Mac

Mac Pro se konečně dočkal aktualizace, ceny zůstaly stejné


Apple v tichosti aktualizoval svůj profesionální stroj Mac Pro. Kromě toho byla společnost nebývale sdílná o svých budoucích plánech.

Během několika posledních dní nastaly dvě zásadní věci. Apple aktualizoval po skoro čtyřech letech svůj nejvýkonnější Mac Pro, a co je ještě překvapivější, zástupci společnosti se rozpovídali o plánech firmy do budoucna. Pro všechny koupěchtivé je pak zásadní, že ceny se nemění.

 

Mac Pro dostal více výkonu za stejnou cenu

V nabídce naleznete stále dvě verze Macu Pro. Obě mají nastavenou stejnou cenovku a pro ČR je to 95 990 a 125 990 Kč. Model, který dříve nosil vyšší cenu, se nyní prodává za tu nižší. Jednoduše řečeno, za necelých 100 000 Kč dostanete 6jádrový procesor s taktem 3,5 GHz, 16GB RAM, duální grafiku AMD D500 s 3GB RAM na každé jádro a 256GB SSD úložiště. Dražší model pak obsahuje 8jádrový procesor s taktem 3,0 GHz, 16GB RAM, duální grafiku AMD D700 s 6GB RAM na každé jádro a stejné úložiště.

Mac Pro

Bohužel, aktualizace v podobě nových portů jsme se nedočkali, takže se stále musí uživatelé spokojit s osazením konektory Thunderbolt 2. Nové USB-C konektory, zpětně kompatibilní s Thunderbolt 3, jsou zřejmě v plánu až v budoucnu.

 

Apple opět začne nabízet svůj vlastní monitor

Phil Schiller a Craig Federighi, kteří patří mezi hlavní lídry společnosti, se pak na toto konto rozpovídali o budoucích plánech s Macem Pro. Nutno říct, že takovou otevřenost jsme za éry Steva Jobse nikdy u Applu neviděli.

Mac Pro

Hlavní marketingový šéf, Phil Schiller, řekl blogu Daring Fireball:

Rozhodli jsme se zcela přehodnotit Mac Pro. Pracujeme na tom, aby bylo možné tento stroj jednoduše upgradovat a profesionálové si mohli sestavit svůj ideální počítač. Nazývejme to modulárním systémem.

Součástí celého řešení bude i možnost připojení našeho vlastního displeje. V tomto roce ale už zákazníci neuvidí žádný z těchto produktů, a budou si muset počkat nejdříve na ten příští. Je pro nás opravdu důležité poskytnout profesionálům skvělý stroj, aby mohli vykonávat svoji práci. Vývoj ale zabere nějaký ten čas.

Současná aktualizace Macu Pro je prvním krokem naší cesty za tímto řešením. Někteří zákazníci byli nespokojení, že Mac Pro se dlouho neaktualizoval, a tak jsme se rozhodli, že jim alespoň takto vyjdeme vstříc.

 

Desktopy jsou stále žádané

Podle průzkumu firmy z Cupertina zákazníci stále desktopy kupují. Z celkového prodeje Apple počítačů dělají 20 %. Samotný Mac Pro pak tvoří poměrně zanedbatelných pár procent. Vzhledem k jeho ceně je ale Pro Apple důležitý.

Craig Federighi, vedoucí softwarových inženýrů, uvedl serveru TechCrunch:

Dokázali jsme vytvořit skvělý produkt. Mac Pro je určitě zapamatovatelný a pro mnohé krásný a výkonný stroj. Sami jsme se však trochu ocitli v úzkých, protože současná architektura neposkytuje mnoho možností k rozšíření.

Především výkon procesoru je hlavním kamenem úrazu. Pokud bychom chtěli navýšit jeho výkon na jediném jádru, budeme potřebovat lepší chlazení. Takové, jaké nám dosavadní podoba Macu Pro neposkytne.

Mnoho našich zákazníků volí k náročnější práci iMac. Ten je už dostatečně výkonný, a proto se bojíme, že jeho další generace by mohla konkurovat Macu Pro. Musíme tedy vložit hodně energie do inovace a víme, že děláme maximum.

Strach z odchodu profesionálních uživatelů na konkurenční platformy zřejmě přiměl Apple, aby učinil taková prohlášení. Phil Schiller pak ještě jednou poznamenal, že americká společnost má mnoho plánů do budoucna.

Zdroj: Macrumors.com