Koncem října roku 2014 si mohou všichni uživatelé Maců do svého zařízení stáhnout zcela zdarma rozsáhlou aktualizaci systému, která nese označení Yosemite. O provedených změnách jste již byli informováni v řadě různých článků, ale zatím nikde nepadla žádná zmínka o tom, co tato aktualizace přináší za vylepšení pro osoby, odkázané na používání VoiceOveru.
Upravený vzhled může být přínosem
Nový design nevidomí uživatelé většinou nezaregistrují, protože jde o grafické úpravy, ale pokud dojde k nějakým významným změnám, jako například k novým textovým popiskům tlačítek, přidání nových funkcí do aplikací nebo uspořádání některých prvků, všimnou si toho okamžitě. Celkem znatelné úpravy designu, které s VoiceOverem nelze přehlédnout, obsahují iTunes a FaceTime. V obou aplikacích došlo k přidání nových funkcí a uspořádání jednotlivých prvků, které je pro nevidomé uživatele mnohem přijatelnější, než tomu bylo v předchozích verzích samotných aplikací. Zatímco v dřívějších dobách měl nevidomý člověk celkem problém pochopit, jak se v iTunes orientovat, díky provedeným úpravám vzhledu je pro něj celá aplikace mnohem pohodlnější na ovládání, snadněji dokáže pracovat s celými alby, seznamy stop a jednotlivými skladbami, dovede se rychleji přepínat mezi filmy, TV pořady, knihami, hudbou, iTunes Storem atd. Zvládne si vyfiltrovat pouze takový obsah, který chce poslouchat, označovat jednotlivé skladby a odstraňovat je, listovat mezi interprety, žánry a skladbami, u nichž si nastaví druh oblíbenosti na základě přidělených hvězdiček. Součástí upraveného vzhledu v iTunes dochází i k jednoduššímu nastavení synchronizování obsahu mezi více zařízeními.
Orientace v aplikaci FaceTime byla dříve pro uživatele s VoiceOverem velmi náročná. Bylo nutné si zapamatovat oblasti, se kterými nešlo pracovat do okamžiku, dokud jste s nimi nezahájili interakci, některá tlačítka neměla popisky apod. Všechny nesrovnalosti byly s příchodem Yosemite opraveny. V momentální podobě je FaceTime s VoiceOverem plně přístupný a použitelný. Lze se snadno přepínat mezi videem a audiem, vyhledávat osoby a vykonávat telefonické hovory.
Z hlediska VoiceOveru můžete drobné změny designu zaregistrovat i v připomínkách, kalendáři, zprávách, kontaktech, Safari a aplikaci Mail.
Pokud vstoupíte do oznamovacího centra, nelekněte se. Nevypadá to v něm vůbec tak, jak jste byli zvyklí z předchozích verzí systému. Oznamovací centrum prošlo kompletními úpravami, kterých si s VoiceOverem všimnete, i kdybyste nechtěli. Nejedná se již pouze o oblast, v níž se zobrazují různé druhy oznámení v jedné tabulce a tlačítka pro sdílení na sociálních sítích, jak tomu bylo dříve, ale všechny důležité informace jsou zařazeny v tzv. widgetech, což je mnohem pohodlnější. V podobě, v níž oznamovací centrum momentálně je, je nutné zvyknout si na větší používání interagování s jednotlivými oblastmi a widgety, ale současná podoba je s VoiceOverem daleko přehlednější.
iBooks je konečně přístupné
V systému Mavericks bylo obrovským trendem uvolnění aplikace iBooks i pro Mac. Užívat si jej však mohli pouze lidé se zrakem, protože VoiceOver v něm vůbec nefungoval. Když jste spustili iBooks na Mavericksu, nebylo možné jej vůbec ovládat, to je však naštěstí minulostí. Vývojářům Apple došlo, že s iBooks je potřeba něco udělat a tak s příchodem Yosemite dokázali, že myslí i na nevidomé uživatele, protože se iBooks stalo plně přístupnou aplikací. Nyní je již možné s VoiceOverem zmíněnou aplikaci plnohodnotně používat stejně, jako na zařízeních iOS.
Nepište, ale diktujte
Diktování textů si do nedávných dob mohli užívat jen v zahraničí. Jakmile bylo uvolněno Yosemite, zjistilo se, že diktování obsahuje i českou lokalizaci. Tato funkce je plně přístupná i s VoiceOverem, takže si ji mohou pochvalovat i nevidomí uživatelé. Aby diktování správně fungovalo, je nutné jej zapnout v předvolbách systému, sekce diktování a řeč a karta diktování. Po jeho aktivaci je doporučeno stáhnutí vylepšeného diktování, což znamená, že tuto funkci budete moci využívat i bez připojení k internetu. Vylepšené diktování zabere na disku 808 MB, ale vyplatí se.
Díky iCloud drive upravujte své textové dokumenty kdekoli
V době, kdy Apple přišel s myšlenkou iCloudu, byla synchronizace textových dokumentů dosti nepřehledná a málo využívaná. Když byl představen iCloud drive, pohled na synchronizaci textových dokumentů se úplně změnil. Zatímco na iCloudu byly v jednotlivých aplikacích textové dokumenty řazeny v jedné tabulce a VoiceOver měl docela problém s nimi pracovat, iCloud drive nabízí mnohem pohodlnější ovládání a třídění do jednotlivých složek, takže se v uložených souborech mnohem lépe vyznáte. Tato funkce je též plně dostupná s VoiceOverem a když si ji vyvoláte na Macu, objeví se pohodlný správce souborů, v němž jste zvyklí pracovat např. v domovské složce. Jednotlivé aplikace, jako je např. Pages, Numbers nebo Keynote mají na iCloud drive své vlastní složky, v nichž vždy naleznete uložené soubory, takže si je můžete snadno najít a pokračovat v práci na jiném zařízení, na kterém jste přihlášeni pod jedním Apple ID.
Více informací o iCloudu a jeho funkcích si pročtěte v samostatném článku od redaktora Filipa. Pouze dodám, že všechny funkce, které Filip popisuje, lze využívat i bez zraku.
Nic není dokonalé
I přesto, že systém Yosemite přináší nevidomým uživatelům řadu vylepšení, existují okamžiky, kdy byste se nejraději vrátili ke starším verzím systému. Přístupnost některých aplikací je i dosti znát, ale zaběhané ovládání z předchozích verzí systému v některých případech nefunguje zcela korektně.
Velké nedostatky pocítíte zřejmě v aplikaci Mail, kde již pomocí kombinace kláves Ctrl+Alt+j, nelze přeskakovat mezi tabulkou s jednotlivými poštovními schránkami a jejich obsahem, jakož ani otvírat emailové zprávy v novém okně, protože když na nějaké zprávě stisknete Enter a chcete si pak přečíst její obsah, VoiceOver vůbec nereaguje. Otvírání zpráv v novém okně lze vyřešit tím, že když při otevření aplikace Mail otevřete náhodnou zprávu v novém okně i přesto, že si ji s VoiceOverem nepřečtete a následně okno zavřete, problém je odstraněn a při dalším otevření zprávy v novém okně ji již bude možno číst do okamžiku, než ukončíte aplikaci Mail.
Přetrvává problém ze systému Mavericks, který zapříčiňoval, že není možné ve Finderu vyhledávat ve složce s velkým množstvím souborů pomocí Ctrl+Alt+f. Když se pokusíte vyhledat nějaký název souboru, nebudete mít úspěch. Pokud je však ve vybrané složce pouze přes 20 souborů, vyhledávání funguje.
Pokud jste byli z Mavericksu zvyklí na přeskakování mezi oblastmi tam i zpět, např. mezi bočním panelem ve Finderu a obsahem jednotlivých položek, případně mezi oblastmi v aplikaci připomínky, lze tak učinit i v Yosemite, ale pouze vpřed, což je škoda.
V Safari se občas stane, že některé názvy tlačítek jsou VoiceOverem přečteny dvakrát, v některých okamžicích, nelze přesně specifikovat kdy, VoiceOver neprovede žádnou odezvu při psaní do textových polí.
Aktualizace na Yosemite se rozhodně vyplatí
I přes drobné nedostatky systém Yosemite obsahuje pro nevidomé uživatele řadu vylepšení, díky kterým se rozhodně vyplatí aktualizaci provést. Samotná aktualizace není nijak složitá a nabídne vám nové možnosti jak využívat zařízení od Apple.