Komentář

Bezrámečkový displej, notch, kapka. Fuj, přestaňte!

Výrobci, styďte se! Nebo ne?


Bezrámečkový displej je dneska obrovsky populární pojem a jakmile má telefon trochu tlustší okraje, je to nepoužitelný šunt. Pokrok nebo hovadina?

Berte, prosím, tento článek jako subjektivní názor autora, který není běžně staromilcem, ale poslední roky ho irituje hon za co nejméně viditelnými okraji kolem displeje. Podobně, jako kdysi honba za co nejvíce megapixely u fotoaparátů, která naštěstí rok od roku více ustupuje.

Vypadá staře, pryč s ním!

Vždy si říkám, co je skutečně použitelné a co ústupkem poslední módě. Podobný pocit mám totiž z posledních telefonů a tabletů. Záměrně nepíšu značku, nezmiňuji Apple, ale všeobecně se dá říct, že každý výrobce pluje na současných požadavcích očí uživatelů. Takový uživatel totiž rok od roku potřebuje nové věci. Jestli pádí vývoj podobných zařízení světelnou rychlostí, lze přirovnat iPhone SE ke starým dobrým zvonáčům. Kdo by si je na sebe dnes oblékl?!

bezrámečkový displej
Porovnání velikosti iPhonů SE a Xs Max

Jenže bohužel, zapomíná se na radost z používání. Neříkám, že iPhone Xs je špatné zařízení, to vůbec ne! Jen má svoje specifické vlastnosti. Žádné tlačítko pod displejem, mohutnější konstrukce a velikost. Přitom tolik z nás by si přálo skutečně výkonné a malé zařízení, co se vejde do kapsy. A s tím tlačítkem, rozhodně ne všem voní ovládání v plné režii gest. Zmáčknout tlačítko je prostě rychlejší.

Kdysi dávno jsem se přel s bývalým kolegou o tom, zda je lepší Apple se svými iPhony nebo telefon s Androidem. Já byl samozřejmě zastáncem první varianty. Jako největší nevýhodu jsem slýchával, že iPhone přece nemá žádné tlačítko zpět. On měl jenom jedno, už v té době.

Buď pořádný rámeček, nebo vůbec nic

Nemůžu si pomoct, ale současné řešení nejnovějších iPhonů je jako z nouze ctnost. Apple sice dokázal narvat všechny snímače a senzory do výřezu, ale displej, který je tak prazvláštně useknutý, je opravdu divný. Například při sledování filmů. Tam se musíte rozhodnout, zda chcete film roztáhnout na celý displej (ale kus se ořízne), nebo ho sledovat neoříznutý (tím se zase okradete o větší plochu). Je to prostě kočkopes.

Řešení, které bych uvítal, je integrace všech senzorů a snímačů pod displej. Ten by pak šlo roztáhnout po skutečně celé obrazovce. Varianta s vystřelovacím fotoaparátem, jak nám v poslední době předvedl například Asus, je sice funkční, ale spíše k smíchu. U ní zase přichází náročné oko uživatele, kterému prostě tohle vonět nebude. Tak, jako jsme kdysi vytahovali anténu, abychom mohli vůbec telefonovat, tak musíme vysunout foťák.