iPhone

iPhone XR versus iPhone Xs a Xs Max. Který je zrovna pro vás ten pravý? (porovnání specifikací)


Již druhý rok za sebou představil Apple hned tři modely jeho telefonu. Jak si vybrat, zda je pro vás vhodný zrovna iPhone Xs, Xs Max nebo iPhone XR?

Cena, velikost displeje a jeho technologie, design, fotoaparát, výkon – to jsou základní veličiny, které hrají prim v tom, po jakém modelu sáhnout. Každá pak má pro každého jinou váhu. Rozhodnout se musíte pořád sami, toto porovnání specifikací vám v tom ale může pomoci.

Apple Special Event – souhrnný článek o iPhonu Xs, Xs Max, Xr a Apple Watch Series 4

Cena je samozřejmě jedním z těch nejzásadnějších faktorů pro koupi nového zařízení. Nejlevnější je iPhone XR, nejdražší pak iPhone Xs Max. Zde není moc v čem radit. Potřebujete-li si však nákup ospravedlnit, třeba vám v tom pomůže článek Dát více jak 40 tisíc za telefon? Ano, nebo ne?.

iPhone XR

Ceny iPhonu Xs začínají na 29 990 Kč za verzi s 64GB pamětí. 34 490 Kč zaplatíte za 256GB verzi a 40 490 Kč za 512 GB. Cena 64GB iPhonu Xs Max je stanovena na 32 990 Kč. Za 256GB verzi zaplatíte 37 490 Kč a za 512GB verzi 43 490 Kč. iPhone XR stojí v 64GB variantě 22 490 Kč, ve 128BG 23 990 Kč a ve 256GB pak 26 990 Kč. S největším 512GB úložištěm jej neseženete.

iPhone XR

iPhone Xs a Xs Max se v České republice začínají předprodávat 21. září, do prodeje jdou 29. září. iPhone XR se začíná předprodávat až 19. října, jeho prodej začne 26. října (proč tomu tak je si můžete přečíst zde). Verze Xs jsou k dispozici ve stříbrné, vesmírně šedé a zlaté barvě, XR pak v bílé, černé, modré, žluté, korálově červené a (PRODUCT)RED barvě.

 

Displej

Modely Xs jsou osazeny Super Retina HD displejem s technologií HDR a oba obsahují 3D Touch. Rozlišení menšího 5,8palcového modelu je 2 436 × 1 125 při 458 pixelech na palec, většího 6,5palcového pak 2 688 × 1 242 při 458 pixelech na palec. Displej v iPhonu XR je Liquid Retina HD displej, jehož úhlopříčka je 6,1 palců a rozlišení 1 792 × 828 při 326 pixelech na palec.

iPhone XR

iPhone XR tedy vychází z porovnání jednoznačně nejhůře a to nejen co se týče jeho rozlišení, ale také počtu pixelů na palec. Stále se sice jedná o Retina displej, který možná patří mezi špičku u LCD displejů, ale technologii OLED se rovnat nemůže. Ztrácí i díky absenci technologie 3D Touch (kterou Apple nahradil haptickou odezvou) a jeho kontrastní poměr je jen 1 400:1 oproti 1 000 000:1.

Displej modelu XR tak nemá ani 1080p (1920 × 1080 pixelů) a to může mnohým opravdu vadit. Budete-li na něho přecházet z jakéhokoli zařízení s OLED displejem, pohoršíte si. Pokud budete přecházet ze starších iPhonů (s výjimkou iPhonu X), kvalita bude srovnatelná, jen bude displej o to větší. Např. ale i všechny Plus modely starších iPhonů mají rozlišení 1920 × 1080 při 401 pixelech na palec. Takže i když velikost narostla, rozlišení se paradoxně zhoršilo.

 

Rozměry a hmotnost

Hodnoty jsou přímo odvislé od velikosti displeje. Nemáte-li rádi velké telefony, ale chcete moderní iPhone, je jasnou volbou starší typ X, nebo novější Xs. I tak jsou ale stále nové iPhony menší než Plus varianty těch starších. Roli však může hrát i jejich váha.

iPhone XR

Model Xs je oproti rok starému X jen o tři gramy těžší, váží tedy 177 g. iPhone XR má pak už vysokou hmotnost 194 gramů. iPhone Xs Max následně přesahuje dvousetgramovou hranici a váží 208 gramů. Rok starý iPhone 8 Plus měl však jen o 5 gramů méně, oproti tomu dva roky starý iPhone 7 Plus vážil „pouhých“ 188 gramů.

 

Odolnost

iPhone XR má stejnou certifikaci, jako loňské a předloňské modely. Jedná se o hodnocení IP67 (až 30 minut v hloubce do 1 metru) podle specifikace IEC 60529. Modely Xs jsou však na tom o něco lépe, protože ty už poskytují hodnocení IP68 (až 30 minut v hloubce do 2 metrů).

iPhone XR

Při jejich představení dokonce padlo, že jim nevadí ani káva, pivo či víno. Samozřejmě se jednalo spíše o žert, ale kdyby podobná situace opravdu nastala, takovému zařízení nijak neublíží.

 

Výkon

Všechny tři nově představené iPhony jsou uvnitř svého šasi totožné. Obsahují čip A12 Bionic s Neural Enginem druhé generace. Tato kombinace je prý dosud nejchytřejším řešením v jakémkoli mobilním telefonu. O paměti RAM Apple obligátně mlčí, ale zatím se předpokládá, že iPhone XR by měl mít 3 GB paměti RAM, iPhony Xs a Xs Max pak 4 GB. Tuto informaci vám však upřesníme v některém z následujících článků, až se do útrob zařízení podívají odborníci.

iPhone XR

Fotoaparát

Specifikaci fotoaparátů si můžete prohlédnout na přiložených obrázcích ze srovnání na oficiálních stránek Apple.cz. Chcete-li si však přečíst bližší porovnání a hlavně zjistit všechny novinky, které po fotografické stránce novinky přinesly, přečtěte si o tom článek na partnerském magazínu iPhonefoto.cz.

iPhone XR iPhone XR iPhone XR

 

Baterie

Větší tělo poskytuje větší prostor pro větší baterii. Jejich větší displej si ale také žádá větší odběr z její kapacity. iPhone Xs tak vydrží jen o 30 minut déle než iPhone X, iPhone Xs Max pak ale už až o hodinu a půl. iPhone XR Apple trošku zvláštně porovnává s výdrží iPhonu 8 Plus – oproti němu vydrží také o hodinu a půl déle používání.

iPhone XR

Ani zde Apple obvykle hodnoty neuvádí. Všechny modely poskytují bezdrátové nabíjení, modely Xs pak prý ještě rychlejší, než předešlá generace, o kolik ale Apple nezmínil. Přítomno je i rychlé nabíjení, kdy 50 procent kapacity baterie nabijete za 30 minut.

 

Ostatní

Všechny novinky stále obsahují Lightning konektor, USB-C se nekoná, a to ani na napájecím adaptéru. K připojení k novým MacBookům tak pořád budete potřebovat redukci. Sluchátka v balení jsou klasické EarPods s Lightning konektorem, redukci už Apple nedává. Budoucnost je přece bezdrátová.

Na co Apple včera zapomněl a proč toho nebylo víc

Zajímavá je ale situace kolem karty SIM. Šuplík opět pojme jednu nano-SIM, ale telefony jsou přitom Dual-SIM. Jen je ta druhá specifikace eSIM. Její podpora se však liší dle poskytovatele, tedy operátora.

 

Tak který?

Není to jednoduché rozhodování. Letos možná složitější, než kdy jindy. Samozřejmě záleží na tom, jak „starý“ je váš stávající model a co vám dovolí váš rozpočet. Mnohým se může zdát ideální iPhone XR, nabízí totiž skvělý poměr výkon/cena, jenže zase ho značně limituje displej. Chybějící teleobjektiv zas tolik nevadí.

iPhone Xr

Místo modelu Xs se pak mohou mnozí uchýlit k pořízení vyprodávajícímu se iPhonu X, který je pořád na technologické špici a navíc zlevnil. 64GB verze stojí o 3 tisíce méně, 256GB pak o 3 500 Kč méně. Samozřejmě zlevnily i ostatní modely, zde se ale vyplatí zvážit fakt, zda si aktuálně pořídit telefon, který přece jen už není tolik moderní. Tlak na bezrámečkový design je přece jen značný.

Hodláte si některý z nově představených telefonů iPhone pořídit? A který? A ze kterého modelu přecházíte a proč? Napište nám to do komentářů pod článek.