V době plné Apple novinek jsme požádali Petra Máru o komentář k čerstvě představeným produktům. Řeč ale bude i o Apple Watch, Digitu a o tom, proč se letos nebude konat iCON.
Rok s Apple Watch
Už je to téměř rok, co jsi letěl v den zahájení prodeje pro Apple Watch do Londýna. Jak tento produkt hodnotíš po jedenácti měsících používání?
Původně jsem měl větší očekávání ohledně toho, jak by Apple Watch mohly doplňovat iPhone. Například jsem si myslel, že aplikace v hodinkách budou hrát mnohem významnější roli. Po necelém roce s Apple Watch si to ale už nemyslím. Překvapivě totiž aplikace na Apple Watch téměř nepoužívám.
Primárně jsou pro mě Apple Watch hodinkami a rychlým způsobem, jak zjistit pomocí dopředu nastavených notifikací, co se děje bez toho, abych musel vzít telefon do ruky. Aplikace ještě nejsou tam, kde by mohly být a kde pravděpodobně jednou budou. Využívám na této úrovni Apple Watch spíše jako „tracker” zdraví v kombinaci s integrovanými senzory.
Má tedy podle tebe smysl pořizovat si Apple Watch, nebo jsi z tohoto produktu spíš zklamaný?
Apple Watch jsou především hodinky. Takže pro každého, kdo je zvyklý nosit hodinky, je to zajímavá alternativa. Pokud ale nechcete hodinky, tak samozřejmě na trhu najdete levnější sport trackery. Apple Watch se z mého pohledu snaží kombinovat desigh a kvalitu se zdravím, notifikacemi a aplikacemi. Samozřejmě podstatnou roli zde hraje design – Apple se nesnaží konkurovat zmíněným levnějším sport trackerům, ale spíše právě klasickým hodinkám, kde aplikuje stejnou preciznost zpracování obohacenou o technologie uvnitř.
Dokážeš si ještě představit svůj život bez Apple Watch?
Mám úžasné mechanické hodinky, které jsem si na ruku od té doby, co mám Apple Watch, vzal asi dvakrát. Zjistil jsem ale, že mně chybí možnost mít aktuální přehled o tom, co se právě teď děje. Takže, kdybych o Apple Watch přišel, koupil bych si nové.
Digit A iCON
No a když už jsme u těch výročí, tak nemůžeme opomenout to, že už je to deset let, co natáčíte Digit. A i když za tu dobu vzniklo mnoho dalších českých video podcastů a webů o Apple produktech, Digit je pořád ten nejpopulárnější. Čím si myslíš, že to je, že je právě Digit po všechny ty roky tak oblíbený?
Tuto otázku si také občas pokládám. Myslím si, že to je tím, že si s Honzou na nic nehrajeme. Nesnažíme se být zpravodajským serverem, který píše o všem, protože my všemu nerozumíme. Mluvíme proto především o tom, co nás baví, a pravděpodobně to baví i naše diváky. A samozřejmě je tam také trocha humoru. Je to prostě takový tlachání jako v hospodě – uvolněné a upřímné. Občas až moc.
Takže toto je ta cesta, kterou máte v plánu se ubírat i v dalších deseti letech existence Digitu?
Nevím, jak dlouho Digit ještě budeme dělat. Někdy si říkám, že bychom s tím měli skončit, protože je nejvyšší čas, abychom už taky dospěli. Pravda je ale taková, že Digit nijak neplánujeme. Někdy vyjdou dva díly za měsíc, a někdy třeba žádný. Prostě točíme tehdy, když máme pocit, že je zde něco zajímavého, o čem chceme mluvit.
Další tvojí aktivitou je iCON. Jenomže poslední týdny se internetem proslýchá, že letos iCON nebude. Je to pravda? A pokud ano, co tě k tomuto kroku přimělo?
Skutečně je to tak. Situace je taková, že jsme si v našem organizačním týmu řekli, že si dáme rok pauzu, abychom mohli nabrat síly a rozhodnout se, kam dál chceme směřovat. Rozhodně to není ale tak, že by nás iCON nebavil. Spíš je to naopak. Můj pocit je, že každý ročník byl lepší než ten předchozí. Třeba minulý rok jsme představili hodně zajímavé hosty a taky jsme přivezli Apple Watch den po zahájení prodeje. Takže jsme se zákonitě museli začít ptát, co bychom měli udělat, aby další ročník byl ještě lepší.
Takže jste vlastně dosáhli vrcholu?
Možná se to dá i tak nějak říct. Samozřejmě bychom mohli udělat zase stejně dobrou konferenci. Jenomže my se chceme posunout někam dál. V každém případě všichni členové týmu mají i vlastní další aktivity, a po třech letech jsme se rozhodli si dát prostor a načerpat energii a nové nápady na nový ročník.
Březnová keynote a iPhone SE
A teď k březnové keynote, jaké jsou tvoje dojmy?
Můj první pocit byl, že jsem trochu zklamaný. Jenomže potom jsem si uvědomil, že toto neměla být stejná keynote, na jakou jsme zvyklí z podzimního představování produktů. Toto byla prostě informační keynote, v rámci které nám chtěl Apple především říct, na čem teď pracuje. Určitě bylo důležité, že se Apple vyjádřil k probíhajícímu sporu s FBI a taky bylo zajímavé vidět jeho pohled na obnovitelnou energii.
A co říkáš na iPhone SE a iPad Pro?
Myslím, že oba dva produkty dávají smysl. Nejzásadnější je asi iPhone SE a jeho cena. Je to vlastně nejlevnější iPhone, který kdy Apple představil, a přitom je to dost našlapaný telefon.
Apple si uvědomuje, že je tady skupina lidí, kteří si chtějí koupit iPhone, ale nechtějí do něj investovat tolik peněz jako třeba do iPhonu 6 Plus. Pro tyto lidi je iPhone SE určený. Nemluvě o tom, že to taky bude zajímavý telefon pro asijský trh. Ale i v Evropě je spousta uživatelů, kteří chtějí malý telefon. Ne každý potřebuje tak velký displej, jako nabízí třeba iPhone 6 Plus.
Podstatné je také to, že byl zachován vzhled iPhonu 5. Díky tomu bude iPhone SE kompatibilní se starými pouzdry a starším příslušenstvím. I z tohoto je vidět, že tento produkt je zaměřený na uživatele, kteří nechtějí za telefon utrácet tolik peněz. Ale samozřejmě to není jediný rozměr – je tu další skupina uživatelů, která nechce velké displeje, ale chce malý, výkonný telefon do kapsy. A najednou se celý trh zaměřuje na velké úhlopříčky a je možné, že Apple tímto tahem vypálí rybník konkurenci, protože nabídne něco tak jednoduchého, jako je malý iPhone.
Je ještě něco, co tě na keynote zaujalo?
Samozřejmě je zde ještě menší iPad Pro. Myslím si, že ve své kategorii pravděpodobně bude nejprodávanějším produktem. Má stejné specifikace jako jeho větší předchůdce, a přitom díky své velikosti a ceně je o dost přístupnější. Ono to vypadá, že Apple chce směřovat k budoucnosti založené na cloudu a na zabezpečeném systému, který chrání soukromí. A to spíš může nabídnout iPad než klasický stolní počítač či notebook.
Cloud a zabezpečení v budoucnosti
Znamená to tedy, že podle tebe bude jednou z hlavních změn blízké budoucnosti cloud? Že to bude to, co bude hrát například v následujících pěti letech prim?
Když se na to podívám všeobecně, tak podle mě bude číslem jedna mobilní telefon nebo smartphone nebo jakkoliv jinak budeme takovému kapesnímu zařízení říkat. Uvidíme, kam se dostanou wearables. Pravděpodobně nám budou poskytovat stále víc zajímavých informací a různých údajů.
Výkon pravděpodobně bude na takové úrovni, že už bude možné zvládnout běžné uživatelské potřeby – i když tam už podle mě v podstatě jsme. Takže řešit se bude především jednoduchost a výpočet na straně serveru (cloud, Siri apod.). Pro moji generaci je počítač přirozený nástroj. Jenomže pro generaci našich rodičů, a možná i pro nastupující generaci je počítač zbytečně složitá věc. Je tam příliš moc věcí, které se dají zkazit. Na iPadu nic takového nehrozí. Cokoliv tam uděláte špatně, je možné vyřešit obnovou z iCloudu.
Takže si umím představit, že pro každého, kdo je ochotný pracovat s cloudem, to bude během tří let náhrada stolního počítače. Proto se bude čím dál víc zužovat skupina lidí, kteří využívají počítač tak, jak jej chápeme dnes. Mezi tyto lidi budou patřit například hráči a profesionálové ve vybraných oborech. Ale běžní uživatelé budou všechno řešit na telefonu nebo tabletu. Otázka tak už jenom je, kdo v tomto odvětví získá největší podíl.
Myslíš si tedy, že Apple za několik let nemusí být leaderem, tak jak je tomu dnes?
Myslím, že Apple má dost velkou vizi na to, aby byl leaderem i v budoucnosti. Apple ví, kde chce být za deset let, a proto dnes mluví o bezpečnosti a o ekologické udržitelnosti. A to je také důvod, proč Apple dnes nabízí ekosystém, a ne jednotlivé produkty. Prostě se dívá na kombinaci produktů a jejich provázanost, nikoliv na produkty jako samostatné jednotky. Toto konkurenci, která občas reaguje v režimu reakce, nedochází. Úspěch není v tom nabízet trhu to, co teď „letí”, ale mít určitou představu budoucnosti a nabídnout ji zákazníkům.
Lidé si brzy uvědomí, že chtějí mít určité soukromí, a to i navzdory tomu, že dnes většina zákazníků spíš slyší na cenu než na výši zabezpečení. To se ale bude měnit. Myslím si, že si lidé začnou uvědomovat, kde všude zanechávají svoji stopu a začnou nad tím více přemýšlet. A i na tuto situaci se Apple dnes připravuje.
Není ale dnešní doba k soukromí poměrně nepřátelská? Nevzdají se lidé svého soukromí na úkor bezpečnosti?
Je nutné se na to dívat tak, že telefon je zařízení, které v sobě obsahuje velmi citlivá data o svém majiteli. Když to přeženu, chytrý telefon je dnes doplněk lidského mozku, naše externí paměť. S poznámkami, fotkami, dokumenty. Je to hodně osobní záležitost. A stejně jako nejsme schopni se lidem dívat do hlavy a číst jim myšlenky, možná by stejný pohled měl platit i pro osobní mobilní zařízení.
Existuje řada jiných cest, jak dnes o lidech zjistit více informací, možná by měla existovat určitá hranice, kam se zajít nedá.
Velký zlatý iPhone
A poslední otázka na odlehčenou. Který produkt od Applu sis nejvíc oblíbil, a který jsi naopak nejvíc proklínal?
iPhone a iPhone. Když jsem v roce 2007 letěl do San Francisca na MacWorld, tak jsem doufal, že bude představený nový Mac nebo něco takového, a Jobs nám ukázal iPhone. V tu chvíli jsem si říkal: Proč nám proboha ukazuje telefon? Vždyť já žádný telefon nechci. Tehdy jsem si myslel, že iPhone neuspěje. A od té doby si taky dávám pozor na to, co si myslím o Apple produktech. Tehdy jsem totiž neviděl tu vizi, kterou Apple měl.
Apple možná už v roce 2002 moc dobře věděl, kde chce být v roce 2015, a taky se tam dostal. A proto je dnes těžké hodnotit například Apple Watch, protože my nevíme, kde podle Applu mají být za pět let. Nevíme, jak hodně zapadají do skládačky, kterou Apple před námi pomalu odkrývá.
A samozřejmě můj nejoblíbenější Apple produkt je iPhone. Fascinuje mě, jak rozšiřuje lidské možnosti. Vnímám jej jako doplněk lidského těla. Nemluvě o tom, že kombinace App Storu, softwaru a hardwaru je na vysoké úrovni z pohledu provázanosti.
A máš svůj oblíbený model iPhonu?
Vždycky upgraduji. Teď jsem si překvapivě zvyknul na iPhone 6 Plus. Dřív jsem si myslel, že tak velký telefon nechci, ale dnes si už nedokáži představit, že bych se vrátil k menší variantě. Možná bych měl na chvíli opět používat menší iPhone, abych si aktualizovat názor.
A hlavně jsem si oblíbil zlatou barvu. Baví mě používat věci, které jsou na hraně a které vzbuzují emoce. Takže rose gold a zlatá jsou moje barvy.
Neskutečně inspirativní člověk 🙂
S temi barvami to mam stejne. Jen AW a MBPro mam stribrne 🙂
1. – použij Google
2. – 50mil. lidí v Koreji je nic oproti 1,3 miliardám v Číně. To, že Korejci, respektive Korejky, táhnou po velkých telefonech neznamená, že Asijský trh chce velké telefony.
3. – Pokud pominu všechna rizika co se zneužití dat týče, je iCloud daleko bezpečnější než data uložená lokálně. Nota bene v porovnání iPhone/iPad versus MacBook. Z Macu vytáhne SSD už i pako. Dešifrace už taky není nemožná.
4. – zkoušel si zapnout šifrování na Androidu? Dost se to odráží na jejich celkovém výkonu.
lol… no name vyvojar… pobavilo