Originální česká adventura Botanicula za těch pět let od vydání neztratila nic na svém lesku. Pořád vás bude bavit ji hrát a také poslouchat.
Tento seriál je zaměřen na jeden i více herních titulů, které zrovna hraji, nebo jsem hrál, v uplynulém týdnu. Nejedná se o recenzi, návod, a ani žádné škatulkování, spíše jde jen o takovou polemiku nad tím, jak jsem na těch hrách vlastně závislý.
Při psaní článku „Je tady další várka slev na nezávislé hry v App Store“ jsem prostě neodolal a Botaniculu za jedno éčko koupil. Nejedná se sice o žádnou novinku, ale od roku 2012 neztratila zhola nic z toho, co ji dělá tak unikátní – nápad, grafické zpracování, herní prostředí, a v neposlední řadě zvukový podkres, který zařídila kapela DVA.
Pět kámošů proti všem
Botanicula je příběhem pěti kamarádů – Žaluda, Houbičky, Tyčky, Poletuchy a Hromotluka (mé pracovní pojmenování), kteří se snaží zachránit strom napadený zákeřnými parazity (pavouky) ničící všechno živé. Tato lesní stvoření tak musí spojit své síly a postupně nad nimi zvítězit.
I když se jedná o point and click adventuru, plnění inventáře různými předměty zde není náplní hry. Hra obsahuje více než 150 herních obrazovek, na kterých najdete stovky mnohdy vtipných animací. Některé vás posunou dál, jiné vás mají jen rozveselit – o čemž vlastně celá hra je. O zábavě.
Když se vám ve hře něco povede, pětice vašich hrdinů sborově vykřikne „jupí“. Ten moment vám prostě vykouzlí úsměv na tváři.
Není zde nijak složitý příběh, není zde tlak na čas, hrajete si dle svého tempa a možností. Ve všech ohledech je ale dobré mít při hraní zapnutý zvuk, a to nejen kvůli žertovným zvukovým efektům, ale i poutavému hudebnímu podkresu, který se vyplatí poslechnout si i jako samostatný soundrack. Má jej na svědomí české, žánrově nepříliš vyhraněné, duo DVA.
Amanita Design s.r.o. je česká nezávislá herní vývojářská společnost, založená roku 2003 Jakubem Dvorským. Studio původně vzniklo jako grafické, nicméně velmi záhy se začalo specializovat na tvorbu her a animací. Prvním počinem byla hra Samorost (2003), která vznikla ještě coby školní práce Jakuba Dvorského. Jednalo se o krátkou hříčku odehrávající se v surreálně pojatém vesmíru, která nejen pro svou výtvarnou originalitu zaujala široký okruh lidí. Hru si bylo možné zdarma zahrát i na internetu.
Na její úspěch navázal Samorost 2 (2005), který byl rovněž z části volně přístupný. V roce 2009 pak studio uvedlo svůj doposud největší projekt – hru Machinarium. Děj se tentokrát odehrával v technicky pojatém světě robotů a titul se dočkal mnoha ocenění. Dalším projektem je pak hra Botanicula (2012), která se opět vrací k přírodnímu pojetí. Posledním titulem, který zatím studio vydalo, je pokračování série Samorost s pořadovým číslem 3.
Logem společnosti je halucinogenní houba muchomůrka červená (amanita muscaria).
Zdroj: Wikipedie
DVA je české hudební duo Báry (*1981) a Jana (*1976) Kratochvílových, kteří jsou známí taktéž z Divadla DNO. DVA vznikli roku 2006 a do širšího povědomí vstoupili po vydání úspěšné desky Fonók v září 2008, za kterou si vysloužili nominaci na cenu Anděl v kategorii alternativní hudby.
Sami DVA říkají, že hrají „tango, kabaret, cirkus, popsongy, kuchyňský beatbox, freakfolk, akustické elektro a elektrické akusto ve dvouvrstvém balení“. Své první album Fonók označují za „folklór neexistujících národů“, navazující album HU (2010) zase za „pop z neexistujících rádií“. Pro jejich hudbu jsou totiž typické texty ve vlastních vymyšlených jazycích.
Zdroj: Wikipedie
Zabaví a nepustí
Stejně jako v každé adventuře i zde přijde řada na občasné zapojení mozkových závitů. Příliš obtížné a nějak obsáhlé hádanky ale nečekejte. Víceméně se soustředí na nalezení něčeho, co následně donesete někomu, a ten někdo vám za to pomůže postoupit v příběhu. Pokud ne, musíte jen přijít na jednoduché mechanismy (ohnutí, utrhnutí, dostrkání něčeho).
Díky mírnému ratingu 9+ je tak hra vhodná i menším hráčům. A pokud ta úplná mrňata u hraní budete držet za ruku, užijí si i ona. Jediné, co je na závadu, je totiž mírný výskyt strašidelných motivů a kresleného násilí.
Ať už vám je ale, kolik chce, vy si Botaniculu užijete. Je totiž opravdu zábavná, a vyplatí se ji koupit i za její plnou cenu. Pokud navíc nejste vyznavačem mobilního hraní, můžete si zahrát i na svých počítačích. Jen se divím, že jsem jí tak dlouho odolával. Můj další level tak jednoznačně bude Samorost 3.