Design má téměř shodný s předchozí generací a změn se událo jen pár, a to hlavně uvnitř. I tak je iPhone 7 parádní telefon. Čekali jste snad víc?
Koupit, či nekoupit. Toť otázka, kterou si mnozí kladou po každoročním představení nových telefonů iPhone. Neví, jestli se jim do nového modelu vyplatí investovat, nebo jestli raději ušetřit a rok si počkat. Tato recenze se nejen těmto váhavým střelcům pokusí odpovědět.
Ošklivé káčátko
Vzhled telefonu iPhone byl vždy jeho předností. Málokdy jste se setkali s někým, komu se jeho design nelíbil. Nikdy přitom nebyl tak rozporuplný, jako je tomu nyní. Na rovinu – je pěkný, ale je to to samé. Pokud vlastníte iPhone 6/6s a koupíte si sedmičku v té samé barvě, mnozí ani nepostřehnou, že máte jiný telefon.
Apple to věděl, a proto přišel s dvěma novými barvami – černou a temně černou. Recenzovaná varianta je právě v oné černé, která spíše nahradila již vyškrtnutou a velice oblíbenou vesmírně šedou. Není to ale v ničem na škodu. Vesmírně šedá byla fajn, černá je ale, dle mého úsudku, hezčí. Je to totiž jasně charakterizovaná barva, stejně jako zlatá, růžově zlatá, nebo stříbrná.
Otisky prstů na ní nezanecháte, plastové proužky pro odstínění antén sotva najdete. Přechod displeje po stranách telefonu v hliníkovém šasi telefonu je pak sotva postřehnutelný. Černý je displej i barva telefonu. Ano, u temně černé je to ještě lepší, ale na dojmy a recenzi této barevné varianty na iPhone 7 Plus si budete muset ještě chvíli počkat.
Při pohledu z čelní strany na telefon na něm oproti předchozím dvěma generacím příliš změn nenajdete. Respektive je jen jedna – trochu se rozšířila zdířka reproduktoru. Více se událo na straně zadní. Již zmíněné odstínění antén bylo redukováno, takže teď už se line jen po horním a spodním okraji. To je rozhodně fajn. Co pro mnohé fajn ale není, je stále vystouplý fotoaparát nad tělo přístroje.
A díky zlepšení jeho kvalit je vystouplý ještě o něco více. To, že je pak samotný objektiv o to většího průměru, asi zmiňovat netřeba. Díky tomu by právě i plastové proužky stejně nemohly vést tak, jak tomu bylo doposud. I iPhone 7 se vám tak na rovné ploše bude kývat, a to ne zrovna zanedbatelně.
Chtělo to kuráž
Se staronovým vzhledem telefonu se váže ještě jedna hodně kontroverzní změna, která jistě žádnému čtenáři neutekla. Apple měl totiž dostatečně velké koule (kuráž) na to, aby se zbavil 3,5mm jack konektoru na spodní straně telefonu, který využívá drtivá většina audio příslušenství. Sluchátky počínaje, externími mikrofony konče.
I když mnozí Apple za tento krok proklínají, chce se mi zvolat Aleluja! Hudbu z iPhonu poslouchám dnes a denně a používám k tomu bezdrátová sluchátka. Od té doby, kdy Apple přesunul audio konektor na levou spodní stranu přístroje, jsem „drátovou“ variantu nadobro zavrhl, protože při nošení telefonu v levé kapse kalhot displejem dovnitř, se z ladného přístroje stalo ergonomicky nepoužitelné zařízení.
Ztráta 3,5mm jack konektoru tak rozhodně nevadí, a všichni uživatelé si musí zvyknout na to, že přichází bezdrátová éra. Apple to dal dostatečně najevo i představením svých prvních bezdrátových sluchátek AirPods. Nemusíte ale zoufat, že byste si pomocí drátových sluchátek z nového iPhonu hudbu neposlechli.
Ztráta 3,5mm jack konektoru rozhodně nevadí. Všichni uživatelé si holt musí zvyknout na to, že přichází bezdrátová éra.
Apple ví, že by to bylo moc hr, a tak u této generace v balení telefonu najdete jak sluchátka EarPods, osazená Lightning konektorem (která hrají na chlup stejně jak ta osazená 3,5mm jack konektorem), tak redukci z Lightning na 3,5mm konektor. I s novým iPhonem tedy můžete používat své stávající příslušenství, jen mu trošku protáhnete kabel.
Na trhu se také samozřejmě dříve či později začne objevovat četné příslušenství, které vám umožní poslouchat hudbu skrze drátová sluchátka a nabíjet telefon zároveň. Nečekaně právě toto vadí uživatelům nejvíce.
- Belkin uvádí Lightning rozdvojku, nabíjejte a poslouchejte zároveň
- S pouzdrem Fuze Case získá váš iPhone 7 zpět 3,5 mm jack konektor
- iDLOCK je redukce, se kterou můžete na iPhonech 7 poslouchat hudbu a zároveň je nabíjet
Lightning sluchátka obsažená v balení však již nedostanete v krytu, jako tomu bylo u předchozích generací. Je vidět, že jsou tady spíše jen tak do počtu, a Apple se vás snaží nasměrovat na koupi nějakého bezdrátového vybavení. Trochu se ostatně změnilo i samotné balení produktu.
Staronová krabička
Po otevření balení totiž už jako první nevidíte nový telefon, ale brožury. Až po jejich vyjmutí se vám představí samotný přístroj. Zmizelo tak nejen pouzdro sluchátek, ale i plastový výlisek, ve kterém byl telefon položen. Co se nezměnilo, je adaptér a kabel Lightning. Velká to škoda. Čekal jsem, že když už má Apple tu kuráž, ukáže ji i zde.
Narážím na to, že jsem doufal, že kabel Lightning bude na druhém konci namísto klasického USB osazen standardem USB-C. Ten sice ještě není tak rozšířený, ta doba ale přijde. Jako vlastníkovi MacBooku, který právě konektor USB-C obsahuje, by mi to přišlo vhod nejen při synchronizaci telefonu s iTunes.
Dá se navíc očekávat, že USB-C budou obsahovat i nové MacBooky Pro, jež se na nás chystají snad už zanedlouho. Mnozí by nyní sice byli nespokojení, protože by s adaptérem nemohli používat jiné kabely, které už třeba vlastní, ale to byli i při přechodu z 30pinového konektoru na Lightning. Tak snad se dočkám za rok, za dva.
Výkon na rozdávání?
Více než na povrchu se tak událo uvnitř telefonu. Pokud byla generace 6s rychlá, tak sedmička je expresní. Může za to samozřejmě i odladění operačního systému iOS 10, s každou novou generací ale telefon iPhone představuje špičku ve výkonu, i když se nejedná o papírově nejsilnějšího bojovníka.
Telefon iPhone 7 obsahuje procesor A 10, kterým má čtyři jádra (konkurence je už na osmi), kdy dvě jsou úsporná a dvě optimalizovaná pro vysoký výkon. Standardně vám tak iPhone pojede na dvě úsporná jádra, když je ale třeba přidat, zapojí ta dvě zbývající. Uživatel by to neměl poznat, protože telefon se bude chovat stále stejně svižně, ale bohužel to pozná, leč jinak, než by možná čekal.
Asi to neuslyšíte, jak bylo řečeno v médii značně přiživované kauze, ale poznáte to na své dlani. I iPhone 7 totiž razantně topí. Osobně jsem toho nedocílil ani tak při hraní náročných her, jako při sledování videí skrze síť mobilního operátora. A s tím se pojí i výdrž, která není nijak závratná.
Je samozřejmé, že čím víc telefon zatěžujete, tím rychleji se vám bude vybíjet. Má zkušenost po nastavení svého klasického režimu užívání je taková, že telefon vydrží, jako mi vydržel iPhone 6 Plus po dvou letech používání. To mi přijde přece jen trochu málo. Je ale fakt, že mé nároky jsou hodně vysoké.
Operační paměť RAM Apple neudává, iPhone 7 však obsahuje 2 GB (konkurence má klidně i 4 GB). Do třetice je důležitý údaj o koprocesoru M10, který zajišťuje třeba to, že se vám iPhone po jeho zdvihnutí sám rozsvítí bez stisku jediného tlačítka. Umí to jen sedmičkové modely, iPhony 6s a iPhone SE.
Co není vidět, je cítit
Ne všechny změny jsou vidět, a ne všechny se musí týkat výkonu. Jsou i změny, které pocítíte na vlastní prst. Anebo ne? Narážím na tlačítko Domů (Home Button). To není mechanické, ale senzorické – Touch ID však zůstalo zachováno a funguje stále stejně dobře. Zkoušeli jste si na nové tlačítko plochy v obchodě, nebo u někoho, kdo již novou generaci telefonů vlastní, mačkat? A měli jste tu možnost vyzkoušet si ho i při vypnutém telefonu?
Odehrává se zde totiž ten stejný scénář jako v případě Force Touch trackpadu v novém MacBooku a v aktualizovaných MacBoocích Pro. Díky implementaci TapTic enginu vám telefon dává zpětnou vazbu, že jste plošku „zmáčkli“. Ta je tak dokonalá, že si opravdu nebudete jistí, zda si z vás Apple jen neutahuje, a opravdu se nejedená o tlačítko.
Věřte tomu, že nejedná. Vše funguje parádně, i když zpočátku máte dojem, že vám vrní celý telefon, a zpětná vazba se přenáší i na záda telefonu. Zvyknete si a nebude vám to vadit. Co vám ale bude vadit, je „stisknout“ tlačítko na stole. Vibrace se totiž rozprostřou do celé podložky, a jsou o to méně cítit – při nastavení na první stupeň vlastně cítit skoro nejsou.
Změna tlačítka Domů byla učiněna z jednoho důvodů, koncový uživatel na ní ale vydělá dvakrát.
Nejspíš jste se i dočetli, že senzorická ploška nefunguje při stisku v rukavicích. Díky odladění iOS to ale ničemu nevadí. Telefon se vám totiž při pohybu rozsvítí, což zajišťuje koprocesor M10. Je přitom jedno, jestli jej vyndáte z kapsy, nebo jen zvednete ze stolu. Nic vám tedy neuteče.
Změna tlačítka Domů byla učiněna z jednoho důvodů, koncový uživatel na ní ale vydělá dvakrát. Nemusíte se bát tlačítko mačkat s tím, že byste s ním někdy v budoucnu museli do servisu kvůli jeho opotřebení, a díky větší těsnosti je telefon možné ocejchovat standardem IP67. Co to znamená, to už jistě víte – iPhone 7 můžete potopit do hloubky jednoho metru, přičemž 30 minut by měl vodě odolat.
Telefon je tedy vodě a prachu těsný. Již se nemusíte bát venku zmoknout, již se nemusíte bát, když při letních radovánkách spadnete do bazénu s telefonem v ruce/kapse. Již se nemusíte bát, když vám iPhone 7 spadne do záchodu – upřímně, stalo se to někdy někomu?
Důležité je, že mokro iPhonu nevadí. Do jisté míry. Není doporučeno jej používat pod vodou (fotografovat), protože na případné reklamace z důvodu „zatopení“ nebude brán zřetel. Chudák Sony na tomto málem prodělal kalhoty. Také se samotná míra odolnosti snižuje s počtem „smočení“, takže pozor na to, jak často si napouštíte vodní lázeň, do které vám po usnutí v ní telefon spadne.
Radost pohledět, radost se dotknout
Displej si na menším modelu iPhonu 7 zachoval rozlišení 1 334 x 750 pixelů. Je to stále Retina a stále na něm nerozeznáte jediný pixel (při běžném používání). Stále také obsahuje 3D Touch, i když s drobným vylepšením. Za to ale spíše může operační systém, protože ten vám nyní za pomoci TapTic enginu dává zpětnou vazbu i při pohybu v něm. Barvičky vypadají také o něco lépe, to poznáte ale jen při přímém srovnání s předchozí generací.
Na fotografie se vám na něm ale bude koukat krásně. Je to i díky tomu, že iPhone 7 nyní pořídí zase o kus lepší snímky, než tomu bylo doposud. Padla výsada vyššího Plus modelu, a optická stabilizace (OIS) přišla konečně i do tohoto menšího.
Rozlišení hlavní kamery zůstalo stejné – 12 Mpx, z pěti na sedm se ale vylepšila FaceTime kamera, se kterou jdou konečně dělat použitelná selfie. Samozřejmě jsou stále dostupné i oblíbené živé fotografie (Live Photos). Přečtěte si podrobný test fotografických dovedností telefonu v článku na našem partnerském webu iPhonefoto.cz.
Pro potěchu vašich uší a hlubší zážitek z poslechu
Apple se při představení telefonů řady 7 chlubil kvalitou zvukové reprodukce linoucí se z jejich reproduktorů. Jsou dva – jeden na svém původním místě, druhý v již řečené rozšířené štěrbině na čelní straně telefonu. Zvuk je lepší, je hlasitější, že by to ale byla nějaká špička?
Čím více si hudbu zesílíte, a čím dále od telefonu budete, tím samozřejmě bude zvuk horší. Toto vylepšení je tedy myšleno tak, že když jste u telefonu a koukáte se na nějaké video nebo hrajete hry, budete mít rozhodně lepší zážitek. Ne tak, že si pustíte něco z Apple Music a budete při tom uklízet celý barák.
Čím více si hudbu zesílíte ,a čím dále od telefonu budete, tím samozřejmě bude zvuk horší.
Pokud jste doufali v druhý případ, investici do externího reproduktoru se i s iPhonem 7 nevyhnete. Nebo si nekupujte iPhone 7 a kupte si 9,7palcový iPad Pro, který má reproduktory čtyři, a při takovém poslechu laciné Bluetooth reproduktory opravdu potřebovat nebudete.
Chcete jej?
Já mám jasno. iPhone 7 je skvělý telefon, který přinesl hodně vylepšení a minimum zklamání. Je ale i tak pořád hodně stejný jako jeho předchůdce, oproti kterému těch novinek není zas tolik. Alespoň tedy pokud se bavíme o „s“ variantě. Nejvíce sporný tak je paradoxně to nejméně (nebo nejvíce?) důležité – vzhled.
Setkal jsem se i s názorem: „Nebudu si přece kupovat iPhone 7, když mi jde o to, jak telefon vypadá, a on vypadá stejně jako můj iPhone 6“, nebo „Ta černá záda vypadají jak plastová, koukni na můj Samsung, taktoe má vypadat hliník“.
iPhone 7 je skvělý telefon, který přinesl hodně vylepšení a minimum zklamání.
Kdo potřebuje voděodolnost, nemá nad čím váhat. Kdo má iPhone 6s, ať si rok počká, jestli Apple vydá jubilejní verzi svého telefonu, a kdo má jakýkoli předchozí model a není mu líto těch peněz, směle do toho, iPhone 7 si jistě zamilujete.
Vzhledem k nástupu nového modelu na trh také zlevnily ty starší. Pokud tedy nevyužijete všech vymožeností iPhonu 7, poohlédněte se po jeho předchůdcích, které mnohdy řádně zlevnily. Níže si můžete přečíst Appliště recenze na modely od iPhonu 5 až po loňský 6s.
- Recenze iPhone 6s – změnilo se úplně vše
- iPhone 6 Plus – víc než jen iPhone (recenze)
- iPhone SE – výkonný prcek s příznivou cenovkou
- iPhone 5s (recenze)
- iPhone 5c – Pro všechny barvité (zkušenosti)
- iPhone 5 a naše zkušenosti
[box type=“success“ ]
- Voděodolnost
- Optická stabilizace obrazu
- Stereo reproduktory
- Odladění operačního systému
- Nekompromisní výkon
[/box]
[box type=“error“ ]
- Při vyšší zátěži se značně zahřívá
- Horší výdrž baterie
- Ztráta 3,5mm jack konektoru (pro někoho)
[/box]
Název: iPhone 7
Cena: 21 190 Kč za 32 GB, 24 390 Kč za 128 GB, 27 590 Kč za 256 GB
Barevné varianty: temně černá, černá, stříbrná, zlatá, růžově zlatá
Parametry: Čip A10 s 64bitovou architekturou s integrovaným pohybovým koprocesorem M10; 4,7palcový IPS Retina displej s rozlišením 1 334 x 750 px a kontrastním poměrem 1 400:1, maximální jas 625 cd/m2; 12 Mpx fotoaparát s clonou f1,8, OIS, šestičlenný objektiv, Live Photos, čtyřdiodový True Tone blesk, 4K video při 30 FPS, 1 080p HD video při 30 FPS nebo 60 FPS, zpomalené video v rozlišení 1 080p při 120 FPS nebo 720p při 240 FPS, 7 Mpx FaceTime kamera s clonou f2,2 s Retina Flash; Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac; Bluetooth 4.2, GPS GLONASS; druhá generace Touch ID; tříosý gyroskop; akcelometr; barometr
Rozměry: výška: 138,3 mm; šířka: 67,1 mm, tloušťka: 7,1 mm; hmotnost: 138 g