Nový a poměrně rozsáhlý rozhovor pocházející z magazínu Business Insider UK nahlédl pod pokličku Applu a jeho zaměstnanců v prodejnách Apple Store. Pracovat v první linii u Applu není žádný med, a ač je práce docela dobře placená, ostrým výhružkám zákazníků se vyhnout nedá.
Rozhovor anonyma
Zkraje je nutno říci, že rozhovor proběhl se zachováním naprosté anonymity zaměstnance jednoho ze 479 Apple Storů. Apple totiž svým zaměstnancům dává podepsat dohodu o mlčenlivosti, a ta ho zavazuje k tomu, že nikdo ze zaměstnanců nebude veřejně mluvit o své práci.
Dokonce se takový zaměstnanec nesmí o své práci zmínit ani na sociálních sítích nebo se vyfotit s oficiálním modrým tričkem Apple. Dalším podstatným důvodem je strach. Nikdo si nepřeje proti sobě mít u soudu v opozici svého zaměstnavatele, a zejména pak gigantickou společnost Apple.
V Apple Store nezbohatnete
Jednou z otázek byla výplata a oceňování zaměstnanců. „Obyčejný“ prodejce na přepážce ve Velké Británii si podle všeho vydělá osm liber za hodinu (přibližně 284 Kč) a žádný ze zaměstnanců nedostává žádnou provizi z prodaného produktu.
Ohodnocení je tedy paušální a zaměstnanec si ve většině případů nevydělá ani na produkty, které sám prodává i přesto, že jim společnost Apple poskytuje různé slevy. To však může platit jen mimo území Spojených států. Obecně se práce u Applu v jakékoliv podobě velmi cení.
Zajímavé je, že například na pozici tzv. Genius Bar dostane dotyčný mnohem více zaplaceno, ale většina zaměstnanců se tomuto místu velkým obloukem vyhýbá. Důvody jsou jednoduché, celý den se potkáváte převážně s rozzuřenými zákazníky, kteří vám mohou hrozit i smrtí.
Bohužel za problémy zakazníků zaměstnanec nemůže, ti se jim snaží jen pomoci, ale jelikož jsou právě zaměstnanci první na řadě, kritiku schytají oni.
„Po celou dobu, co pracuji v Apple Storu, jsem měl až osm různých vedoucích prodejny, a pouze jeden v minulosti pracoval pro Apple, ostatní neměli s Applem vůbec nic společného. Máme sice tzv. program „Lead and Learn“, ale ten moc nefunguje. Bylo tu dost prodejců, se kterými jsem mimochodem stále v kontaktu, kteří byli opravdu dobří a prodávali s plným nasazením, ale nikdo z nich se nedostal na manažerskou pozici. Stali se z nich pouze specialisté nebo odborníci, což jsou druhé nejnižší pozice u Applu.“ řekl anonymní zaměstnanec prodejny Apple Store.
Práce v Apple Storech však mají i světlé stránky. Jak již bylo zmíněno, personál dostává slevy na produkty Apple, 15% slevu na nákup akcií (AAPL), a dokonce se může zaměstnanec příležitostně setkat s CEO Applu Timem Cookem. Ale stojí to opravdu za to?
Zdroj: MacRumors, BusinessInsider
co je na tre praci desive?Snad tam pracuji dobrovolne,jako prodavaci tam vetsibou pracuji mladi lide po skole tak vicemene ziskavaji zkusenosti….a tech penez jak o nastupni plat zase neni tak mizivej