Pravidelně redakci Appliště vyzpovídám a budu jí pokládat růzé otázky. V tomto článku se věnujeme otázce „Co vám na iPhonu chybí nebo vadí a proč?“. Výsledek stojí za to!
Ovládací centrum se nedá přizpůsobit
Tomáš a Marek se vyjádřili jednohlasně a vadí jim, že si na iPhonu, respektive v iOS, nemohou nijak přizpůsobit Ovládací centrum. Ovládací centrum se vysouvá gestem ze spodní strany obrazovky iPhonu a naleznete v něm rychlé přístupy k zapnutí režimu letadla, zapnutí Wi-Fi, Bluetooth, režimu Nerušit a také zamčení otáčení displeje telefonu. Dále je v centru sada nejpoužívanějších funkcí a aplikací, jako je zapnutí svítilny, nastavení minutky a spuštění kalkulačky nebo fotoaparátu. Jako poslední lze přes Ovládací centrum ovládat jakoukoliv hudbu, a případně i zapínat režim AirDrop.
Žádnou ze zmíněných položek není uživatel schopen nijak změnit a právě v tom tkví pro Marka a Tomáše největší problém. Bylo by milé, kdyby si mohl každý uživatel navolit vlastní sadu nejpoužívanějších aplikací, anebo například zaměnit režim Nerušit za možnost zapnutí nebo vypnutí mobilních sítí. Osobně režim Nerušit vůbec nepoužívám, nejsem na něj zvyklý, proto bych i já nejraději toto tlačítko zaměnil za jiné.
Touch ID a notifikace nejsou domyšlené
Adamovi nejvíce vadí komplikovaný přístup k aplikacím využívající notifikace v kombinaci s Touch ID. Pokud svůj iPhone odemykáte otiskem prstu a potřebujete se například dostat do právě přišlé zprávy, musíte notifikaci gestem posunout zleva doprava, a poté ještě přiložit prst na senzor Touch ID. Celý proces je tak oproti iPhonu bez zámku zbytečně zdlouhavý. iOS by se v tomto ohledu mohlo něčemu přiučit z konkurenční platformy Android, kdy by se dalo na notifikace reagovat přímo ze zamknuté obrazovky.
Otáčení obrazovky na 5,5palcovém iPhonu funguje zvláštně
Adam v kritice pokračuje a další chybu vidí v otáčení displeje u velkého 5,5palcového iPhone 6 Plus. Když telefon jen mírně natočí, celé prostředí telefonu na sebe nenechá dlouho čekat a iPhone ihned přechází do režimu Landscape. Pokud se chce vrátit zpět do režimu na výšku, trvá to telefonu až neúměrně dlouho. To může být způsobeno chybou v iOS a v nadcházejících verzích může být problém odstraněn.
Menší iPhony mají malé rozlišení
Denis se vyjádřil stručně a jasně. iPhone 6 si nezaslouží tak malé rozlišení a chce, aby bylo navýšeno. Ač se v případě menšího 4,7palcového iPhonu a jeho starších předků jedná o rozlišení Retina s 326 body na palec a pro lidské oko je optimální, větší 5,5palcové telefony od Applu dostaly do vínku Full HD rozlišení se 401 body na jeden palec – Retina HD. iPhone 6 i 6s mají výkon stejný jako jejich větší sourozenci, proč by tedy nemohly i ty dostat stejné rozlišení?
NFC je omezené, mělo by umět víc
Redaktor Lukáš vidí největší negativum v omezeném NFC. Všechny šestkové iPhony NFC dostaly, avšak jejich použití je omezené pouze na placení přes platební terminály Apple Pay. Telefony s operačním systémem Android, ale i Windows Phone, dokáží s nejnovějšími NFC čipy různé věci. Od placení přes přenos dat, fotek a videí až po bezdrátové nabíjení.
Ač je bezdrátové nabíjení stále velice diskutovaným tématem a pro mnohé je neefektivní z hlediska spotřeby elektrické energie, stále má své klady. Přijít domů, položit telefon na pracovní stůl, který by měl ve své dřevěné pracovní desce integrovanou bezdrátovou nabíječku – to je stále jen sen. Pár pokusů o integraci bezdrátových nabíječek do aut nebo kusů nábytku už bylo, ale stále to není natolik zpopularizované, aby se tohoto nápadu ujalo více výrobců.
Touch ID je úžasné, proč není i na MacBoocích?
Lukáš pokračuje a tvrdí, že z pohledu vývojáře si Touch ID nemůže vynachválit. Bohužel je Apple pomalý, a i když už svou technologii snímání otisku prstů dotáhl do zdárného konce, stále nedokázal své know-how rozšířit i do dalšího portfólia – MacBooků. Bylo by určitě zajímavé mít v trackpadu integrované Touch ID. Možná později.
16 GB je málo, a ve skutečnosti ještě méně
Jakub je s iPhonem velice spokojený a v podstatě mu nemá co vytknout. Jediné, co mu kazí radost, jsou Applem stále nabízené 16GB modely iPhonů. 16 GB je pro dnešní dobu jednoduše málo, a i když nejste náročný uživatel, za cenu, za jakou Apple nakupuje své paměťové moduly, by mohl i své základní iPhony nabízet alespoň se 32GB úložištěm. Navíc fakt, že si koupíte 16GB model, ještě neznamená, že budete mít celých 16 GB k dispozici. Uživatel dostane vzhledem k velikosti systému něco okolo 10 GB a to je sakra málo, i kdyby jen na emaily a pár fotografií.
AirDrop je stále nefunkční
AirDrop je ošemetné téma. V iOS 7 se skrze něj daly posílat soubory jen do dalšího zařízení se systémem iOS, ale iOS 8 zbouralo zábrany a začalo spolupracovat i s desktopovými systémy. Zdeňek má však z AirDropu smíšené pocity. Hlavně z jeho funkčnosti. Ač je AirDrop pro něj perfektní funkce, Apple ji nebyl schopen ani po roce vývoje pořádně vyladit a někdy prostě funguje, a někdy ne. AirDrop má jednoduše své dny, a abyste přes něj nějaké soubory poslali, je nutné ve většině případů restartovat buď iOS zařízení, nebo počítač Mac. A někdy taky obojí.
Baterie je postrachem všech iPhonů
Na závěr se většina redaktorů vyjádřila i k baterii a její výdrži. V podstatě všichni kromě Adama a Marka, kteří mají iPhone 6 Plus s dostatečnou kapacitou baterie, a tím i dostatečnou výdrží, kritizují velikost baterie u menších telefonů. iPhone při náročném používání celý den prostě nevydrží a to je vzhledem ke konkurenci, která do svých vlajkových modelů umisťuje baterie s kapacitami až několik tisíc mAh, velké minus.
Redaktorka Jana je z výdrže iPhonu nesmírně zklamaná. Svůj nádherný telefon musí mít kvůli jeho výdrži doslova nacpaný v nevzhledném plastovém pouzdru Mophie Juice, aby jí vůbec jeden náročný den vydržel. Zároveň dodává, že kvalita nabíječek je žalostná a Applu dobrou reklamu vůbec nedělají.
A co chybí nebo vadí vám? Existuje něco? Dejte nám vědět.