33rd Division (recenze)

Nedávno se v App Store objevil „skoronový“ herní titul chlapíků z Craneballs Studia. Již před samotným vypuštěním do obchodu jsme měli možnost hru si zahrát a přinést vám tak první fotografie ze hry a také samotné herní video. Teď je řada na plnohodnotné recenzi.

IMG_1814

Hned v úvodu se sluší říci, že ač je titul v App Store nově, jedná se o „remake“ hry z roku 2010. Dostal HD grafiku, nové herní principy, možnost používat zajímavé podpůrné předměty a je zde obsažen i multiplikátorový systém pro dosažení ještě vyššího skóre. Přibyla kompletní podpora pro iPad, přibyla integrace Game Center s množstvím žebříčků a úspěchů a kvůli vyzívání svých přátel i nepřátel o překonání vašeho skóre i propojenost s Facebookem. Proto je to v podstatě nový titul.

IMG_2034

Žánrově se jedná o tzv. stealth akci z 2. Světové války, lehce inspirovanou slavnými Commandos, která testuje váš důvtip a postřeh. Nebudeme vám ale nic zastírat, nejdůležitější roli zde hraje hbitost vašich prstů, která jde ruku v ruce s rychlostí učinit správné rozhodnutí. Pokud si ke hraní ještě přibalíte nervy z oceli, rozhodně neprohloupíte. Ničeho se však nebojte, krev zde proudem rozhodně neteče a atmosféra nijak skličující také není.

IMG_2035

V podstatě je to docela milá hra, která dokáže pobavit jak při čekání na autobus, tak po celý podzimní večer, kdy nemáte do čeho píchnout. Jste v ní v roli velitele 33. divize a musíte své vojsko bezpečně převést za nepřátelskou linii. Samozřejmě to není jen tak a musíte se vyhýbat všetečným pohledům nepřátelských vojsk.

Jste si jisti, že dokážete vést vaše vojáky až k vítězství?

Na lokaci se díváte shora, abyste měli, jako správný válečný taktik, pěkný přehled o bitevním poli. Na jedné straně vám postupně přicházejí vaši vojáci, které musíte bezpečně převést do cílového bodu. Jenže je to přes celou mapu a cestou je rozeseta spousta hlídek, které vás nesmějí spatřit, jinak začínají střílet.

IMG_2036

Svým inženýrům, medikům a seržantům určujete jejich cestu tím, že se jich dotknete a jedete prstem k cíli. Oni budou přesně kopírovat vaši dráhu. Pokud je to třeba, opětovným dotekem je zastavíte, nebo je přinutíte ke krytí se zalehnutím. To vám právě může pomoci od dotěrných pohledů hlídek. Avšak pokud jste se dostali již příliš blízko jejich zornému poli, nepomůže vám už nic a s vaším svěřencem je ámen.

IMG_2039

To se pak všichni nepřátelé seběhnou a prozkoumávají okolí. Alespoň tak váš umrlec dopomůže k útěku ostatním vojákům, i když je to značně vysoká oběť. Pokud by vás napadlo, schovávat se často a dlouho, raději to nezkoušejte. Nepřátelští odstřelovači totiž nikdy nespí! Životů máte pět, a pokud o všechny přijdete, hra končí.

IMG_2041

Je ale možnost se i řádně pomstít. Již v základním inventáři máte na své straně zručného snipera. Stačí mu dát povel a on dotěrnou hlídku jedním výstřelem odstraní. Bude vás to samozřejmě ale něco stát. Pokud je vám to málo, můžete nepřátele odlákat ještě hozenou plechovkou a nepozorovaně je oběhnout. Taktických možností je ještě více, můžete například své svěřence vybavit granáty, kamufláží atd.

IMG_2043

Za všechno se ale platí. Titul uplatňuje model Freemium, i když rozhodně ne tak okatě, jako ostatní tituly na tomto ždímáním účtů hráčů založené. Zde se platí „psími známkami“, známými z krků každého vojáka. Používají se k odblokování dalších lokací, dalších slotů s vybavením a také k samotnému pořízení vybavení. Balíčky jsou k dispozici od 0,89 Euro, kdy dostanete známek 100, až po cenu 8,99 Euro, kdy jich získáte 1500. Pokud investovat nechcete, nemusíte. Tuto měnu si totiž vyděláváte prostým hraním a čím více hrajete, tím více jich získáváte.

IMG_2044

Aby hraní nebylo úplně monotónní, během vašeho snažení se o proniknutí za nepřátelskou linii vám spojenci z letadel shazují bedny s různými bonusy jakými jsou např. násobení bodů za „doručení“ vojáka do cíle, teleport, dvojnásobná rychlost jednotky, nebo instantní led, který pokud seberete, všichni nepřátelé zmrznou. Když se v průběhu úrovně dostanete na určité body, začnou na vás padat nepřátelské bomby a dokonce nastane i tzv. náhlá smrt – jakmile vám někdo zemře, hra končí. Těmito možnostmi hra získává na zběsilém a značně adrenalinovém tempu.

IMG_2045

Takže? Na co čekáte? Zkuste trumfnout mé skóre! Najděte mě v Game Center pod přezdívkou Blackbiatch a pojďme se utkat.

Klady

    Intuitivní ovládání

    Množství bonusů

Zápory

    Neoblíbený freemium model

Item not available.


Kam dál?