Apple ukáže všem svým uživatelům nový operační systém iOS 12 už 4. června a to na úvodní prezentaci k zahájení vývojářské konference WWDC 2018. Co od něho lze očekávat?
O odstranění chyb a stabilizaci systému jako takového se jistě Apple zmíní jen okrajově. Už to nastínil dříve, že je toto jeho zásadní priorita. Bude ale jistě také představovat nové funkce a možnosti systému, které dozajista budou mnozí v sále kvitovat potleskem.
Následující seznam je však jen domnělý, a vychází z přání mnoha čtenářů magazínu MacRumors. Minimálně u nás v redakci se ale s četnými body zcela ztotožňujeme. Oficiální novinky se dozvíme až 4. června, kdy bude prezentace probíhat od 19 hodin našeho času. Samozřejmě vás o všem budeme na Applišti patřičně informovat.
Změny v uživatelském rozhraní
Tmavý režim – tzv. Dark Mode je jednou z nejžádanějších funkcí, kterou by mnozí v iOS 12 rádi viděli. Night Shift je sice fajn, tmavý režim je ale zcela něco odlišného. Apple by si tak mohl vzít příklad třeba z aplikace YouTube, která s ním přišla relativně nedávno a ihned se stal velice oblíbený.
Více možností customizace – Na tmavý režim navazuje ještě tento bod týkající se vizuální změny. Četným uživatelům nevyhovují barvy, které Apple používá napříč systémem a svými aplikacemi. Nebylo by tedy od věci mít možnost změnit si barevná schémata některých titulů, kdy byste si kupříkladu upravili barvy bublin ve Zprávách atd.
Split Screen na iPhonu – Možnost mít spuštěné dvě aplikace vedle sebe nečiní iPadům sebemenší problém. Se zvěstmi ohledně ještě většího displeje iPhonu, který by měl mít dokonce úhlopříčku 6,5 palců a mohl by být představen již v září tohoto roku, by tak nemusel být problém, aby se tomuto kousku také naučil.
Režim stolního počítače – Na některých zařízeních s operačním systémem Android k nim můžete připojit různé periferie a chytrý telefon tak využívat jako počítač. V případě společnosti Apple, kdy ta nabízí jak bezdrátovou klávesnici, tak myš, potažmo trackpad, by to nemuselo být od věci i díky možnosti zrcadlení zařízení třeba na Apple TV. Kdyby nic, mohla by přibýt alespoň podpora myši na iPad.
Úprava hlasitosti – Změnu razance vyzvánění provádí mnozí uživatelé mnohokrát za den. Symbol pro tuto akci však zabírá na displeji příliš prostoru, přičemž není vidět, co je pod ním. Protože se tento neduh táhne už několika verzemi iOS, tentokrát se opravdu doufá, že bude celá ikona významně přepracována.
Always-on na iPhonu X – Technologie displeje iPhonu X to sice umožňuje, Apple to však zdárně ignoruje. Jeho OLED displej by totiž mohl neustále zobrazovat mnohé informace, které by byly uživateli k užitku, aniž by se vybíjela baterie zařízení. Inspirace samozřejmě vychází s Android telefonů, kteří tuto možnost běžně poskytují.
Drobnosti – Vylepšení by mohl doznat i widget baterie, který by obsahoval všechny vaše zařízení. Mohlo by být také odstraněno gesto „Vrátit zatřesením“, jenž by šlo nahradit nějakým intuitivnějším. iPad by také už mohl dostat chybějící nativní aplikace Applu, jako jsou Počasí, Kalkulačka či Zdraví.
Zlepšení aplikací v iOS 12
Fotoaparát – Dozajista jde v systému iOS o mocný nástroj. Stále mu ale, trochu nepochopitelně, chybí plný ruční vstup. Možnost nastavit si hodnotu ISO, čas či vyvážení bílé by tak nebylo rozhodně od věci. Zároveň by mohla přibýt zkratka k nastavení, do kterého musíte chodit složitě až přes ikonu na ploše. Také by mohl přibýt výběr poměru stran na jiný, než Foto či Čtverec.
FaceTime – Skupinový FaceTime hovor je hodně žádaný. Apple by na něm měl dokonce opravdu pracovat. Zároveň by do FaceTime hovorů mohly přibýt různé efekty, jakou jsou Animoji atd.
Drobnosti – S iOS 11 zmizel z App Store seznam přání. Apple by jej tak mohl vrátit zpět s tím, že by mohl danou funkci vylepšit o notifikace, pokud by byla obsažená položka ve slevě. Aplikace Fotky by se pak mohla dočkat práce s metadaty a změny velikosti náhledů fotografií. Ve Zprávách by nově mohlo být přítomno pokročilé vyhledávání, archivace a odložení.
Siri – Tato hlasová asistentka by se v iOS 12 mohla naučit novým kouskům. Patří mezi ně zejména integrace služby Spotify, mnozí doufají i v nárůst její inteligence po vzoru Amazon Alexa či Google Assistant. My samozřejmě doufáme v podporu češtiny.
A co byste v iOS 12 nejvíce chtěli vy? Podělte se s námi o vaše návrhy v komentářích pod článkem.
Zdroj: MacRumors.com
Já bych chtěl nové Animoji, je jich tam stále málo.