Worldwide Developers Conference (WWDC) 2015 a velkolepé představování novinek samotným Applem a jeho klíčovými zaměstnanci skončilo, a my se tak můžeme poohlédnout zpět a detailně je prozkoumat.
OS X 10.11 El Capitan
Zatímco dřívější verze OS X byly pojmenovány hlavně po různých zajímavých zvířatech, po smrti Steva Jobse začala společnost Apple svou linii operačních systémů pojmenovávat zcela jinak. Začalo to známou surfařskou lokací v severní Kalifornii, pokračovalo Yosemitským národním parkem střední Kalifornie a skalní stěnou El Capitan západní části Yosemitského parku konče. Zároveň se Apple pochlubil, že Yosemite drží první příčku v adaptaci uživatelů na nový systém – používá jej více než 55 % všech uživatelů Macu. Pojďmě se ale zaměřit na to důležitější, a tím jsou funkce a vylepšení.
Apple ví, že Yosemite prošel velkými změnami a musí napravit, co napáchal. Nový systém El Capitan se zaměřuje ve velkém právě na optimalizaci systému a nápravu chyb. Podle slov samotného Craiga Federighiho spouští nové OS X až 1,4krát rychleji aplikace, dvakrát rychleji přepíná mezi spuštěnými aplikacemi, dvakrát rychleji načítá a zobrazuje příchozí emaily, a až čtyřikrát rychleji otevírá soubory PDF v aplikaci Preview. Že by to byl znovu ten dokonalý a rychlý OS X?
Dalším vylepšením prošel Spotlight a jeho možnosti vyhledávání. Ten po novém dokáže ještě lépe rozeznávat vaše dotazy a ukazuje relevantnější výsledky a zároveň vám i lépe naslouchá. Můžete tak do pole vyhledávání ve Finderu napsat například i dotaz podobný tomu, který přikazujete asistentce Siri. V omezené míře lze pokrok Spotlightu vnímat jako přípravu na implementaci Siri do OS X.
Za zmínku stojí i menší změny, které jsou spíše evolučního rázu. Pokud hledáte kurzor na své obrazovce, a nemůžete jej najít, čím rychleji s ním budete pohybovat, tím více se ukazatel zvětší. Aplikace Mail se zase neubránila nových gest, které znáte z iOS. Nově můžete své emaily označovat jako nepřečtené gestem zleva doprava a gestem opačného pohybu je zase odstraníte.
Změnou prošel i integrovaný prohlížeč Safari. Ten má nyní funkci takzvaných „Pinch” neboli špendlíků, kterými si budete moci své vybrané panely přišpendlit, a mít je tak po ruce i po zavření prohlížeče. K načtení by mělo dojít okamžitě. Poslední viditelnou změnou Safari je i vyhledání stránky, která vysílá zvuk. Určitě to znáte. Surfujete po internetu, omylem kliknete na reklamu nebo se vám v pozadí spustí nějaké video, a vy v záplavě panelů nemůžete najít ten, který onen zvuk vydává. To se vám s OS X Capitan nestane, a máte tak na výběr ztišení všech zvuků z aplikace Safari, anebo přepnutí se na konkrétní panel vydávající zvuk. Jednoduché a elegantní.
Nesmím zapomenout zmínit implementaci platformy Metal, která se dokáže efektivně poprat s náročnějšími hrami, díky čemuž si užijeme propracovanější herní zážitek na integrovaných grafikách Intel. Vše by mělo být přitom maximálně optimalizováno jak ke vztahu k systému, tak k výdrži na baterii.
Poslední změnou je vylepšená správa oken. Systém dokáže lépe pracovat jak s několika okny, tak s vícero plochami, a nově je vše více intuitivnější a dostupnější. V podstatě nejde o žádnou novinku v pravém slova smyslu. Podobná, ne-li stejná, funkce je už od dob uvedení Windows Vista na trh konkurenčním Microsoftem, ale Apple dokázal dovést práci s okny za použití Touchpadu k dokonalosti, a pokud tedy chcete okno aplikace zarovnat k levé straně monitoru, provedete to stiskem a držením tlačítka Fullscreen a přesunutím okna na stranu. V souvislosti s tím byla vylepšena i práce v aplikaci v režimu celé obrazovky, a pokud například píšete email v aplikaci Mail, můžete se přepnout zpátky na zobrazení příchozích emailů, aniž byste si zrušili právě psanou zprávu. Třešničkou na dortu je pak podpora více panelů v aplikaci Mail při psaní zprávy několika lidem najednou.
Jsem rád, že nový systém toho nabízí ve výsledku méně, než byste možná chtěli. Pod samotnou kapotou se toho však odehrálo, a ještě bude odehrávat, mnoho, a za výsledný efekt ve smyslu svižnosti a odladěnosti systému jsem radši než za novou funkci, která by přinesla více starostí než užitku. Aktualizace systému bude zcela zdarma a vývojáři zaregistrovaní u Applu si nový systém OS X 10.11 El Capitan mohou stáhnout a testovat již nyní. Beta určená pro veřejné betatestery bude dostupná v červenci a všichni ostatní se mohou na El Capitan těšit na podzim tohoto roku.
iOS 9
Opět si Apple neodpustil číselné údaje a pochlubil se, že iOS 8 si za dobu své existence nainstalovalo už 83 % všech uživatelů, což je ve srovnání s nejnovějším Androidem v jeho páté verzi a dvanácti procenty poměrně solidní úspěch. Nově představené iOS 9 si bere příklad ze svého bratříčka na poli stolních a přenosných počítačů, OS X El Capitan. Stejně jako El Capitan se i iOS 9 zaměřuje především na opravy neduhů, které postihly iOS 8, ale i přesto se dočkáváme hned několika novinek a mírných změn v prostředí.
Stejně jako Spotlight u OS X, tak i Spotlight u iOS byl vylepšen a v kooperaci se Siri nabízí ještě lepší zážitek z jejich používání. Telefon se stává inteligentnějším zařízením, a pokud do něho zapojíte například sluchátka, ihned se vám na zamykací obrazovce zobrazí aplikace Hudba.
Samotný Spotlight šel ale ještě dále. Jeho existence je stejně jako u iOS 6 a starších na samostatné obrazovce úplně nalevo, a nabízí i několik novinek s názvy Návrhy, V blízkosti a Novinky. V sekci Návrhy vám Siri systematicky seřadí seznam nejpoužívanějších kontaktů zároveň s nejpoužívanějšími aplikacemi. V sekci V blízkosti pak naleznete rychlé odkazy pro vyhledávání zájmových míst, jakými jsou například restaurace, kavárny nebo místa pro zábavu. A jako poslední sekce Novinky nabízí přehled aktuálních novinek ze zpravodajskch serverů v závislosti na vašich konkrétních zájmech a vyhledáváních přes Siri a Spotlight.
Velkou změnou prošlo i Apple Pay. Ač se nás to moc netýká, je dobré vědět, že se platební služba pomalu rozšiřuje i do Evropy. Apple Pay bude nyní dostupné i ve Velké Británii a podporovat bude většinu velkých i malých řetězců ,ale i bank a samozřejmě platebních karet.
Několik změn se událo i v systémových aplikacích. Aplikace Passport byla nahrazena aplikací Wallet z důvodu větší globalizace služby Apple Pay, přibyla aplikace News, kterou lze funkčně přirovnat ke čtečkám RSS, ale zato nabízí mnohem propracovanější prostředí a design, a nakonec se změny udály i v pozůstalých a hojně využívaných aplikacích jakými jsou Poznámky a Mapy.
Poznámky jsou konečně použitelnější a lze je opravdu maximálně využívat k vedení poznámek, ale i úkolů všech druhů. Úkoly lze vytvářet pomocí takzvaných checklistů, text lze zvýrazňovat a zahalovat do různých barev, a mimo jiné lze tvořit i vlastní malůvky. Ze všeho nejvíce se mi však líbí kooperace Poznámek se Safari. Do poznámky si můžete v OS X jednoduše a pěkně vložit jakýkoliv obrázek či odkaz. Poslední, ale neméně důležité změny, jsou v aplikaci Mapy. Ty nabízí rozšířenou navigaci v oblasti dopravy, a to i včetně integrace metra. Nutno však dodat, že detailně zpracovaná navigace dopravy je pouze pro několik vybraných států USA a Číny. Na podporu dalších měst si budeme muset, jak už jsme u Applu zvyklí, počkat.
Pokud si za několik let vzpomeneme na představení iOS 9, určitě to nebude vzpomínka na vylepšené aplikace nebo nové pozadí systému. Bude to multitasking! Ten poprvé v historii iOS přichází na iPady, a tabletové řešení od Applu se proto posouvá na novou úroveň použitelnosti. Veškerý koncept ovládání je dosti podobný jako na tabletech s Windows. Okna lze mít na obrazovce dvě a jejich velikost lze vertikálním posuvníkem měnit v poměrech 50:50 nebo 70:30. S iOS 9 tak budete moci surfovat na internetu a zároveň někomu odesílat email. Spolu s multitaskingem je dostupná i funkce takzvaného plovoucího okna a to vám umožní si video spuštěné v aplikaci Safari osamostatnit a možnost mít ho v popředí napříč celým systémem. Samozřejmostí je pak jeho zvětšení gestem nebo pozicování tahem.
Za sebe musím jednohlasně říct: „Hurá! Konečně!” Možná nemilou zprávou bude, že plnohodnotný multitasking bude dostupný jen na iPadu Air 2, a aby majitelé iPadu Air, mini 2 a mini 3 nepřišli zkrátka, funkce plovoucího videa bude dostupná alespoň na těchto dalších třech zařízeních. Důvodem, proč tomu tak je, bude zřejmě nedostatečný výkon starších tabletů.
Jako poslední významné vylepšení lze vnímat menší nároky na úložný prostor zařízení při instalaci updatu systému, kdy můžete mít v zařízení volných pouze 1,8 GB namísto původních 4,6 GB, ale i funkci spořiče baterie, která je itegrována do nového iOS. Ta by podle Applu měla vaše zařízení udržet na živu ještě o tři hodiny déle. Vývojáře bude určitě zajímat, že Apple vydal svůj programovací jazik Swift jako OpenSource.
Na závěr k iOS 9 bych dodal, že první beta pro vývojáře je dostupná už nyní, beta pro veřejnost se na světlo světa dostane už v červenci a finální verze se do našich zařízení dostane logicky až na podzim. iOS 9 bude dostupné pro všechna zařízení, na kterých běží systém iOS 8.
watchOS 2
Při představení již druhé verze operačního systému pro nositelné zařízení Apple Watch tak bylo Applem zároveň potvrzeno, že nový operační systém se bude prostě a jednoduše jmenovat watchOS.
Ty moc revolučních novinek nenabízejí. Všechny změny se ve své podstatě odehrály jen na úrovni zpřehlednění prostředí a doplnění ho o pár vychytávek. Nově si tak na svých hodinkách můžete nastavit buď vlastní tapetu, nebo Applem integrovaná časosběrná videa, která mají opravdu jedinečný efekt a dělají na pohled dobrý dojem.
Další funkcí je Time Travel, která vám sjednocuje všechny nutné informace do jednoho místa. Ať už máte „zelený” Prius na beterii, často cestujete či máte chytrou domácnost, na jedné ploše se dozvíte, kolik energie má váš automobil, kdy vám letí letadlo nebo jak je na tom teplota ve vašem útulném domově.
Zajímavou, praktickou a užitečnou funkcí je noční režim pro Apple Watch. Ten zastává funkci chytrého budíku, a hodinky vám tak dokážou při svém každonočním nabíjení zobrazit čas i v případě, že leží naležato, anebo vás dokáží i vzbudit.
Za zmínku stojí i vylepšení v oblasti FaceTime, Mailu a jeho notifikací. Pomocí Apple Watch budete svůj hovor přes FaceTime schopni vyřídit a na příchozí email v rychlosti odpovědět pomocí asistentky Siri. Vylepšených mapových podkladů a navigace dopravní sítě se nevyhly ani hodinky, a ty vás tak dokáží ve vybraných městech dokonale navigovat.
One more thing – Apple Music
Na závěr, kdy už vše vypadalo, že se chýlí ke konci, ukázal Apple na svém plátně nápis „One more thing …”. Každému bylo jasné, že to bude nová streamovací hudební služba. A stalo se tak, Apple představil Apple Music novou revoluční hudební službu.
Při představování se na pódiu vystřídalo hned několik zaměstnanců Applu, kteří názorně ukázali, v čem tkví kouzlo Apple Music. Apple Music má být v první řadě sjednocený a zároveň maximálně dostupný. Vše má být pod jednou střechou aplikace, která bude dokonale fungovat napříč jablečnými výrobky.
Nová služba má nabídnout nespočet všech hudebních žánrů, stylů a hudebních rozmanitostí. Vše bude kategorizováno a zároveň si budete moci vytvořit i vlastní seznam na míru, který se bude postupně měnit podle toho, co se vám líbí. K dispozici je i takzvaný konfigurátor, kde si jednoduše navolíte, jaký styl hudby máte rádi nebo jaké konkrétní hudební skupiny či zpěváky. Seznam tak bude nabízet relevantní skladby přimo na míru vašim uším.
Pokud si chcete spustit něco nového a ihned, vhod přijde první hudební stanice Applu Beats One, která by měla nepřetržitě vysílat až ve sto zemích a o její dokonalý chod by se měli starat tři DJové.
Poslední zajímavostí je sekce Beats Connect, což je ve své podstatě sociální služba zaměřená jen na hudební fanoušky a jejich oblíbené hudební osobnosti. Přes tuto službu tak budou moci hudební celebrity sdílet i neformální videa ze zákulisí při nahrávání nového alba a spousty dalšího obsahu, na který budou moci fanoušci reagovat.
Celá služba by měla být naživu s příchodem iOS 8.4, a to konkrétně 30. června. Aktualizace se objeví i na zařízeních Mac v App Storu jako aktualizace iTunes, která bude nové Apple Music zahrnovat.
Apple Music bude zdarma pro každé Apple ID jen po dobu tří měsíců. Po uplynutí této doby budete muset platit měsíční poplatek 9,99 dolarů (v přepočtu přibližně 245 Kč). V případě, že máte v rodině další jablečné výrobky, Apple nabízí rodinný balíček až pro šest uživatelů za cenu 14,99 dolarů (v přepočtku přibližně 365 Kč). Uživatelé Androidu a Windows Phone se bát nemusí, služba je i pro ně a Apple na tyto platformy vydá samostatné aplikace. Zda bude Apple Music hlavním konkurentem oblíbené služby Spotify, nelze v tuto chvíli ani předpovídat. Spotify má však příznivější cenové podmínky, a to už od 5,99 euro za měsíc (v přepočtu přibližně 165 Kč). Uvidíme, s čím Apple ještě přijde a jaké akce pro nás přichystá.
Zdroj: Apple