Solid-State Drive, neboli SSD, je v dnešní době hojně využívané paměťové úložiště. Tradiční pevné disky výrazně překonává vyšší rychlostí čtení a zápisu, nižší spotřebou energie, delší životností atd.
A již několik let se SSD používá v počítačích MacBook Air a MacBook Pro ke zvýšení výkonu. V nejnovějších modelech je SSD dokonce zabudován do základní desky a tvoří jeden celek.
Přesto se může stát, že vám MacBook SSD někdy selže, například MacBook Pro SSD nepřipojí v Diskové utilitě, MacBook SSD se nadměrně opotřebuje atd. Vadný SSD disk představuje riziko ztráty dat ve vašem Macu. Horší je, že obnova dat z SSD je ve srovnání s HDD obtížnější. Více o tom později.
Když zjistíte, že na SSD disku MacBooku chybí soubory, nebo když soubory omylem vymažete, možná vás napadne, jak je získat zpět. Pak je tento článek určen právě vám a vysvětluje, jak můžete ztracená data získat zpět a jak na to.
- Řešení pro obnovu dat z MacBooku SSD
- Je možné obnovit data z MacBooku SSD?
- Když potřebujete obnovit data z MacBook SSD
- Shrnutí
Řešení pro obnovu dat z MacBooku SSD
V okamžiku, kdy zjistíte, že vám chybí některé soubory, nebo v okamžiku, kdy omylem smažete důležité soubory na SSD disku MacBooku, musíte zastavit jakoukoli operaci na zařízení, abyste zabránili přepsání dat a zvýšili tak šanci na jejich úplné obnovení. Proto se snažte tyto soubory co nejdříve obnovit. Zde jsou některé z nejúčinnějších metod, které můžete použít.
Řešení 1. iBoysoft Data Recovery for Mac (snadné a bezpečné)
Obnovení dat z disku SSD je postup s tak velkou potřebou, že na trhu existuje software pro obnovu dat z počítačů Mac. Mezi nimi iBoysoft Data Recovery for Mac prokázal spolehlivost a kompetentní výkon.
Tento spolehlivý a bezpečný program pro obnovu dat v počítači Mac podporuje různé druhy obnovy dat, včetně obnovy dat z disku APFS, obnovy zformátovaného disku, obnovy karet SD, obnovy poškozeného externího pevného disku, a představuje rychlý proces obnovy dat, lepší výsledky obnovy a vyšší míru obnovy.
Kroky k obnovení ztracených nebo smazaných souborů z MacBook SSD pomocí iBoysoft Data Recovery for Mac:
- Aby nedošlo k přepsání dat na SSD disku MacBooku, restartujte Mac do režimu obnovy macOS.
- Zvolte síť pro Mac a mějte neustálé připojení k internetu.
- Otevřete Terminál z rozbalovací nabídky Nástroje.
- Spusťte následující příkaz pro spuštění iBoysoft Data Recovery for Mac v režimu obnovy macOS.
sh <(curl http://boot.iboysoft.com/boot.sh)
- Po spuštění programu můžete začít obnovovat soubory. V hlavním rozhraní můžete v seznamu vybrat SSD disk MacBook.
- Klikněte na tlačítko Scan (Prohledat). Tento software pro obnovu dat začne skenovat ztracené soubory na disku.
- Prohlédněte si výsledky skenování a vyberte soubory, které chcete získat zpět.
- Klikněte na tlačítko Obnovit. Vyberte jiné umístění pro uložení obnovených souborů. Nejlepší je použít externí zařízení pro uložení obnovených dat.
Řešení 2. Zálohování a obnova pomocí Time Machine
Řešení Time Machine vám bude fungovat pouze v případě, že je aktuální a bylo povoleno předtím, než došlo ke ztrátě dat. Jelikož se jedná o vlastní zálohovací nástroj počítače Mac, zálohuje vše v počítači Mac vytvořením obrazů nebo snímků. Po zapnutí Time Machine z něj můžete obnovit konkrétní soubor nebo celý systém.
Zkontrolujte, zda máte v MacBooku zapnutý Time Machine. Přejděte do nabídky Apple > Předvolby systému a klikněte na položku Time Machine. Pokud bylo zaškrtnuto políčko vedle možnosti Zálohovat automaticky, pravděpodobně jste soubory, které chcete obnovit, zálohovali pomocí Time Machine. Pak můžete pomocí zálohy Time Machine vyhledat ztracené a omylem smazané soubory a obnovit je na Macu.
Kroky k obnovení dat z MacBook SSD pomocí Time Machine:
- Připojte Mac k zálohovací jednotce Time Machine. Pokud budete vyzváni, zadejte heslo.
- Otevřete okno složky, do které byl soubor uložen.
- Klikněte na ikonu Time Machine na panelu nabídek > Vstup do Time Machine.
Pokud nemůžete ikonu Time Machine najít na panelu nabídek, musíte ji přidat z předvoleb systému. Klikněte na ikonu Apple > Předvolby systému > Time Machine a zaškrtněte políčko vedle položky Zobrazit Time Machine na panelu nabídek ve spodní části panelu.
Vyhledejte konkrétní soubor z časových os a záloh souborů ze stroje Time Machine jeho posouváním nebo pomocí šipek nahoru/dolů.
Vyberte požadovaný soubor a stisknutím mezerníku zobrazte jeho náhled.
Klepněte na tlačítko Obnovit. Soubor můžete zkontrolovat v jeho původním umístění v MacBooku.
Zálohování Macu je vždy nutné, zejména pokud na něm máte uložené důležité soubory. Můžete tak předejít případné katastrofě v podobě ztráty dat při napadení Macu virem, fyzickém poškození Macu apod. Pokud zálohu nemáte, přejděte zpět k řešení 1.
Řešení 3. Odeslání do místního servisu
Možná došlo k fyzickému nebo příliš závažnému poškození disku MacBook SSD, které poškodilo vaše soubory nebo způsobilo jejich zmizení, ať už se disk přehřál, byl silně poškozen pádem, je nadměrně opotřebovaný atd. Vaší poslední možností je možná poslat jej do místního servisu, který poskytuje služby obnovy dat, nebo specializované společnosti pro obnovu dat. Bude to sice nákladnější, ale technik vám může pomoci získat soubory zpět.
Je možné obnovit data z MacBooku SSD?
Smazané soubory na Macu můžete snadno obnovit dříve, než vyprázdníte koš. Jakmile vyprázdníte složku Koš nebo se rozhodnete Koš obejít a soubory z SSD disku Macu trvale odstranit, obnova dat se stane složitou.
Co se stane, když odstraníte soubory
Existuje obrovský rozdíl v tom, jak SSD a HHD (pevný disk nebo mechanická jednotka) fungují, když je z nich odstraněn soubor. V případě odstranění na HHD budou sektory, kde byl soubor kdysi uložen, označeny jako dostupné. Ve skutečnosti téměř vždy zůstane odstraněný soubor na médiu, dokud nějaký nový soubor nezabere sektory, které dříve patřily odstraněnému souboru. To znamená, že předchozí data jsou přepsána. Takový interval umožňuje obnovu dat.
Pokud se přesto jedná o trvalé odstranění souboru na disku SSD a funkce SSD TRIM je povolena, pak se data vymažou při příštím uvedení počítače do klidového stavu, aby byly sektory připraveny k použití. TRIM je příkaz ATA (Advanced Technology Attachment). Pokud je tato funkce povolena, bude mnohem obtížnější obnovit smazané soubory z SSD disku MacBooku.
Jak zkontrolovat, zda je TRIM povolen
Obecně platí, že MacBooky mají ve výchozím nastavení funkci TRIM pro SSD disky povolenou. Tuto konfiguraci můžete snadno zkontrolovat následujícím postupem.
Klikněte na ikonu Apple > O tomto Macu. Poté klikněte na položku Další informace… Pak sjeďte dolů a vyberte Systémový profil…
V levém panelu okna v části Hardware vyhledejte položku NVM Express nebo SATA/SATA Express. Záleží na tom, jaké je rozhraní interního SSD disku vašeho Macu.
Na pravém panelu sjeďte dolů, dokud nenajdete položku Podpora TRIM. Pokud se zobrazí Ano, pak je příkaz TRIM spuštěn a naopak.
Mohu obnovit data z disku SSD, i když je povolen TRIM?
Scénář bude lepší, pokud zjistíte, že je TRIM zakázán, i když je jen malá pravděpodobnost, že se tak stane. V takovém případě si disk SSD ponechá smazané informace na svých sektorech, protože nedostal příkaz od TRIM k vymazání těch, které obsahují nepotřebné informace. Disk tedy nevymaže existující informace, dokud se do sektoru nezapíší nové informace, jako se to děje u HDD. Pak je obnova dat z SSD vysoce pravděpodobná.
I když je TRIM v MacBooku povolen, stále existuje šance na obnovení dat z SSD. Jak již bylo řečeno, příkaz TRIM slouží k vymazání nepotřebných dat v době, kdy je počítač nečinný a není používán žádným programem. Pokud tedy SSD disk ještě neprošel funkcí TRIM, máte šanci tyto soubory získat zpět. Pak byste měli rychle obnovit soubory z disku SSD, čím rychleji, tím lépe.
Když potřebujete obnovit data z MacBooku SSD
Scénář, kdy je třeba provést obnovu dat z SSD disku MacBooku Air/Pro, se u různých uživatelů MacBooků liší. V některých případech si můžete být vědomi rizika ztráty dat na SSD disku MacBooku, v některých však nikoli. Některé příznaky však stále naznačují potenciální selhání SSD disku MacBooku, které může nakonec vést ke ztrátě dat.
S ohledem na to si projdeme nejčastější scénáře a příznaky, které váš MacBook Air/Pro představuje a které naznačují, kdy je obnova dat z SSD disku nutností, a pokud vás některá z následujících situací potká, měli byste své soubory z SSD disku MacBooku obnovit co nejdříve.
Trvalé odstranění souborů z disku SSD
K tomu může dojít provedením jedné z těchto 4 druhů operací: Pomocí kombinace kláves Option + Command + Delete, volbou možnosti Okamžité odstranění ve Finderu, ručním vysypáním koše Macu a při odstranění položek, které byly do koše přesunuty před více než 30 dny.
Chybná operace na SSD MacBooku
Jedná se o neúmyslné odstranění oddílu / kontejneru APFS, přeformátování disku, chybné rozdělení svazku a jakýkoli postup, který může poškodit strukturu souborového systému. To vše vede ke ztrátě dat na pevném disku, přičemž všechna uložená data jsou vymazána.
Útoky virů a malwaru
Takový škodlivý počítačový program vám brání v normálním fungování. Virus může způsobit velké škody tím, že poškodí zařízení Mac, ukradne vaše data, odstraní soubory atd. Proto je nejčastějším případem, že se vám nepodaří otevřít soubor, který je poškozený v důsledku útoku viru nebo malwaru. Rychle obnovte data a odstraňte viry z počítače Mac.
Fyzické poškození SSD disku MacBooku
Pokud MacBook utrpí těžký pád, přehřátí a ponoření do kapaliny, může dojít k poškození některých sektorů nebo dokonce celého interního SSD. Poškozený SSD disk ohrozí data uložená na disku.
Vedle výše uvedených scénářů se také doporučuje provést obnovu dat z SSD v první řadě v případě blikání obrazovky MacBooku Pro, nezapnutí MacBooku, pádu/smrti MacBooku, černé obrazovky smrti MacBooku, zaseknutí Macu na načítací obrazovce atd., aby se zabránilo ztrátě dat.
Shrnutí
MacBook Air/Pro vybavený SSD skutečně optimalizuje výkon Macu v oblasti rychlosti čtení a zápisu. Přispívá však také k obtížím při obnově dat. Naštěstí stále existují metody řešení problémů, a to pomocí softwaru pro obnovu dat Mac, obnovení ze zálohy Time Machine nebo vyhledání pomoci technika. Zkuste to, když potřebujete obnovit soubory z SSD disku MacBooku.