Mít svoje drahocenné fotky nebo dokumenty stále dostupné je k nezaplacení. Synology C2 je nový hybridní cloud a i kdyby měl celý váš NAS vybouchnout, k datům se dostanete.
Svá data chceme mít stále dostupná a když už nestačí úložiště v počítači, nebo k nim chceme přistupovat z jakéhokoliv zařízení, poslouží skvěle NAS server. Tento privátní cloud můžete ale ještě upgradovat a vytvořit z něj hybridní řešení. Pro klidný spánek tak Synology představilo novinku v podobě C2. Jestli znáte veřejné cloudy jako Google Drive nebo Dropbox, tak Synology jde ještě dál. Využívá vlastních serverů v Německu (máte tak jistotu, že správa dat podléhá evropské legislativě), a tak nadále zůstává zabezpečení a bezpečnost vašich dat v rukách odborníků.
Synology C2 znamená Cloud 2 a označuje tak své řešení chytré zálohy obsahu úložiště na svých NAS produktech. Já jsem Synology C2 vyzkoušel, využil 30denní bezplatné zkušební verze a porovnal s ostatními dostupnými možnostmi.
Na výběr je několik velikostí úložišť a parametrů
Nastavení zálohy chvilku trvá, ale je to činnost, kterou nebudete dělat často. Vše pak běží automaticky a vy se k zálohovaným datům vrátíte většinou už jen v případě, kdy potřebujete něco obnovit. Celý proces mi trochu připomíná nastavení Time Machine, standardního řešení Applu pro zálohu a obnovu, ale ta funguje v rámci Macu a úložiště, které máte u sebe. Nemůžete tak zálohovat na cloud.
V systému DSM, který vám běží na NASu od Synology si stáhnete aplikaci Hyper Backup. Vytvoříte novou úlohu a vyberete Synology C2. Mimo tu lze zálohovat i třeba na Dropbox nebo Google Drive. Poté si musíte vytvořit účet na stránkách Synology a vybrat plán, který obsahuje velikost úložiště a další specifikace. V základních třech možnostech jsou to ještě denní zálohování, šifrování, obnovení z libovolného počítače a verzování souborů. V rozšířené verzi pak dovoluje Synology zálohovat po hodinách a deduplikaci dat. To je speciální komprese, která nedovoluje ukládat stejné datové bloky a šetří tak místo.
Já jsem vybral nejlevnější základní možnost, tedy 100GB prostor a pak zadal své fakturační údaje a údaje k platební kartě. V rekapitulaci objednávky pak můžete vidět, kolik celkem zaplatíte a taky to, že se k částce ještě přičítá DPH. Celkem tak za rok využívání zaplatím něco málo přes 12 eur, to je zhruba 310 Kč. Takže žádná přehnaná částka, když uvážím, jak rychle funguje obnova a že mohu zálohu i šifrovat a být tedy naprosto v klidu.
Synology Inc.
Tchajwanská společnost Synology se specializuje na Network Attached Storage (NAS) zařízení. Produktové řady jsou známy jako DiskStation pro modely stolních počítačů a RackStation pro firemní servery. Produkty Synology jsou distribuovány po celém světě a lokalizovány v několika jazycích. Centrála společnosti Synology se nachází ve městě Taipei.
Zdroj: Wikipedia.org
Zálohovat lze data i jednotlivé aplikace
Jakmile máte vybraný plán a je aktivní, můžete už nastavit zálohovací úlohu. Těch může být ale klidně i více. V aplikaci Hyper Backup jsem si tak vytvořil novou úlohu a vybral, jaká data chci mít pravidelně zálohovaná. V dalším kroku můžete vybrat i jednotlivé aplikace, které vám na NASu běží. Službu Office, která je také poměrně novinkou a funguje podobně jako třeba Google dokumenty, jsem si zaškrtl a všechny dokumenty z ní mám tak pojištěné.
V nastavovacím dialogu můžete přidat šifrování, vybrat hodinu, kdy se má záloha provést a nechat ji zkontrolovat testem integrity. Standardně vám Synology nabídne noční hodiny, protože to je většinou server nejméně v permanenci a nebudete přes den zálohou rušeni.
Za pár stovek ročně můžete mít obstaranou zálohu vašich dat z NASu a jednoduše ji mít možnost obnovit i bez funkčního serveru. Synology C2 představuje 100% jistotu, že data neztratíte.
Když tím vším projdete, spustí se první úloha a všechna vybraná data se nahrají na servery Synology. Pro Evropu je k dispozici datové centrum ve Frankfurtu. Pravděpodobnost, že v Německu něco selže a zároveň selže i NAS u vás doma, je v podstatě nulová a k datům se tak či tak vždy dostanete.
Po prvním odzálohování se zpřístupní seznam verzí a v jeho průzkumníku je můžete procházet po jednotlivých zálohách. Já mám tak v průzkumníku vidět po každém dni další verzi souborů a každá jednotlivá složka nebo jediný soubor v ní mohu obnovit a vrátit ho na původní místo, nebo si ho stáhnout.
Co když ale server úplně vypoví službu a nebudete se moct dostat do aplikace Hyper Backup? Na stránkách Synology pod přihlášením do svého účtu budete mít přístup do webové verze záloh. Průzkumník vypadá velmi podobně a všechny soubory lze stáhnout do počítače.
Synology C2 je nejlepší volbou pro majitele NASů
Něco podobného tu chybělo. Donedávna jsem zálohu důležitých dat z NASu řešil zálohou na Dropbox. Tam ale nemám v bezplatném plánu tolik prostoru a pokud bych chtěl více, za 1 TB bych zaplatil bezmála 100 eur ročně. Když bych chtěl 1 TB u Synology C2, zaplatím zhruba 87 eur i s daní a navíc mám plně kompatibilní zálohovací řešení i s chytrou obnovou.
Na NASu mám doma dva 2TB disky v RAID 1 a využiji 2 TB úložiště. Kdybych chtěl vše zálohovat, cena C2 řešení by byla poměrně vysoká, ale rozhodně ne všechno považuji za tak důležité, abych si to musel zálohovat na cloud a 100 GB mi zatím bohatě stačí.
Jestli máte NAS od Synology a jsou na něm důležitá data, je C2 povinnou volbou. Za svoji cenu od 300 Kč ročně nabídne opravdu parádní zálohování s šifrováním a perfektní možnosti obnovy.
[box type=“success“ ]
– Jednoduché nastavení a obnova zálohy
– Několik plánů, mezi kterými si vybere každý
– Cena
[/box]
[box type=“error“ ]
– Nic
[/box]