Skládací iPhone je už několik let opředený mýty a čeká se, kdy ho Apple uvede. Vypadá to ale, že nikdy. Místo toho bude mít roztahovací displej.
Nový výzkum naznačuje, že budoucí „skládací iPhone“ by mohl mít místo skládacího displeje roztažitelný displej na vnější straně. Tady je návod, jak to podle Applu udělat.
Apple zaostává za ostatními firmami vyrábějícími chytré telefony tím, že zatím nemá iPhone Fold, ale stále se snaží – a údajně má několik prototypů. Má však také spoustu dalších zařízení, která by mohla využívat ohebnější obrazovku, než je obvyklé.
Skládací iPhone nebo iPad?
Už se objevily zprávy, že skládací iPad by mohl v roce 2026 nahradit iPad mini. A Apple uvažuje o výrobě skládacího MacBooku Pro.
V těchto případech i ve všech předchozích zvěstech však bylo klíčovým slovem „skládací“ – a Apple by mohl mít něco lepšího. Nově odhalená patentová přihláška ukazuje, že Apple přinejmenším velmi hluboce přemýšlí o roztažitelném displeji místo něj.
Patent ukazuje roztahovací displej
Patentová přihláška, nazvaná jen „Stretchable Display“, je připsána neobvyklému, ba dokonce mimořádnému počtu inženýrů. Namísto obvyklého počtu 1 až 10 vynálezců je v této patentové přihlášce uvedeno 55 osob.
Většina z nich sídlí buď v Kalifornii, nebo na Tchaj-wanu, kde má Apple výzkumné středisko. Jsou také pozoruhodně struční – patentová přihláška má 13 obrázků a pouhých 22 stran.
Tyto stránky se však zaměřují na specifika displeje s „roztažitelnou částí s hermeticky uzavřenými pevnými ostrůvky pixelů“. Celá patentová přihláška je chudá na příklady, jak by se daly natahovací displeje použít.
Je zde několik návrhů, počínaje tím, jak chce Apple patentem pokrýt všechny typy zařízení, které může. Patentová přihláška se tedy týká „přenosného počítače… mobilního telefonu…“ nebo některého z více než tuctu různých zařízení.
Mezi nimi je však odkaz na „menší zařízení, jako jsou náramkové hodinky, přívěsek, sluchátka nebo sluchátka, zařízení zabudované do brýlí nebo jiného zařízení nošeného na hlavě uživatele nebo jiné nositelné nebo miniaturní zařízení“. Existují však i větší displeje, například „namontované v kiosku nebo automobilu“.
Jako vždy je účelem patentu spíše pokrýt, jak lze něco udělat, než co by se pak s danou technologií mohlo stát.
Může se tedy jednat o extrapolaci, ale existují případy použití, kdy by byl natahovací displej přínosnější než skládací. Například skládací iPhone by měl skládací displej na vnitřní straně, ale roztažitelný na vnější straně.
Co další zařízení?
Pak se ale už dlouho objevují zvěsti o HomePodu s obrazovkou. Obvykle se předpokládá, že HomePod by měl místo současného válce hranatou konstrukci, ale Apple už se zabýval displejem, který by zařízení efektivně obepínal.
Podobně by tato technologie roztažitelného displeje mohla řešit další údajný cíl společnosti Apple. V roce 2023 bylo odhaleno, že Apple chce vyrobit obrazovku hodinek Apple Watch, která se ovíjí kolem celého zápěstí.
Je důležité poznamenat, že v současné době se jedná pouze o žádost o patent. Apple každoročně žádá o tisíce patentů a ne všechny jsou uděleny.
Navíc i když je společnosti Apple patent udělen, není to zárukou, že se někdy dočkáme realizace jeho návrhů v dodávaném produktu.