Firma Apple

Na co Apple včera zapomněl a proč toho nebylo víc


Včerejší Apple Keynote byla zaměřena pouze na iPhony a Apple Watch. Nic dalšího nám Apple neukázal. Zapomněl na něco? A kdy bude další akce?

Řada spekulací těsně před konáním Apple Keynote dávala jasně najevo, co asi nakonec spatříme a co si nechá Apple na příště nebo úplně zamítne. Už předem tak bylo jasné, že přijdou na řadu celkem 3 iPhony a Apple Watch Series 4. Trochu nejistí jsme si byli akorát v případě iPadů a možná u bájné bezdrátové nabíječky AirPower. Apple Pay pro naší malou zemi také potvrzena nebyla.

Je ale velmi pravděpodobné, že Apple uspořádá ještě jednu konferenci do konce letošního roku a zřejmě to bude už v říjnu. Tedy s dostatečným předstihem před svátky. Tak, aby zákazníci mohli pořizovat už nové produkty pod stromeček. o jakých produktech jsme tedy včera neslyšeli?

 

iPad Pro

Už dlouho se spekuluje o změně designu iPadů Pro, který bude vycházet z nejnovějších iPhonů. Takřka žádné rámečky kolem displeje a charakteristický výkus na horní hraně. Už iOS 12 může napovídat, že pravděpodobnost je téměř stoprocentní. Všimněte si, že i ovládací centrum se s nejnovějším systémem vytahuje z horního pravého rohu. Stejně, jako je tomu u iPhonů X a teď Xs, Xs Max a Xr.

S tím úzce souvisí zabudování TrueDepth kamery pro rozpoznávání obličeje a funkce Face ID. OLED displej použitý v nejdražších iPhonech zřejmě Apple zatím do iPadů neintegruje kvůli velké ploše a ceně. Jak ale americká společnost ukázala v případě iPhone Xr, jde to i bez OLED.

Poslední úniky možné podoby ale zase ukázaly, že výřez v horní části by vůbec nemusel Apple použít a jen zmenší plochu kolem displeje. I tak by se všechny potřebné snímače a senzory na přední stranu vešly. Nedivil bych se ani kdyby u iPadů zrušili jack konektor.

 

Mac mini

Apple prohlásil, že pracuje na nové generaci populárního stolního Macu mini. Akorát by měl být zaměřený na profesionální uživatele. Do teď přitom sloužil hlavně jako levný vstupní model do světa macOS a jednalo se o ideální volbu, pokud jste měli vlastní monitor nebo vám z nějakého důvodu nevyhovoval ten, co je na iMacu.

Apple Keynote Mac mini

Moc informací v tomto případě na internetu není, ale pokud by měl Mac mini oplývat vyšším výkonem, je možné, že se do tak malého balení už nevejde a trochu naroste. Nejlevnější konfigurace Macu mini je k dispozici nyní za 15 490 Kč.

 

Inovovaný MacBook Air

Asi nejvíce očekávaný upgrade Macu. Oblíbený MacBook Air se těší přízni zákazníků hlavně pro svoji výbornou mobilitu a zároveň dostatečný výkon s přijatelnou cenou. Nyní už dost zastarává a Applu v nabídce chybí vyloženě levný MacBook. 12palcová varianta MacBooku stojí bez slevy od bezmála 40 000 Kč a to je částka, kterou řada uživatelů není ochotna zaplatit. Tady Applu mohou utíkat zákazníci ke konkurenci.

Apple Keynote MacBook Air

Velmi pravděpodobně bude další generace obsahovat Retina displej a USB-C konektor. Zatím ale není jasné, jak hodlá Apple MacBook Air a 12palcový MacBook od sebe oddělit. Přece jenom je nutný určitý kompromis, aby mohl ospravedlnit vysoko nastavenou cenovku 12palcové varianty. Nejspolehlivější zdroj, server Bloomberg, odhaduje cenu pod 1 000 amerických dolarů. To by mohlo znamenat, že za nový MacBook Air zde zaplatíme v základní variantě kolem 30 000 Kč.

 

12palcový MacBook

I přes upgrade MacBooku Air by měl Apple udržovat linii 12palcového MacBooku. To znamená, že by se neměly obě větve spojit. Nová generace stroje může nabídnout nové procesory 8. generace Amber Lake Y od Intelu. V srpnu oznámené čipy dokáží vylepšit výkon zařízení a navýšit výdrž baterie, což se právě od těchto MacBooků očekává.

Apple Keynote 12palcový MacBook

Kromě nových procesorů ale nic moc dalšího nevíme. Mně osobně by se líbilo přidání druhého USB-C portu, který by znamenal méně použití USB-C docků, se kterými nemám nejlepší zkušenosti.

 

iMac

I když jsme v posledních měsících neměly žádné informace o příchodu další generace iMaců, je možné, že ještě letos se Apple odhodlá k nějaké akci. Může jít pouze jen o tichý update, který Apple neohlásí s velkou pompou na své konferenci, ale dozvíme se o něm díky změně technických parametrů u těchto produktů na oficiálním webu.

Apple Keynote iMac

Kdyby v tomto roce nějaký update nastal, pravděpodobně by iMacy dostaly 8. generaci Intel procesorů, rychlejší grafický čip a snad i čip Apple T2. Ten zatím využívá jen iMac Pro a MacBook Pro z letošního roku. Čip dokáže lépe zabezpečit data v počítači a integruje v sobě řadiče řízení systému, obrazového signálového procesoru, řadič zvuku a SSD úložiště.

 

AirPower

Před rokem se Apple chlubil s bezdrátovou nabíječkou AirPower, co dokáže nabíjet až 3 zařízení současně. Ideálně například iPhone, Apple Watch a další generaci sluchátek AirPods. Od té doby ale nevíme nic dalšího a je ticho po pěšině. Ani včera Apple nenaznačil, co s bezdrátovou podložkou zamýšlí dál.

Apple Keynote AirPower

Na oficiálních stránkách má Apple uvedenou nabíječku pouze u sluchátek AirPods jako volitelné příslušenství pro bezdrátové nabíjení. U nabíječky je ale uvedena nedostupnost a žádné konkrétní datum. Pokud do konce roku Apple AirPower neuvede, zřejmě se jí v této podobě už nikdy nedočkáme.

Zdroj: Macrumors.com