Android umí snad již od jeho první verze). Ikony aplikací se pak smrsknou k danému okraji. Dok, který měl vždy své umístění při spodním okraji obrazovky, si nově budete moci připíchnout tam, kam potřebujete (podobně jako v macOS).

iPadOS

Práce s okny doznala dalšího vylepšení, takže je přítomno jejich zdvojování a to např. u aplikacích Mail, Poznámky, Safari, ale i Word a další. Zcela předělán byl souborový systém, přibyla podpora pro zip a unzip, subsložkový systém ale i sdílení jednotlivých složek, USB disky, externí HDD i SD karty.

Přichází macOS 10.15 Catalina. Končí iTunes a vznikají nové aplikace

 

Safari a Apple Pencil

Safari na iPadech nově umožní zobrazovat desktopové verze webů, které budou automaticky optimalizované pro dotykový displej. Nebude chybět ani manažer stahovaných souborů. Z dalších novinek pak přichází podpora nových fontů napříč aplikacemi. Vylepšení však doznalo i příslušenství Applu v podobě Apple Pencil. Jeho odezva se totiž zmenšila z 20 ms na 9 ms, přičemž dostal předělaný nástrojový panel.

 

Zdroj