Warning: Undefined variable $devurl in /data/web/virtuals/29377/virtual/www/wp-content/plugins/squared-appstorebox/squared-appstorebox.php on line 205
Mobilní aplikace populární otevřené encyklopedie Wikipedia 10. března zažila velké změny, a konečně se stala moderní aplikací, kterou je radost používat.
Oficiální aplikace Wikipedie s verzí 5.0 prošla celkovým redesignem, díky kterému by se měla stát zdrojem zábavného objevování nových informací.
Asi největší změnou je záložka Explore, kde se kromě nejčtenějších článků pro daný den zobrazují také návrhy na zajímavé články podle předchozího vyhledávání konkrétního uživatele. Když tak na Wikipedii například vyhledáte norské město Bergen, aplikace vám nabídne k přečtení další články spojené s Norskem. Otázkou je, jak moc bude tato funkce inteligentní, a zda dokáže přinášet opravdu inspirativní hesla, nebo jestli se spíš stane nevyužívaným prvkem.
Hodně užitečně vypadá také funkce doporučující články o místech ve vašem okolí. Pro její aktivaci je pochopitelně nutné při prvním spuštění povolit aplikaci využívání polohových dat. Tato vychytávka může mít určitě velký smysl při cestování a turistice, kdy se chcete dozvědět něco bližšího o neznámé oblasti, ve které se právě nacházíte.
Nová Wikipedie také umožňuje procházet historii svého vyhledávání a ukládat si zajímavé články pod záložku s názvem Saved. S takto uloženým obsahem potom také umí pracovat Spotlight, ve kterém se po zadání příslušného pojmu zobrazí náhled uloženého článku hned na prvním místě a po rozkliknutí se otevře celý text v samotné aplikaci.
Příjemné také je, že vývojáři do mobilní Wikipedie zapracovali takové prvky, jako je podpora 3D Touch nebo Handoff.
Mobilní Wikipedie dává větší smysl než web
Musím se přiznat, že aktualizace Wikipedie mě hodně potěšila. Kdysi jsem tuto aplikaci ze svého iPhonu smazala, protože nepřinášela nic víc než klasická Wikipedie na webu. Bylo pro mě tak mnohem pohodlnější procházet tuto encyklopedii v Safari. Nyní mi ale konečně Wikipedie pro iOS dává smysl.
Jsem vždycky ráda, když nějaká webová služba vytvoří pro svůj obsah i mobilní aplikaci. Taková aplikace ale musí umět využívat všech předností, které jí mobilní zařízení dokáže nabídnout, a neměla by být pouze obsahem zhuštěným do speciální ikonky na ploše tak, jak tomu do nedávna bylo právě i v případě Wikipedie.
Jediné, po čem nyní ještě toužím, je, aby stejně chytrou aplikaci dostal i další wikipedí projekt Wikivoyage. Jedná se o wiki průvodce celým světem. Myslím, že obsahu určenému cestovatelům by mobilní aplikace slušela ještě o něco víc než encyklopedii, kterou člověk nevyužívá pouze v terénu.
Zdroj: 9to5Mac.com