Běháte a také si měříte tep hrudním pásem? Jste dívka a víte, že je prakticky nemožné ho nosit? Otestoval jsem zařízení, které hrudní pás plně nahradí a bude vám sedět.
V čem může být měření tepu tak revoluční? Třeba v metodě měření. Vyzkoušel jsem již spoustu hrudních pásů, které dokázaly měřit tep, ale všechny měly jednu společnou nevýhodu. Docela mě tlačily a bylo prakticky nemožné ho nosit déle, než bylo při sportu nezbytně nutné. Nyní jsem objevil hodinky Mio Alpha, které umí měřit tep a komunikují s telefonem. Měří ho opticky, takže vás nebudou nijak omezovat.
Běhání obvykle vypadá následovně
Nasadíte si hodinky a podržením pravého tlačítka spustíte hledání tepu. To sice není hned, ale po chvíli se hodinky chytí a vidíte na nich správný údaj. Jak jsem již zmiňoval, není nutné je příliš utahovat, avšak doporučení říká – utáhnout co nejvíce. Pokud řešíte otázku, jestli dát hodinky na hřbet nebo spodek ruky, tak je to jedno, ale zespodu budou měřit lépe, protože tam jsou žíly více vidět. Nyní můžete hodinky spojit s jakoukoli aplikací a ukládat do ní tep. Podržením pravého tlačítka nastavujete spodní a horní hranici pro tep. Levým tlačítkem na hodinkách spustíte časomíru, ty se vás pak ve zvoleném tepovém rozmezí snaží udržet tím, že pípají. K orientaci také slouží LEDka pod displejem, která bliká modře při moc malém tepu, zeleně při optimálním a červeně při vysokém. Po odběhnutí zase podržíte pravé tlačítko a vypnete tím měření tepu, zastavíte časomíru. Hodinky jsou schopny zpětně zobrazit čas běhu a průměrný tep.
Můj první běh
Při mém prvním běhu se mi stala taková nemilá věc, že jsem nenaměřil kompletní křivku s tepem, ale jen polovičku. Nevím proč, ale komunikace s hodinkami se z ničeho nic přerušila, ani jsem nebyl varován a prostě se vše nezaznamenalo. To jsem zjistil, až když jsem doběhl. Každopádně iPhone jsem měl na pravé paži a hodinky na levém zápěstí, což vylučuje jakékoli moje zavinění, že bych signál přerušil. Navíc hodinky monitorovaly tep až dokonce. Nevím, čím to bylo, protože se mi to v budoucnu již nestalo. Jako řešení by bylo umístit na displej ikonu, že je Bluetooth spojené. Této ikony by se dalo skvěle využít ještě v situaci, kdy jdete běžet ve dvou a oba máte tyto hodinky. Netušíte potom, kdo je ke kterým připojen, a místo toho musíte jít od sebe značnou vzdálenost, aby Bluetooth z telefonu nedosáhlo na druhé hodinky.
Pohodlí při běhu
Oproti hrudním pásům je to něco skvělého, hodinky jsou pohodlné, lehké, téměř o nich nevíte. Avšak ruka se pod páskem stejně potí a ten pot pak stéká do dlaně, není to ale nic hrozného. Výrobce udává voděodolnost do 30 m, takže se nemusíte bát, že byste je potem zničili, naopak si s nimi i zaplavete. I když hodinky příliš nedotahuju, občas se prostě otlačí, jak můžete vidět níže.
Displej
Displej je rozdělen na dvě části. Jednu s ikonami a druhou s hlavním údajem. Ikony jsou docela nešikovně useknuty a graficky to nepůsobí příliš hezky. I když je to řádek na ikony, vyloženě zde chybí ikona, která by říkala něco o tom, jestli jsou hodinky připojeny přes Bluetooth k nějakému zařízení. Pod ikonami je hlavní část displeje, kde se standardně zobrazuje čas. Po zapnutí monitorování tepu, tam bude tep. Dá se samozřejmě přepínat, co tam člověk chce mít zobrazeno.
Ovládání
Po stranách jsou dvě tlačítka. Bohužel jsem se s nimi ani po pár dnech nesžil a pořád se mi plete, jestli to levé nebo pravé spouští měření tepu. Jejich stisk je však přesný a příjemný.
Můžete je nosit třeba celý den.
Jsou tak pohodlné, že jsem s nimi i spal
Docela mě lákalo vyzkoušet, jak se bude měnit můj tep při spánku. Používám aplikaci SleepCycle, která zaznamenává otřesy na posteli a zachytí hloubku spánku. Čekal jsem, že podobně bude vypadat i křivka tepu. Bohužel tak nevypadá, ale místo toho to na mě působí dost divoce a zašuměně. Jelikož nejsem odborník na spánek, začal jsme hledat, jak by měl tep při spánku vypadat, bohužel neúspěšně. Našel jsem však, že při REM fázi začne člověk těžce a nepravidelně dýchat. To by vysvětlovalo to občasné zvlnění. Docela mě tato událost zaujala, ale to už bych se příliš vzdálil od recenze hodinek. Mohlo by vás však uklidnit, že při činnostech, na které jsou hodinky určeny, měří překvapivě čistě a přesně.
Vzhled
Co se týče vzhledu, ten je vyloženě sportovní a na společenskou událost bych si je spíše nevzal. Samotný pásek je docela široký, takže je i pohodlný. Bohužel na mé malé ruce jsou tyto hodinky docela poznat, a i přes své malé rozměry, bych snesl velikost poloviční.
Výdrž
Mile mě překvapila výdrž. Hodinky jsem dokázal prakticky vybít do stavu rozblikání baterie, to znamená, že už nemáte ani jednu čárku ze tří. S hodinkami jsem však i přesto stihl odběhnout asi hodinový okruh. Poté jsem je dal nabít, ale určitě by ještě něco zvládly. Pokud máte vypnuté monitorování tepu, tak to vypadá, že se skoro nevybíjí.
Nabíjení
Jde o velmi elegantní metodu v tom, že funguje na bázi magnetu. Ten se přesně přichytí a zase jde lehce oddělat, praktické to je stejně jako u MacBooků. Navíc je pásek nepustí úplně k zemi, takže vypadají jako most a každý si jich musí hned všimnout.
Připojení k telefonu
Kompatibilita se sportovními aplikacemi je přímo výborná. Díky standardu Bluetooth Smart (4.0) by hodinky neměly mít problém i s aplikacemi od jiných výrobců, avšak to znamená, že musíte vlastnit iPhone 4s nebo novější. V současnosti je k dispozici široká nabídka fitness aplikací, a tak jsem ověřoval, jestli se hodinky spojí s více aplikacemi než s tou standardní Mio Go. Takže Endomondo, MapMyRun, RunKeeper, Runtastic, miCoach, Strava, WahooFitness a můj oblíbený SportsTracker. Se všemi se hodinky spojily naprosto bez problému. Jediná sportovní aplikace Pear mi nechtěla s nimi korektně pracovat. I když se Bluetooth komunikace spojila a hlasová odezva mi sdělila, že je vše spojeno, aplikace mi přesto vizuálně hlásila, že nic spojeno není. Asi je to chyba aplikace.
Hodinky by mohly být lepší
Z používání mám spíše pozitivní pocit, ale přesto po pár dnech si stále pletu, na co slouží tlačítka a opravdu vždy zmáčknu to druhé, než jsem původně chtěl. Taky se mi nelíbí, že indikační dioda na hodinkách si bliká vyloženě, jak se jí zachce, občas problikne co sekundu, jindy co minutu. Ideální by bylo, kdyby svítila stále. Tím jsem chtěl říci, že je tam téměř zbytečná a stejně budu vždy koukat na displej.
Chcete si je vyzkoušet?
Pokud vás hodinky zaujali a chtěli byste si je vyzkoušet, budou k dispozici v Praze, a to 8. až 10. května na stánku Mio na výstavišti Sport Expo.
[divider]
[box type=“success“ ]
– pohodlné nošení
– údaj o tepu přímo na displeji
– dlouhá výdrž
[/box]
[box type=“error“ ]
– nepraktická informativní LED
– označení tlačítek
[/box]
Za poskytnutí produktu děkujeme obchodu www.easystore.cz.
Název: MIO Alpha Bluetooth sportovní hodinky se senzorem srdečního tepu – černé
Cena: 4 649 Kč
Parametry: Voděodolnost do 30 m, Bluetooth Smart 4.0, 8-10 hodin soustavného měření, baterie dobíjecí (výměnná) cca 300 cyklů (5 let)
Určeno pro: Pad mini Retina, iPad mini (1. gen.), iPad Air, iPad (4. gen.), iPad (3. gen.), iPhone 5s, iPhone 5c, iPhone 5, iPhone 4s, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S4 Active, Samsung Galaxy S4 Mini, Samsung Galaxy S3, Samsung Galaxy Note 3, Samsung Galaxy Note 2, HTC One, Sony Ericsson
no musim rict, ze to zpracovani zespodu vypada dost humpolacky :/
Taky mě to docela překvapilo, ale výrobce asi ví, proč to tak udělal. Jinak je to komplet zalité, takže nehrozí, že by se něco poničilo.
Pekna recenze. Mel jste moznost porovnani presnosti mereni tepu napr. s hrudnim pasem? V jine recenzi jsem cetl, ze odchylka oproti pasu byla i 10pct., coz muze pro nekoho, kdo trenuje „v zonach“ prakticky nepouzitelne.
Děkuji, s hrudním pásem jsem to bohužel porovnat nemohl. Ono záleží jak jsou dobře hodinky uchyceny, ale výrobce udává, že při běhu měří s přesností 99 %. 10pct se mi zdá příliš.
Ano, krásná poznámka – jak je to s přesností? Je potřeba říci, že měření tepu je v tomto případě odvozené ze změny prokrvení pokožky, která je u každého člověka různá a mění se zejména s věkem – v tomto případě reflexní snímač, metoda tzv. fotopletysmografie. Chyba měření je odvislá právě od kvalitního umístění na ruce – tzn., méně utažené hodinky budou vykazovat větší chybu. Protože se neměří přímo bioelektrický signál srdečního svalu, jako v případě hrudního pásu, měření dále ovlivňuje pohyb, otřesy, stres. Tzn. zjištěné hodnoty fotoelektrickým senzorem se musí složitě filtrovat a upravovat – proto také tep, jak je psáno v článku, nenaskočí ihned po nasazení hodinek na ruku – hodinky musí počkat, až získají nějakou delší vstupní informaci a pak si troufnou zobrazit hodnotu na displeji. O přesnosti měření se pochopitelně nemluví nebo se většinou mlží. Je tedy třeba říci, že hrudní pás, který pracuje se signálem srdce a je schopen detekovat QRS špičky, bude i nadále nejpřesnějším zařízením pro měření tepové frekvence v průběhu tréninku, ostatní metody se tomu budou jen blížit podle toho, jak budou dokonalé snímače a algoritmy filtrů, které signál zbaví rušivých elementů. Takže závěr by mohl být i ten, že měření je spíše orientační, při dobrých podmínkách se hodnoty pohybují v okolí skutečného tepu ale je nutné počítat s tím, že někdy se pravou hodnotu tepu nedozvíme. Proto se i dnes objevují přístroje, kdy je velkým lákadlem právě měření bez hrudního pásu ale v návodu se pak dočtete, že pro přesnější měření tepu, můžete připojit hrudní pás – tuším, že to má TomTom.
Mám takový neodborný dotaz,při měření výkonu hodinky zaznamenávají tep a lze po skončení vyvolat jak dlouho jsem byl v nastavené zóně?Komunikují také s běžným PC?
Děkuji.
Dobrý den, jde připojit na Samsung S5.
Dekuji za odpověď
LB