Komentář

K čemu je komu veřejná beta iOS 13? Stále nové systémy opravdu nepotřebujeme

Máte odvahu na to, instalovat si iOS 13?


Na svá iOS zařízení si už každý smrtelník, který na to má odvahu, může nainstalovat beta verzi systému iOS 13. Proč by to ale sakra kdo dělal?

Apple na jeho konferenci WWDC představuje každý rok nové operační systémy pro jeho zařízení – macOS, iOS, tvOS, watchOS a nově i iPadOS. I když ostatní systémy nutně nemusí provázet uvedení i nových produktů, u iPhonů je to jiné. S určitostí se tak dá říci, že co nový iPhone, to nový jeho operační systém.

Nejnovějšími modely tohoto telefonu, které jsou aktuálně na trhu, jsou iPhone Xs, Xs Max a XR. Už v září by měly dostat své nástupce, už v září by měl být oficiálně k dispozici iOS 13, na kterém poběží nové generace telefonu a který také půjde instalovat na zařízení staršího data výroby.

Jak nainstalovat iOS 13 veřejnou beta verzi? Tady je návod!

Tmavý režim a dost

Nicméně, co skutečně tak důležitého vlastně přinese? Jistě, tmavý režim je fajn, ale existovali jsme bez něho i nyní, a když už máme funkci Night Shift a vlastníme zařízení s True Tone displejem, je skutečně tak nezbytný? Ať tak či onak, věřím, že se může hodit. Jako jediná novinka, která s iOS 13 přijde.

Swipe klávesnice je k ničemu, když nepodporuje češtinu, aplikace Poznámky a Připomínky stejně používá málokdo, když jsou na to lepší alternativy od vývojářů třetích stran. Novinky v Mapách se našich končin také příliš netýkají, a kdo v nich vlastně ještě hledá, když jsou tady Google Mapy, Mapy.cz a Waze…

Přihlašování skrze unikátní Apple účet je alibistickým krokem společnosti, kdykoli to bude možné, stejně všichni stále budeme klikat na možnost přihlášení se skrze Facebook účet. Je to rychlé, pohodlné a ostatně jsme na to zvyklí. A také pak takovou aplikaci můžeme využívat na všech myslitelných platformách se všemi svými daty.

iOS 13

Memoji jsou fajn, ale dodnes jsem si svého avatara nevytvořil, Animoji jsou pěkné, ale beztak je nemám moc s kým sdílet. I ty samolepky brzy omrzí. Na editaci fotek a videí nativní aplikace nepoužívám, ve fotkách nevyhledávám, doporučené sbírky a vzpomínky ignoruji. Nové nasvícení portrétového režimu je jen do počtu a spíše, aby se neřeklo, že v něm Apple nepředstavil nic nového. Všechny ostatní novinky jsou jen drobnostmi, o kterých se možná ani nedozvíte, že je systém umí, pokud se o nich někde nedočtete.

iOS 13

Beta verze systému iOS 13, která je dostupná vývojářům, je samozřejmě nutná. To především, aby ti odzkoušeli své tituly a připravili je na nový systém. Proč je zde ale veřejná beta? Ta, která může obsahovat chyby a udělat vaše zařízení o to méně funkční? A kdo si ji vůbec nainstaluje? Máte na to vůbec odvahu? Jasně, Applu se to hodí – má více dat o chodu systému a může se chlubit čísly, kolik uživatelů tento systém využívá ještě dříve, než je oficiálně dostupný.

 

Staré dobré časy jsou ty tam

Když jsem vlastnil iPhone 3G či iPhone 4, byl jsem z každé aktualizace nadšený a musel jsem ji instalovat hned, co vyšla. Také ale často přinášela mnohem více užitečných novinek. Systém se ladil a měl kam růst, což už se nyní příliš říci nedá. Nyní jsem tak ostražitější. I přes veškeré toto testování trpí první verze operačních systémů četnými chybami. Ostatně teprve nedávno jsem aktualizoval na iOS 12.3.1 a to jsem na něho přecházel z verze 12.1. O novinky už dávno nejde, o opravy chyb ale ano.

Neříkám, ať Apple nic nedělá, jen říkám, jestli by se nechtělo zamyslet nad četností uvádění nových verzí. Tmavý režim by byl přece hezkou novinkou desetinové aktualizace, stavět na něm ale celou číselnou řadu, je poněkud ambiciózní. A to ani nezmiňuji macOS Catalina, která už nepřináší skoro nic, co by běžný smrtelník potřeboval.

Bezrámečkový displej, notch, kapka. Fuj, přestaňte!

A ještě jedna věc. Zkuste si na iOS rozepsat e-mail a vložte do něho větší počet fotografií. Proč Applu tak dlouho trvá, udělat toto přívětivěji? Tímto komentářem nechci nikoho nabádat, aby operační systémy neaktualizoval. Tímto komentářem chci jen upozornit na to, že možná i Apple tak trochu tápe v tom, co nového by nám v jeho systémech ještě přinesl.