V případě ohrožení lidského života se nevyplácí panikařit, ale spíš okamžitě jednat. A přesně k tomuto účelu spolehlivě poslouží aplikace Záchranka. Čím je tak převratná?
Dalo by se říci, že ve světě moderních technologií přináší revoluci. Obsahuje řešení v řadě různých životních situací a přivolání pomoci v nouzi zvládnete za pár okamžiků. Stačí krátce stisknout tlačítko červeného kříže, a tím dojde k zalarmování příslušných složek záchranných služeb v blízkém okolí. To ale není všechno. Záchranka toho umí daleko víc. Je na čase, abyste se s ní podrobně seznámili. Až se ocitnete v těžké životní situaci, bude na to už pozdě.
Neváhejte a stahujte
Pokud lpíte na svém životě, dáte mi jistě za pravdu, že by se zmíněná aplikace měla stát nedílnou a nepostradatelnou součástí vašich iOS zařízení. Není proč váhat. Stahujte. Neutratíte za ni ani halíř a rozhodně vám přijde vhod ať už při záchraně vašeho života, nebo někoho dalšího.
Registrace je nesmírně důležitý krok, na který se nezapomíná
Při prvním spuštění Záchranky se objeví stručný průvodce. Pečlivě si jej prostudujte a následně podle pokynů proveďte registraci do aplikace. Pokud to neučiníte, nebudete mít možnost využívat všechny dostupné funkce – a to by nebylo moudré. V žádném případě se neobávejte sdělit své telefonní číslo. Jedná se o zásadní krok usnadňující případnou pomoc v nouzi.
Jednodušší uživatelské rozhraní snad ani neexistuje
Po úspěšném dokončení registrace se ocitnete v samotné aplikaci. Rozložení jednotlivých prvků pochopíte takřka okamžitě. Vše je krásně přehledné a snadné pro orientaci a ovládání. Klíčovou součástí jsou záložky ve spodní části displeje, pod kterými se ukrývají vždy ty správné možnosti.
Nejpodstatnější funkce naleznete pod záložkou alarm, která je primárně vždy aktivní. Zde můžete jedním stisknutím tlačítka s červeným křížem zajistit spojení s operátorem linky 155 a poskytnout všechny nutné informace, které by měli záchranáři znát. Podrobnosti k této funkci naleznete po stisku tlačítka Informace o alarmu. Též si zde můžete zobrazit svoji polohu na mapě nebo aktivovat testovací režim, který vám umožní vyzkoušet si zavolat pomoc nanečisto.
V záložce první pomoc lze aktivovat metronom, jehož prostřednictvím můžete provádět určité úkony přesně do rytmu ozývajícího se zvukového signálu. Také zde ovšem naleznete interaktivní návod, který popisuje, jak postupovat při poskytování první pomoci a podrobné informace o tom, co dělat v různých situacích. Vše je krásně rozčleněno v nadefinovaných kategoriích.
V Lokátoru si lze snadno zjistit, kde se nalézají nejbližší pohotovosti, lékárny, nemocnice apod. Samozřejmě zde nechybí možnost lokalizace vaší aktuální polohy.
Pod záložkou Informace objevíte podrobného průvodce, jak aplikaci používat, různá instruktážní videa, důležitá upozornění, další tísňová čísla atd.
A zbývá poslední sekce, konkrétně nastavení. Zde můžete ověřit své telefonní číslo, vyplnit osobní informace nebo si určit kontakt na osobu blízkou. Součástí této záložky jsou i dodatečná nastavení vašeho zdravotního stavu. Pokud máte nějaký handicap, léčíte se s diabetem, onemocněním srdce, plic apod., nezapomeňte se o těchto skutečnostech zmínit. Při záchranné akci to může mnohdy pomoci.
Buďte sdílní
Čím víc na sebe prozradíte, tím bude snadnější zachránit váš život. Veškeré informace, vyplněné v sekci nastavení včetně zadaného telefonního čísla, se totiž odesílají spolu s určením vaší polohy a aktuálním stavem baterie telefonu v nouzové zprávě záchranným složkám po přivolání pomoci tlačítkem se znakem červeného kříže. Pokud si tedy dáte tu práci a zmíníte se o podstatných náležitostech, záchranáři vám budou nesmírně vděční. Žádná práce se nevykonává lépe, když jsou při ruce důležité podklady pro její zdárné dokončení. A tím, že budete sdílní, dojde k jejich vytvoření.
Přístupná pro každého
Osobně v aplikaci Záchranka vidím obrovský potenciál. Proto mě nesmírně potěšila vstřícnost a ochota vývojářů zpřístupnit aplikaci skutečně pro každého. Společnými silami s vývojovým týmem a pečlivým testováním se nám podařilo zajistit plnohodnotné používání Záchranky pro iOS i lidem se zrakovým handicapem. Přístupnější aplikace s VoiceOverem se vážně jen tak nevidí. Troufám si dokonce tvrdit, že tato aplikace obsahuje jednoznačný příklad toho, jak by měla přístupnost vypadat. Ostatní vývojáři, učte se.
Při spojování s operátorem nemusíte koukat na displej telefonu
Tlačítko s červeným křížem neboli alarm obsahuje ještě jednu užitečnou vychytávku. Po jeho zdárném stisknutí se začne ozývat zřetelná zvuková signalizace značící průběh a úspěšnost spojení s operátorem záchranných služeb. I podle zvuku tedy snadno poznáte, v jaké fázi propojování s linkou 155 momentálně jste, a zdali se spojení nakonec podařilo.
Záchranka vznikla pod rukama českých vývojářů
Projekt mobilní aplikace pro Zdravotnickou záchrannou službu vznikl původně jako studentská práce na VUT v Brně. Díky podpoře České pojišťovny, společnosti Alfa-Helicopter a Jihomoravského kraje mohla být myšlenka zrealizována. Celkový vývoj aplikace trval dva roky a vyžádal si nejen vývoj a testování aplikace samotné, ale také její napojení na informační systémy záchranných služeb v ČR. Vaše poloha a další informace se tak v případě nouze přenášejí přímo na pult dispečerky záchranné služby.
Opravdu to funguje
Aplikaci mohou uživatelé CZ App Store stahovat již druhý měsíc. I za krátkou dobu svého provozu si již aplikace vysloužila výborné renomé u laické i odborné veřejnosti. V současné době ji má nainstalováno a zaregistrováno více než 100 000 uživatelů. Každý den pomocí aplikace záchranné služby přijímají cca 10 volání na linku 155. V řadě případů již aplikace také výrazně pomohla pro rychlý příjezd posádky záchranné služby. Příkladem je v minulém týdnu pád cyklisty v Libereckém kraji. Pacient se nacházel na nezpevněné komunikaci mezi vesnicemi. Po pádu byl zraněný a dezorientovaný. Díky aplikaci Záchranka byla výrazně zkrácena doba dohledání posádkou záchranné služby.
[box type=“success“ ]
- Design
- Využití
- Přístupnost
- Jednoduchost
- Užitečnost
[/box]
[box type=“error“ ]
- Podle mě žádné. Opravdu dokonalé
[/box]