Konektor USB-C posouvá iPad Pro stále více počítačovému světu. Univerzálnost portu jej posouvá dál, na druhou stranu přináší i úskalí.
Oba nové iPady Pro, tedy 11 a 12palcový model, jsou shodně vybaveny standardním USB-C, tak, jak jej už několik let známe například z 12palcových MacBooků nebo MacBooků Pro. Nyní jím Apple pro některé překvapivě, pro jiné konečně, nahradil Lightning ve svém profesionálním tabletu čímž jej posouvá stále blíže k počítačům.
Osazené USB-C 3.1 druhé generace zvládá přenést až 10 gigabitů za sekundu a zařízení nabíjet příkonem až 7,5 W. To je nárůst ve všech myslitelných kategoriích. Na druhou stranu to celé má háček, neboť původní myšlenka jediného portu se díky odlišným provedením výrobcům trochu vymkla z rukou.
Nový iPad Pro, nový MacBook Air i nový Mac mini jsou v prodeji
Externí monitory přes konektor USB-C
K iPadu Pro připojíte téměř jakýkoli monitor s USB-C, který však musí komunikovat skrze standard DisplayPort. Tím se nabídka zmenšuje. Dokonce ani LG 5K UltraFine monitor, jenž prodává Apple jako volitelné příslušenství k MacBookům Pro není kompatibilní. Tento konkrétní kus totiž využívá standardu Thunderbolt 3, jenž sice má stejný konektor ve tvaru USB-C, jde ale o zcela jinou technologii.
Kompatibilní tak bude například 4K LG UltraFine displej. Jenže jej nesmíte připojovat přes dodávaný kabel, který ač je typu C, umí pouze nabíjet. Další variantou je využití adaptéru na HDMI. Nové iPady Pro zvládají specifikaci HDMI 2.0 mající maximální rozlišení 4K na 60 Hz. Když budete mít štěstí, dočkáte se i HDR10 a Dolby Vision. Za takové adaptéry si je ovšem nutné připlatit.
Nabíjení ostatních zařízení
Díky standardnímu portu dokáží iPady Pro nabíjet ostatní zařízení. A co více, jedním iPadem Pro můžete nabíjet druhý. K tomuto úkonu lze také využít dodávaný USB-C kabel, na rozdíl od jiných činností. Vhod přijdou alternativní kabely s koncovkou pro USB-C.
Přenos dat
Apple oficiálně dodává adaptér na SD karty, pomocí kterého do iPadu Pro přenesete například fotky nebo videa z SD karty. Je však nutné všechny upozornit, že iOS dosud nativně neumožňuje pracovat s externími diskovými úložišti, tudíž je v tomto ohledu stále limitován na software a hardware třetích stran.
Audio a USB-C hub
Internetem nedávno proběhla zpráva, že jedním z nejprodávanějších produktů Applu je adaptér na 3,5mm sluchátkový konektor. Nezapomnělo se ani na USB-C variantu, která se za svou krátkou dobu existence už stala zajímavou pro řadu uživatelů Androidu, neboť mezi smartphony se zeleným robůtkem je „céčkový“ konektor standardem již nějakou dobu.
Díky až 10 gigabitové rychlosti může nový konektor posloužit i jako centrální hub. Poté můžete pomocí redukcí a adaptérů řetězit různé druhy portů a konektorů. Apple má jako ukázkové příslušenství například USB-C Digital AV Multiport Adapter s HDMI, napájením a USB-A portem v jednom.
Závěrem tedy můžeme podotknout, že ač integrace nového portu mnohé zjednoduší, je potřeba si dávat pozor na kompatibilitu.
Zdroj: 9to5Mac