Dnes se v seriálu Hubneme s Apple Watch podíváme na to, co je to bazální metabolismus a co vše o něm ví Apple Watch.
Už v předešlém dílu tohoto seriálu bylo zmíněno, že pokud se chceme zbavit nějakých nadbytečných kil, je nutné abychom spálili více energie, než kolik jí přijmeme. Jedním z prvních kroků při cílené snaze o zhubnutí by proto mělo být zjištění toho, kolik během dne spotřebujeme přibližně kalorií.
Bazální metabolismus je základ
Náš celkový energetický výdej se skládá ze dvou položek. Tu více viditelnou část spálených kalorií tvoří (v terminologii Applu) aktivní energie. Ta v sobě zahrnuje veškerý náš pohyb od sezení u počítače a ťukání do klávesnice až po zátěžové cvičení v posilovně.
Potom je zde ale energie, kterou naše tělo využívá k tomu, aby mohlo vůbec fungovat. Tento druh vydané energie se nazývá bazální metabolismus, a tvoří 50 až 75 % z celkového počtu spotřebovaných kalorií. Bazální metabolismus zajišťuje energii nezbytnou pro provádění všech procesů v našem těle. Bez této energie bychom nemohli trávit přijatou potravu, dýchat, udržovat svoji tělesnou teplotu atd. Z tohoto důvodu je naprosto nezbytné, abychom každý den přijali minimálně tolik kalorií, kolik musí naše tělo vydat v rámci bazálního metabolismu.
Pokud tomu tak nebude a v našem jídelníčku bude méně energie, než kolik potřebuje náš organismus k základnímu fungování, velmi rychle naše hubnoucí snažení vyústí ve zdravotní problémy a samozřejmě se také nevyhneme jojo efektu, o kterém jsem se zmiňovala už v předešlém dílu. Znát aspoň přibližně svůj bazální metabolismus je proto při snaze o úspěšnou redukci nadváhy přímo klíčové.
Zákeřný bazální metabolismus
Nejjednodušším a nejméně přesným způsobem, jak zjistit hodnotu svého bazálního metabolismu, je najít si na internetu nějaký web s kalkulačkou, která toto číslo na základě několika zadaných údajů dokáže vypočítat. Taková kalkulačka využívá vzoreček pro odhad bazálního metabolismu. Tento odhad tak pracuje pouze s informacemi o věku, pohlaví, výšce a aktuální hmotnosti. Jenomže bazální metabolismus, tak stejně jako vše ostatní v lidském organismu, je velmi individuální. To znamená, že i když třeba váš soused bude stejně starý, stejně vysoký, a bude mít i stejnou váhu jako vy, tak jeho bazální metabolismus nebude úplně shodný s tím vaším.
Bazální metabolismus kromě už zmíněných veličin (výška, váha, věk, pohlaví) ovlivňuje mnoho dalších faktorů. To, kolik bude naše tělo potřebovat pro své bezproblémové fungování energie, tak závisí na objemu naší svalové hmoty, na okolní i naší teplotě, našem psychickém rozpoložení, a dokonce i na tom, co a kdy jíme.
Jak je vidět, bazální metabolismus představuje poměrně komplexní záležitost a k opravdové hodnotě se můžeme dopracovat pouze prostřednictvím změření bazálního metabolismu u specializovaného lékaře nebo dobře vybaveného výživového poradce.
Tajemstvím zahalená klidová energie
Zlatou střední cestou mezi pouhým odhadem ze vzorečku a podstoupením lékařského vyšetření může ale být hodnota bazálního metabolismu získaná s pomocí Apple Watch.
Pokud nosíte na ruce chytré hodinky od Applu, odhad svého bazálního metabolismu se dozvíte v aplikaci Zdraví pod záložkou Zdravotní data. Když tam v kategorii Kondice vyberete položku Klidová energie, uvidíte, jak hodnoty svého bazálního metabolismu pro každý den, tak i průměrnou hodnotu za vybrané období.
Osobně se mi nikde nepodařilo zjistit, podle čeho Apple tuto hodnotu vypočítává, a zda na ni mají například vliv informace získané prostřednictvím monitoru srdečního tepu v Apple Watch. Dokonce jsem se rozhodla zavolat i na českou Apple podporu a dozvěděla jsem se pouze to, že její zaměstnanci toho ví úplně stejně jako já.
Hádám ale, že s tímto údajem bude mít hodně co do činění právě monitor srdečního tepu a pravděpodobně některé údaje z aplikace Zdraví, jako je tělesná hmotnost, výška, aktivní energie atd. Jak je vidět ze snímku obrazovky, můj bazální metabolismus se podle Applu den ode dne nepatrně liší.
Mojí největší zábavou poslední dny je proto snaha najít v těchto číslech nějakou souvislost a zjistit, co všechno Apple Watch při odhadu mého bazálního metabolismu asi ovlivňuje.
Například to vypadá, že v ty dny, kdy vydám víc aktivní energie, se moje klidová energie o něco málo sníží. Toto je poměrně zvláštní, protože bazální metabolismus by po větším fyzickém výkonu měl vzrůst. Na druhou stranu, jak já můžu vědět, že nižší hodnotu klidové energie v daný den neovlivnilo i to, že mně v ten den bylo méně chladněji, anebo že jsem si večer hodinky sundala třeba o hodinu dřív z ruky.
Jestli má na hodnotu klidové energie nějaký vliv okolní teplota, a tedy i to, kolik energie musí organismus vynaložit na udržování teploty se mi nepodařilo zjistit. Měla jsem v plánu podívat se do historie záznamů a srovnat údaje z července, kdy Českou republikou zmítala vlna veder se současností. Bohužel, první záznam o mé klidové energii ve Zdraví je až z 21. září (tj. den, kdy jsem aktualizovala na čerstvě vydaný systém watchOS 2.0), a kdy už jsem byla v Anglii, kde se od září venkovní teplota nijak výrazně nezměnila.
Dobrý kompromis
Z výše napsaného je tak zřejmé, že ani údaj o klidové energii v aplikaci Zdraví nám nedokáže podat naprosto přesnou informaci o našem bazálním metabolismu. Však i v popisku k této položce se v aplikaci Zdraví píše, že se jedná pouze o odhad.
Od odhadu mého bazálního metabolismu pocházejícího z internetových kalkulaček se ale průměrná hodnota mé klidové energie podle Applu liší pouze o 100 kcal. Nemám proto důvod tomuto údaji pocházejícímu z Apple Watch nevěřit. Samozřejmě, že se stále jedná jenom o přibližný údaj. Ale vzhledem k tomu, že výsledné číslo se odhaduje na základě informací pocházejících ze zařízení, které mám po celý den na ruce, a které tak pravidelně sleduje moji pohybovou aktivitu a další parametry související s mým organismem, považuji tuto hodnotu za více reálnou než tu, která je vypočítána pouze na základě neosobního vzorečku.
Hodnota klidové energie tak může představovat jeden z výchozích bodů při redukci tělesné hmotnosti. Tento údaj nám může pomoci při výpočtu toho, kolik máme za den přijmout energie i toho, jak dlouho bychom se měli aktivně hýbat.
Hubněme společně
V úvodním dílu tohoto seriálu jsem se rozhodla, že se s pomocí Apple Watch a aplikace Zdraví pokusím během jednoho měsíce zhubnout o jedno kilo a vyzvala jsem vás, ať se ke mně přidáte, aby se nám společně hublo veseleji.
Já jsem za týden, kdy jsem se ze svého jídelníčku rozhodla vyloučit všechny sladkosti a další uzobávací neřesti, zhubla o 400 g. Místo původních 55,1 kg tak momentálně vážím 54,7 kg. Je to nepatrně více, než jsem měla v plánu během sedmi dnů shodit. Mojí hrozbou tak momentálně je to, že usnu na vavřínech, povolím ve své odhodlanosti a příští týden budu zase o 400 g těžší. Sama jsem zvědavá, jak se mně podaří odolat vábení úžasných anglických sušenek.
A jak jste na tom se svojí váhou vy? Přidali jste se k mé výzvě, anebo si počkáte na konec seriálu, až budete mít všechny potřebné informace kompletní?