iPhone

Dát více jak 40 tisíc za telefon? Ano, nebo ne?


Apple 12. září představil nové trio jeho iPhonů. Nejvyšší model, iPhone Xs Max, stojí s 512 GB paměti více jak 40 tisíc. Jste ale ochotni dát za telefon podobnou sumu?

Tuto otázku si klademe i sami v redakci. A položili jsme ji také vám, našim čtenářům. Anketa nemusela být aktivní po nijak dlouhou dobu, protože za pár hodin byl jasný výsledek. 661 hlasujících jednoznačně uvedlo, že dát více jak 40 tisíc za telefon rozhodně nehodlají. Konkrétně tak uvedlo celých 85 procent zúčastněných. 9,1 procenta s tím problém nemá, 5,9 procenta čtenářů pak váhá.

telefon

 

Je ale 40 tisíc opravdu tolik?

Apple se svými novými iPhony posunul laťku opět o něco výš. Nejen co se týče výkonu, to se tak nějak předpokládá, nejen co se týká vzhledu, iPhony XR jsou totiž opravdu poutavé, ale i co se týče ceny.

iPhone Xs cena

Když to vezmeme popořádku, tak iPhone Xs má zastoupit loňský model X. Ten se před rokem prodával za 29 990 Kč v 64GB paměťové variantě a za 34 490 Kč v 256GB variantě interní paměti. Novinka tak tyto ceny a kapacity do puntíku kopíruje. Přidává ale ještě 512GB variantu, která o 490 Kč překonává čtyřicetitisícovou hranici.

telefon

Model Xs Max designem sice z iPhonu X vychází, díky nárůstu úhlopříčky displeje na 6,5 palce se ale nedá říci, že by byl přímým nástupcem. Jedná se o zcela nový standart v nabídce iPhonů. A tomu také, bohužel, odpovídá cena.

Základ, kterým je 64 GB paměti, ale vyjde levněji, než 256 GB u modelu Xs. Konkrétně to je 32 990 Kč. 256GB model stojí 37 490 Kč, což je oproti menšímu sourozenci ve stejné paměťové variantě stále „jen“ o 3 tisíce více. Benefity jsou přitom zřejmé (obří displej a stále menší rozměry než má iPhone 8 Plus). 512 GB verze následně stojí nekompromisních 43 490 Kč.

telefon

Přitlačíte-li ještě 4 a půl tisíce, můžete si už koupit 12palcový MacBook se stejnou kapacitou paměti. Chcete-li ušetřit 3 500 Kč, získáte řečený MacBook s 256 GB (a slabším procesorem). Vyplatí se tedy koupit „jen“ telefon za cenu podobnou té, kterou stojí počítač stejné značky?

telefon

 

Otázkou je hlavně životnost

Obvyklá perioda výměny modelu telefonu za novější typ je dva roky. Počítač vydrží nepoměrně déle. Většinou pět a více let. Návratnost vydaných finančních prostředků se tedy jeví lepší u počítače. No jo, ale nosíte svůj MacBook neustále při sobě? Používáte jej každý den stejně, tak jako svůj iPhone?

telefon

Ne, samozřejmě že ne. Mnohdy počítač nespustíte klidně dny (pokud se nejedná o pracovní stanici samozřejmě). S telefonem vstáváte, snídáte, obědváte, večeříte, usínáte, sedíte na WC, chodíte na výlety, jezdíte na dovolené, fotografujete, prohlížíte internet, vyřizujete e-maily, posloucháte hudbu, sledujete videa, hrajete hry, cvičíte, vaříte, organizujete a v neposlední řadě i komunikujete. Poměr využití je zde oproti počítači tedy téměř neměřitelný.

 

Peníze nerostou na stromě, ale…

Pokud si pořídíte telefon s úhlopříčkou displeje 6,5 palců, opravdu ještě potřebujete tablet? Jistě že ne. Osobně na iPad Air s 9,7palcovou úhlopříčkou při používání telefonu iPhone 7 Plus již prakticky nesáhnu. A ten má přitom ještě o jeden palec menší displej než nově představený iPhone Xs Max.

Je tedy cena 43 490 Kč za telefon tak moc? Rozhodně je. Rozhodně se jedná o nejdražší sériově vyráběný telefon velké značky. Své na tom nese i tuzemská distribuce. V Americe totiž stojí 1 449 dolarů, což je v přepočtu více jak o 10 tisíc méně, než u nás. Konkrétně tedy něco kolem 32 tisíc Kč (bez daně a s roční zárukou ovšem).

telefon

Pokud si ale nákup zdůvodníte, pokud svůj iPhone nevyužíváte jen jako telefon, pokud vám dává nějakou přidanou hodnotu, ta cena nemusí být až tak šílená. Klidně ušetřete na paměti, pokud si připlácíte pár korun za iCloud, klidně si nekupujte iPad, když vám Xs Max poskytne tak velkorysý displej a klidně prodlužte svému MacBooku životnost ještě o rok.

Apple Special Event – souhrnný článek o iPhonu Xs, Xs Max, Xr a Apple Watch Series 4

Peníze ale samozřejmě že nerostou na stromě, a pokud je na své zahrádce nesklízíte kosou, může být problém takové peníze „jen za telefon“ vydat. Osobně nesouhlasím s tvrzením, že iPhone jakýmkoli způsobem určuje společenský status. Nevím, před kým a kde bych se měl chlubit, jaký mám model a kolik jsem za něho vydal peněz. Protože se ale v mém případě jedná o pracovní nástroj, já si jeho koupi ospravedlnit dokáži. Záleží tedy, jak jste na tom vy.

A jak jste na tom vy? Tedy alespoň těch 9 procent našich čtenářů, kteří jsou ochotni takové peníze za telefon vydat. Napište nám to do komentářů pod článek.