MacmacOS

Mac Pro slaví páté narozeniny. Jeho cena pořád atakuje hranici sta tisíc


Společnost Apple vydala druhou generaci jeho profesionálního počítače Mac Pro 19. prosince 2013. Dnes je mu pět let a brzy by se měl dočkat svého nástupce.

I když jej za ta léta společnost mírně inovovala, pořád je jeho hardware pět let starý. Stejně tak se nehnula ani jeho cenovka. Základní verzi s 3,5GHz 6jádrovým procesorem Intel Xeon E5, 16GB 1866MHz pamětí DDR3 ECC, dvěma grafickými procesory AMD FirePro D500 a 256GB SSD úložištěm na sběrnici PCIe si tak můžete pořídit za téměř 96 tisíc Kč.

Vyšší model s 3,0GHz 8jádrovým procesorem Intel Xeon E5, 16GB 1866MHz pamětí DDR3 ECC, dvěma grafickými procesory AMD FirePro D700 a 256GB SSD úložištěm na sběrnici PCIe můžete mít za 125 990 Kč. Oba modely si však můžete nechat osadit až 64 GB paměti či klidně 1TB SSD úložištěm. S cenou se pak ale samozřejmě dostanete do úplně jiných výšin. Nejnabušenější sestava vás tím může vyjít až na 222 tisíc korun. A to bez klávesnice, myši/trackpadu a aplikací, jako jsou Final Cut Pro X či Logic Pro X.

Mac Pro a měsíční zkušenost z používání

 

Mac Pro má silnou konkurenci přímo ve své stáji

Místo inovování Macu Pro však Apple vydal iMac Pro. Ten obě základní konfigurace Macu Pro převyšuje nejen co se výkonu týče, ale i pokud jde o cenu. Jeho základní cenovka je totiž 139 990 Kč. Apple se však nechal slyšet, že se jedná o logický krok, protože mnoho jeho zákazníků z Maců Pro na iMacy přecházeli. I tak už v dubnu letošního roku Apple potvrdil, že na nové generaci jeho vrcholného stolního počítače pracuje. Dočkat bychom se měli někdy příští rok.

iMac Pro – nejvýkonnější Mac v historii

Mělo by se jednat o plně modulární model, který nebude trpět mírou zahřívání, jako aktuální „popelník“. Dá se tak soudit, že se společnost vrátí k designu známému z let 2006 až 2012, avšak ve zcela moderním kabátku. Jako nejbližší akce, na které by mohl Apple svůj nový Mac Pro představit, se jeví červnová konference vývojářů WWDC 2019.

Mac Pro

Připomeňte si Mac Pro a naše dojmy z něho ve 107. dílu Appliště VideoCastu níže.

Zdroj: MacRumors.com