Mac

Mac Pro a měsíční zkušenost z používání


Nejdražší z Apple počítačů mám na stole zhruba měsíc. Za tu dobu jsem si na něj zvykl a veškeré náročnější úlohy zpracovávám na něm. Těžko se vrací. Budeš mi chybět, válečku!

Počáteční vyznání není přitažené za vlasy. Opravdu je Mac Pro návykový a každý, kdo projde kolem, se ptá, co je to vlastně za věc a proč ji mám na stole. Po chvilce vysvětlování koukám většinou na otevřené pusy a udivené výrazy. Mac Pro předehnal v designu vše o několik let dopředu, a stroj starý více než dva roky stále boduje.

Uvedení do provozu

Nejdříve nastala otáka, kam vlastně s ním. I když je to skvost pro vaše oči, nemá ideální velikost. Pod stůl je moc malý, a na stůl zase velký. Po zapnutí profi stanice od Applu jsem měl problém s připojením myši a klávesnice. Originální Apple příslušenství se nechtělo přes Bluetooth připojit, a tak posloužila lépe USB myš s klávesnicí. V systému se už bílé periferie povedlo navést.

K celému Macu Pro dostanete jedinou věc, a to napájecí kabel. Koncovka, která míří do válečku, je speciálně navržená tak, aby skvěle zapadla do zdířky. Neměl by být ale problém použít i jiný kabel k PC. Jen nebude tak pěkně vypadat.

Mac Pro

Celý vnitřek chrání kovový obal, ten je zajištěn jednoduchým zámkem, takže musíte dávat pozor, zda je v poloze zamknuto. V opačném případě může při zvedání stroje obal vyklouznout a 5kilový drobeček si pěkně namlátí. Ne, že by se mi to stalo! Zároveň si připravte hadřík, a kdykoliv budete potřebovat svůj Mac Pro otočit a připojit další zařízení, vaše otisky prstů na něm budou zatraceně hodně vidět!

Výkonu na rozdávání

Těžko využijete celý potenciál tohoto produktu. Pro architekty pracující v 3D programech od Autodesku, střihače ponocující u FCPX nebo Adobe Premiere nebo grafiky náročných vizuálních scén, bude samozřejmě přínosem. Pro domácího uživatele, který si pouští videa na YouTube nebo surfuje v Safari, je to zbytečnost. Dokonce i to Full HD video sestříháte naprosto v klidu na MacBooku Air.

Mac Pro

Moje konfigurace obsahovala 6jádrový procesor, 16 GB RAM, grafiku AMD D500 s 3GB pamětí a 256GB SSD. Celá tato sranda vychází na skoro 126 000 Kč.

Připojte všechna zařízení

Mac Pro je pravý opak nového MacBooku. Je to druhý extrém a na jeho zadní straně je šest Thunderbolt 2 portů, čtyři USB 3.0, dva Ethernet porty a vstup na HDMI kabel. Po zapojení tohoto kabelu jsem měl trochu problém s jeho vyskakováním z portu. Je možné, že jiný kabel by to nedělal, ale několikrát se mi stalo, že se kvůli tomu monitor odpojil. V horní řadě najdete i vstup na mikrofon a na sluchátka. Při otočení válce a horším osvětlení se krásně rozsvítí linky kolem všech portů. Funguje to bezvadně, a stačí opravdu jen lehce pohnout s Macem.

Mac Pro

Špekáčky na něm neopečete

Při větším vytížení se Mac Pro začne zahřívat. Když přiložíte ruku k hornímu průduchu vzduchu, ucítíte teplý vánek. Přiložením ucha k válci můžete slyšet lehké hučení. Myslel bych si, že jak teplo, tak ruch budou daleko větší, ale možná jsem Mac nevytížil dostatečně. I tak při přehrávání 4K videa jsem nezaznamenal žádný žár ani hluk.

 

Revoluční řešení

Mac Pro je revoluční počítač, který předběhl dobu. Uvidíme, zda bude určovat trend i pro ostatní výrobce. Každopádně je Mac Pro tím Apple produktem, který si zamilujete kvůli jeho řešení a designu. A pokud máte peníze a potřebujete výkon, je to ideální produkt, který vám vydrží klidně pět let ve vrcholné formě.

Co vy? Budete si Mac Pro pořizovat?