Už je tomu delší dobu, co iPhone 6 Plus vlastním a pořád nevycházím z úžasu. Není to tím, co dokáže, není to tím, jak pracuje. Je to tím obřím displejem, který žádný jiný iPhone nemá. iPhone 6 Plus je prostě největší. A také nejlepší.
Pokud pominete samotnou velikost Pluska, tak výkonem i výbavou je srovnatelný s iPhonem 6, k čemuž přihazuje pouze a jen optickou stabilizaci jeho hlavního fotoaparátu – 8 mpx iSight kameře (podrobná specifika fotoaparátů a ukázkové snímky najdete v článku iPhone 6 Plus – jak fotí první iPhone s optickou stabilizací obrazu). Díky větším rozměrům je pak také logicky větší samotná baterie a tím i výdrž zařízení. Srovnávat zde nebudu, protože iPhone 6 jsem měl v ruce jen krátce a plnohodnotně jej nevyužíval.
Přečtěte si i první pohled na tento největší jablečný telefon.
Bílo a čisto
Kde nic tu nic. Že držíte krabičku nového iPhonu 6 Plus poznáte jen díky drobnému popisu na její spodní straně. Barvy jsou pryč a čelo je tak čistě bílé, pouze s prolisovanou siluetou telefonu a s odlišeným materiálem na pozici tlačítka Domů. Hádat, proč se udál takovýto redesign stylových a barevných krabiček, by bylo čistě spekulativní – důvodů může být mnoho. Můj osobní dojem? Dost nuda!
Po rituálním rozříznutí fólie a vyklepání celého obsahu z horního víka, se toho změnilo pomálu. Vše se tak jen uzpůsobilo změněným tvarům telefonu. Mimo něho, pěkně zabaleného ve fólii, naleznete pod plastovou vaničkou informace o rychlém startu telefonu, dvě nálepky s logem Apple a nutný šperhák pro vyjmutí šuplíku na kartu SIM.
Vtipným detailem na plastovém výlisku, ve kterém je iPhone usazen, je nutný prořez pro čočku fotoaparátu. V balení dále naleznete Lightning kabel, adaptér pro nabíjení telefonu ze sítě a jablečná sluchátka EarPods v cestovním a nepříliš praktickém pouzdře. Ona i kvalita samotných sluchátek dostačuje jen s využitím pro vyřizování telefonních hovorů. Více si jich možná užijí ti, kterým pro svou velikost nepadají z uší. Mezi ty se já bohužel neřadím.
Velký, větší, největší
Ano, je to obr. Není důvod říkat, že tomu tak není. Ona ta velikost totiž není na závadu. Velikost je totiž jeden z faktorů, který rozhoduje o jeho koupi. Půdorysem je od prvního iPhonu opravdu hodně daleko, od iPadu mini však stále zůstává také na hony vzdálen. Veškerá srovnání s tímto jablečným tabletem jsou tak zcestná.
Říkal jsem to již v 91. Appliště VideoCastu, kde jste mohli iPhone vidět z detailu i při používání. iPhone 6 Plus je nejlepší telefon, který Apple vyrobil – minimálně po konstrukční stránce. Ať se vám plastové dělení kvůli odstínění antén na jeho zádech líbí nebo ne, při používání si na ně brzy zvyknete. A barva kalhot mi je nijak nezabarvila. Vystouplá čočka fotoaparátu pak naštve jen z důvodu obav o její poškození. Ten milimetr nikde nepocítíte.
Vše je naprosto přesně slícováno, nikde nic nevrže, neskřípe ani necvaká. Vůle kolem tlačítek hlasitosti a tlačítka ON/OFF je pryč. Zaoblené hrany jsou dokonalé a neskutečně příjemné na dotyk. Na šestkových iPhonech se tak nenachází žádné ostré hrany a jakmile je uchopíte, nebudete je chtít dát z ruky.
Co komu tak vadí na plnohodnotném ovládání telefonu za pomoci obou rukou? Pokud jej používáte jen rukou jednou, co vlastně děláte tou druhou? Máte jí v kapse? Nebo se šťouráte v nose? iPhone 6 Plus opravdu jde ovládat jen jednou rukou. Jen to není tak komfortní.
Strany telefonu jsou tedy zaoblené, přechod mezi sklem displeje a jimi, pouhým dotykem ani nepoznáte. Na spodní straně je toho nejvíce – reproduktor, mikrofon, Lightning a jack konektor. Vrtání a frézování je minimální, vše je decentní a vypadá to moc dobře. Chybět nesmí ani dva šrouby, které drží celý telefon pohromadě. Na levé straně se nacházejí tlačítka pro ovládání hlasitosti, které díky jejich protaženému tvaru již neobsahují žádný symbol a přepínač tichého režimu.
Horní strana je poprvé úplně čistá, bez tlačítek a konektorů. ON/OFF tlačítko se totiž přesunulo na pravou stranu, osobně bych jej ale viděl ještě o něco níže. Takto se mi často stává, že si mimo zhasnutí displeje upravím i hlasitost či opačně. Jack konektor na spodní straně bych pak raději viděl zpět nahoře, jako tomu bylo ve variantách iPhone až iPhone 4s. Při nošení telefonu v levé kapse u kalhot jej totiž vyndám vždy opačně. Arghhh! Na pravé straně se pak ještě nachází šuplík pro nano SIM kartu. Jsem zvědav, jestli s další generací iPhonů Apple simky odřízne úplně.
Celkové rozměry (výška 158,1 mm; šířka 77,8 mm, tloušťka 7,1 mm) mohou vypadat monstrózně, obzvláště v porovnání s menšími iPhony. Ve skutečnosti si ale neskutečně rychle zvyknete a po chvíli vám to ani nepřijde. I přes svou větší váhu se telefon drží jistě a nepřepadává. Díky hliníkovým zádům může klouzat a to zejména pokud se vám hodně potí ruce.
5,5“ a 64bit na plné pecky po celý den
Vestavěná dobíjecí lithium‑iontová baterie má pravděpodobnou kapacitu 2915 mAh. Tato hodnota vám dovolí telefonovat až 24 hodin v síti 3G, 12 hodin pak můžete v této síti používat internet, nebo lze 14 hodin sledovat video, či až 80 hodin poslouchat hudbu. V pohotovosti vám pak telefon vydrží až 16 dní. Praxe je taková, že se k těmto ideálním číslům opravdu přiblížíte.
Z výdrže telefonu jsem nadšený, protože po mých problémech s iPhonem 5, který jsem nabíjel i třikrát denně, mi Plusko vydrží až do noci a ještě mi 20 až 30 % zbývá. Neuskromňuji se, zapnuté Wi-Fi neřeším, jas mám upravován automaticky, surfuji, volám, píši, sociálně žiji i fotím a 6 hodin na výše řečená procenta dám bez problému. Aleluja!
Plusko pohání 64 bit čip A8, který zatím nezná limitů. Horší je to s operační pamětí RAM, která je prý jen o velikosti jednoho gigabajtu. S tím se Apple už samozřejmě nechlubí. Všichni mu však můžeme poděkovat za vypuštění 32 GB paměťové verze telefonu, kterou nahradila ta se 64 GB při zachování cenové politiky. Stará známá kapacita 16 GB zůstává, od iPadů přišla kapacita 128 GB.
Uvnitř telefonu je přítomen koprocesor M8, který sbírá data o vaší pohybové aktivitě a zapisuje je do aplikace Zdraví, která přibyla s iOS 8. Abyste o sobě a svém pohybu věděli úplně všechno, tak se v iPhonu nachází i barometr, tříosý gyroskop a akcelometr. Samozřejmostí je Bluetooth 4.0 a Wi-Fi, které zvládá všechny standardy 802.11a/b/g/n/ac.
Displej s HD rozlišením vás u Pluska opravdu posadí na židli, minimálně při první pohledu na něho a to zejména pokud používáte iPhone 5s a níž. Stále je retina, jeho kontrastní poměr je 1300:1 a maximální jas 500 cd/m2 – opravdu radost pohledět. Chráněn je oleofobní vrstvou proti ulpívání otisků prstů. Tento nešvar je opět spíše patrný na černé variantě, na bílé a zlaté již tolik ne a telefon se nijak nešpiní. Protože má minimum hran a členění, nezachytává se na něho ani množství prachu a nečistot.
Vidím iOS veliký, jehož sláva značně pokulhává
Sám iOS 8, který je v telefonu obsažen ihned po jeho koupi, je značně děravým. Jako první krok je tedy vhodné ihned aktualizovat na ten nejaktuálnější, který tyto díry alespoň z části záplatuje. Ač se iOS může na první pohled zdát stejným, ve skutečnosti se v mnohém liší. A to jak od iOS pro iPhone 6 a níž tak i od toho obsaženého v iPadech.
Od těch si bere rozhraní na šířku v aplikacích i mimo ně. Protože je na iPhonu neznámé, je velice efektní a pracuje se s ním skvěle. U aplikace Zprávy tak vidíte v levém sloupci seznam lidí, se kterými vedete konverzaci, vpravo pak vidíte konverzaci samotnou. Stejné je to u Mailu, v Poznámkách a třeba i v Nastavení. Landscape režimu se konečně dočkala i obyčejná plocha – proč toto není přítomno i u iPhone 6, je ale opravdu těžké soudit. Jaká aplikace se režimu na šířku naopak nedočkala, je Telefon. Proč ale?
V momentálním stavu iOS obsažený v iPhone 6 Plus ten tabletí převyšuje. Kupříkladu na rozšířenou klávesnice s funkcemi kopírování a vkládání textu si iPad bude muset asi ještě chvíli počkat. Upřímně řečeno ji ale příliš nevyužívám. Ani všechny ty nové, které si s iOS 8 můžete do svého zařízení nainstalovat. Nejlépe se mi prostě píše na té nativní, na stojáka a obouruč.
Apple Pay je výhradou nových iPhonů, v našich končinách ho zatím moc nevyužijete – respektive vůbec, a protože Apple omezil funkci NFC čipu pouze na tuto službu, je vám tak i ten značně k ničemu. Jeho využití se tak zatím rovná nule. Co ale využijete na sto procent je nová funkce v iOS zvaná Reachability – zpřístupnění. Tedy alespoň zpočátku používání telefonu.
Dvojím poklepáním tlačítka domů vám celá plocha sjede na půli displeje, to abyste dosáhli i tam, kam je to jinak fyzicky nemožné. Po čase tohoto ale budete používat stále méně a méně a po čase zjistíte, že jste se dokonce naučili celé rozhraní telefonu používat i bez celého Reachability.
Konec dobrý, všechno dobré. Ale co bude dál?
Zásadním odlišením mezi oběma šestkovými modely je hlavně jejich velikost a řekněme si to upřímně, kvůli řečené optické stabilizaci si větší model pořídí jen hrstka lidí. Je tedy těch nula celé osm palce rozdílu mezi oběma modely zásadních?
Jednoznačně! Šestka je totiž telefon, který budete používat jako jakýkoli jiný iPhone na trhu, právě vyjma Pluska. U něho již samotné použití přesahuje hranice telefonu a fušuje do řemesla tabletům – avšak paradoxně ne iPadům, právě zejména jeho jinému iOS. iPhone 6 Plus není jen větší, je ve všech směrech lepší. A také proto je ze všech iPhonů, kteří kdy spatřili světlo světa, nejdražší.
Jak to bude s iPhony dál? Proslýchá se, že nějaký model přijde už na jaře, také to, že Apple opět uvede jen variantu s úhlopříčkou 4“. Osobně si myslím, že není třeba přiživovat úhlopříčku o těchto rozměrech a další sada iPhonů přijde klasicky na podzim. Budou dva, oba s úhlopříčkou 4,7 palce, jeden s označením 6s a druhý 6c. Nového iPhonu Plus se dočkáme až za dva roky. Nebo ne?
[box type=“success“ ]
displej
vlastnosti
zpracování
výkon
[/box]
[box type=“error“ ]
prostě ta cena
[/box]
Název: iPhone 6 Plus
Cena: 21 190 Kč (16 GB), 23 990 (64 GB), 26 790 Kč (128 GB)
Barvy: vesmírně šedá, stříbrná, zlatá
Parametry: operační systém: iOS 8; displej: IPS 5,4“, 1920 × 1 080 px, 401 bodů na palec; procesor: 64b A8; pohybový koprocesor M8; konektivita: USB Lightning; Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0; paměť: uživatelská 16/64/128 GB, operační 1 024 MB RAM (pravděpodobně); baterie: 2915 mAh; fotoaparát: zadní – 8 Mpx, autofokus, foxuspixels; přední – 1,2 Mpx; příslušenství: kabel Lightning, nabíjecí adaptér, sluchátka Earpods
Rozměry: výška 158,1 mm; šířka 77,8 mm, tloušťka 7,1 mm
Hmotnost: 172 g