Apple Silicon M1 představila společnost před pár dny a už jsou k dispozici první benchmark testy výkonu. Procesor patří k naprosté špičce.
Kalifornská firma představila na své úterní Keynote první MacBook Air, MacBook Pro a Mac mini s čipy Apple Silicon M1. Už teď je možné dohledat první výkonnostní testy na webu Geekbench. Není překvapením, že nový čip se dokáže rovnat i s tím dosud nejrychlejším MacBookem.
Apple Silicon M1 v číslech
Čip M1, který patří k MacBooku Air s 8GB RAM, má jednojádrové skóre 1687 a vícejádrové skóre 7433. Podle srovnávacího testu má M1 základní frekvenci 3,2 GHz.
Ve srovnání se stávajícími zařízeními překonává čip M1 v přenosném MacBooku Air všechna iOS zařízení. Pro srovnání, iPhone 12 Pro získal jednojádrové skóre 1584 a vícejádrové 3898 bodů. Nejlépe hodnocené iOS zařízení na grafech v Geekbench s procesorem A14, tedy iPad Air, získalo jednojádrové skóre 1585 a vícejádrové 4647.
Testy jednoho jádra
Ve srovnání s počítači Mac je jednojádrový výkon lepší než jakýkoli jiný dostupný Mac a vícejádrový překonává všechny 16palcové modely MacBooku Pro z roku 2019. A to včetně špičkové konfigurace s 2,4GHz Intel Core i9 procesorem 10. generace. Tento špičkový 16palcový MacBook Pro získal jednojádrové skóre 1096 a vícejádrové 6870 bodů.
Ačkoli čip M1 překonává 16palcové modely MacBook Pro, pokud jde o surové benchmarky CPU, 16palcový MacBook Pro nabízí lepší výkon v jiných oblastech. Tou je jistě grafická část, protože tyto modely mají vysoce výkonné dedikované grafické karty.
Vícejádrové testy
Stojí za zmínku, že mezi MacBookem Pro a MacBookem Air pravděpodobně budou nějaké výkonnostní rozdíly, i když používají stejný čip M1. MacBook Air má design bez ventilátorů a MacBook Pro má zcela nový chladicí systém. Proto by měl být schopný delší dobu držet vysoký výkon. Naopak MacBook Air toho schopný nebude. Zajímavostí je, že Mac mini se stejným čipem M1 získal jednojádrové skóre 1682 a vícejádrové pak 7067 bodů.
Už existuje i skóre pro 13palcový MacBook Pro s čipem M1 a 16GB RAM, který má jednojádrové skóre 1714 a vícejádrové 6802. Stejně jako MacBook Air má základní frekvenci 3,2 GHz. S podobným skóre se objevilo i několik dalších benchmarků MacBooku Air a celý seznam je k dispozici na webu Geekbench.