Apple WatchiOSiPadiPhoneMacPříslušenství

USB-C port v nabíječce pro Apple Watch a novém iPadu Pro


USB-C se pomalu rozšiřuje, ale Apple jeho přijetí nijak neusnadňuje. Zatímco v MacBoocích na něj spoléhá exkluzivně, nabíječky k iOS zařízením jsou bez něho.

Působí to až trochu schizofrenně. Společnost Apple na jednu stranu protlačuje USB-C port ve svých přenosných počítačích MacBook a MacBook Pro, ale například i letošní model iPhone Xs a Xs Max mají stále nabíječky se „starým“ USB-A. A roztříštěnost můžeme vidět napříč celým portfoliem.

USB-C kabely Leitz skvěle doplní nejen MacBook Pro

V uplynulých dnech se však na frontě s USB-C přeci jen něco hnulo. Apple začal nabízet oficiální nabíječku pro chytré hodinky Apple Watch, které mají koncovku USB-C. S cenovkou 890 Kč bychom ji rádi viděli už přímo v balení, ale zájemci si ji bohužel musí dokoupit zvlášť, neboť Apple zatím své přibalené nabíječky stále ignoruje a setrvává u staršího konektoru USB-A.

Nově prodávaná nabíječka kromě jiného typu konektoru vlastně ani žádné další výhody nepřináší. Nabíjet bude stejně rychle, neboť v jádru jde o totožné USB standardu třetí generace a výkon navíc limituje samotná indukční magnetická plocha, kam hodinky přikládáte. A platit za pouhou výměnu konektoru téměř tisíc korun je opravdu drahá sranda.

iPad Pro s USB-C

S USB-C ke světlým zítřkům

Blýskat na lepší časy by se však mohlo v případě iPadu Pro. Proslýchá se totiž, že nejnovější profesionální tablet Applu přejde k USB-C na úkor Lightning konektoru. Ačkoli mnozí argumentují, že většina iOS příslušenství vyloženě spoléhá na Lightning, Apple sám se snaží propagovat iPad Pro jako náhradu počítače. A tím pádem by měl logicky přejít i na céčkový konektor, které má v počítačovém světě větší uplatnění.

Ostatně nejen tam. Stačí se podívat na konkurenci v podobě smartphonů s Android OS, kde je USB-C naprostým standardem. Paradoxně si tudíž snáze z MacBooku nabijete Android zařízení, než iPhone nebo iPad.

Úniky z veřejných betaverzí a od zdrojů blízkých Applu navíc hovoří, že letošní iPad Pro bude zvládat i podporu externího monitoru. Přechod k USB-C se tím jeví jako naprosto logický krok. Firma by se tedy vymanila z chaosu a začala pomalu sjednocovat celé portfolio.

Zdroj: MacRumors