Sehnat bezdrátové in-ear sluchátka je kumšt. Vybíral jsem opravdu dlouho a nakonec padla volba na model ROX od společnosti Jabra. Rozhodl poměr cena/výkon a rozhodl dobře.
První pohled na sluchátka jste mohli shlédnout v 92. VideoCastu. V této recenzi se pak dozvíte i vše ostatní, co vás může přesvědčit o jejich koupi. Společnost Jabra je dánským výrobcem náhlavních souprav, profesionálních headsetů i příslušenství pro mobilní hudbu, jejíž historie sahá až do roku 1983. Špičková kvalita provedení a moderní funkce jsou zárukou vysokého uživatelského komfortu. I díky tomu dostala sluchátka Jabra ROX ocenění v podobě ceny Red Dot za jejich výjimečný design.
https://www.youtube.com/watch?v=tT0fcP1XveI
Kouzelná krabička
Že máte co dočinění s něčím unikátním, zjistíte, už když pohlédnete na krabičku produktu. Její průhledná horní část ihned ukazuje, co v sobě ukrývá. Řekněme si to upřímně. Ač jsou sluchátka relativně obyčejná, to, jak jsou zabalena, je povyšuje o úroveň výš.
I samotné uchycení je velice nevšední a sluchátka musíte nejdříve odmotat z jejich plastového stojanu. V balení naleznete ještě tři různé náušníky (celkem jsou tedy 4), gelové nástavce velikostí S, M a L, sponku na zkrácení kabelu, microUSB kabel, nepříliš praktický pytlík na přenášení sluchátek a nechybí ani nezbytná sada manuálů. Překvapí pak zcela decentní papírek s QR kódem ke stažení aplikace Jabra Sound.
„Minimalistické“ a „bezdrátové“ provedení
Ty uvozovky v nadpisu nejsou omylem. Minimalistická sluchátka totiž příliš nejsou a to do designu ani objemu. Černou nic nezkazíte, ale nesmíte ji doplnit oranžovými prvky. Teď si ale nestěžuji, oranžová jim sluší a nejsou alespoň tak úplně nudnými. Co se váhy týče, tu v uchu opravdu pocítíte. 19 gramů sice nevypadá jako příliš mnoho, ve skutečnosti to je však dost a dosti. Bezdrátová sluchátka to pak jsou pouze, co se týče propojení mezi vaším telefonem a jimi. Pecky mezi sebou kabelem spojené samozřejmě jsou.
Do ucha padnou, ale vědět o nich budete. Pokud máte ucho malé, budete mít problém. Se sloní plachtou ale budete vyřechtaní. Kdyby náhodou, gelové nástavce by vám měly sluchátko v uchu lépe upevnit. To je sice pravda, ale nezvykl jsem si na ně. Po půl hodině jsem myslel, že mi ucho upadne. To se naštěstí nestalo, ale nástavce u mě tím upadly v nemilost.
Prý se výrobci provedením sluchátek nechali inspirovat u těch používaných profesionálními hudebníky. Designově se tedy docela povedly, dokonce jsou zde i hliníkové prvky. Po mých zkušenostech bych však uvítal prostý plast a tím i lehčí celkovou váhu. Na té se projeví i dva magnety, které jsou v každé pecce obsaženy.
S DSP technologií zpracování zvuku i ochranou proti hluku je kvalita zvuku vždy křišťálově čistá.
Když sluchátka k sobě přiložíte, magnety se přitáhnou a sluchátka se uvedou do režimu hibernace. Po čase to má za následek odírání laku z hliníkových plošek. Na druhou stranu je nemusíte neustále vypínat a zapínat, což se jinak dělá prostředním tlačítkem a hlavně – vypadá to fakt cool. Šetříte tím i baterii, která vydrží až 5,5 hodin hovoru a až 432 hodin pohotovostního režimu, což jsou oficiální čísla. Ta má se jim velice blíží a 5 hodin přehrávání hudby je bez problému.
Sluchátka se s vaším zařízením, máte-li iPhone, spojí pomocí technologie Bluetooth. Ta je ve verzi 4.0. Pokud máte nejablečnou značku telefonu s technologií NFC, pak sluchátka podporují i tu. Párování je okamžité, a jakmile sluchátka od sebe oddělíte, tak se z hibernace k zařízení se zapnutým Bluetooth připojí během dvou vteřin.
Vše vám přitom do ucha anglicky hlásí příjemný ženský hlas – že jsou zapnuta, spárována, že jim dochází šťáva. Ovládat seznamy skladeb lze přímo pomocí ovládání na kabelu. Přítomna je klasická trojice tlačítek s klasickými funkcemi známými například z Apple EarPodů. Samotné ovládání už moc srovnávat nejde. Je totiž hodně tuhé a málokdy vůbec víte, že jste tlačítko stiskli. V levém sluchátku je ukryt i mikrofon. Kvalita telefonního hovoru je bez výhrad, já i druhá strana jsme měli přenos čistý, dostatečně hlasitý a bez nějakého ruchu.
Používat ROXy při sportu si sice představit nedokáži, ale těm výše zmíněným sloním uším vadit nemusejí. Abyste je po pár koupelích v potu neoddělali, mají garantovanou zvýšenou odolnost proti vodě i prachu a to díky jejich monolitické konstrukci. I ta má ale jedno slabé místo. Na levém sluchátku se u indikační diody nachází nabíjecí konektor. K tomu se dostanete až po otevření víčka. Jeho životnost je velkou neznámou, moc bytelně totiž nevypadá. Když o něho přijdete, uškodí to v podstatě jen na kráse sluchátek.
Dokonalý hudební prožitek?
Naprosto dokonalý asi ne, ale mému nehudebnímu sluchu stačí natolik, že k němu nemohu mít výhrad. Hlasitost je příkladná a i ve vlaku Českých drah není slyšet okolního ruchu a to při pouhé její poloviční hodnotě, takže případná rezerva je ještě dost vysoká. Basy jsou sice výraznější, ale můžete jim zatnout tipec právě hudební aplikací od Jabry. Pokud si pak v prostředku veřejné dopravy pustíte některý z našich VideoCastů, budete nám rozumět opravdu každé slovo.
Aplikace si nejdříve očichá vaší knihovnu a následně vám předloží seznam vaší hudby. Jejím zásadním benefitem jsou tři věci – vyhledávání, možnost volení ekvalizéru a high-definition Dolby.
Vyhledávání se hodí zejména, pokud máte obsáhlejší knihovnu. Ekvalizérem vyřešíte přebasovanost a můžete si v něm doladit všechny vámi požadované hodnoty. Nativní ekvalizér, který dohledáte v nastavení vašeho iOS zařízení, má totiž pouze předdefinované možnosti a nenabízí variantu ručního vstupu (jakou naleznete u Androidu). Jabra Sound vám však umožní obojí řečené.
Když si zapnete Dolby Procesing (high-definition Dolby), začnou se dít věci. Při lidovkách typu umcaca umcaca tak nevynikne, jestliže ale posloucháte elektronické záležitosti typu duc buc duc buc, tak vám při poslechu bude srdce tepat do rytmu synťáků. Pro někoho to může být trochu na bednu, ten kdo ale toto vyhledává, nemusí utrácet nepoměrně vyšší částku jen kvůli tomu, aby měl kvalitativně srovnatelná sluchátka od rádoby značkovějšího výrobce.
Konec dobrý, sluchátka také
Zaplatit za ně původní cenu 3500 Kč, budu asi mírně zklamaný, za 2200,- zaplacené zelenému mimozemšťanovi do kapsy jsem ale spokojený. Vypadají dobře, fungují dobře, hrají dlouho a hrají pěkně. Co více chtít? Jasně – nižší váhu! Inu, třeba za pět let už budou bezdrátová sluchátka skutečně bezdrátová a v uších budeme nosit jen jakési hrající záslepky našich zvukovodů. Do té doby to ale s Jabra ROX vydržím.
[box type=“info“ ]TIP: Největší problém u in-ear sluchátek je ten, že vám nemusejí sedět v uchu. V obchodě vás je sice vyzkoušet nenechají, prý z hygienických důvodů. A tak musíte buď doufat, že vám po vybalení budou sedět, nebo si je objednejte z internetu. Do čtrnácti dnů můžete zboží vrátit bez udání důvodu (raději si ale přesněji pročtěte obchodní podmínky daného obchodu).[/box]
[box type=“success“ ]
Dlouhá výdrž
Úsporný režim
Bohaté balení
[/box]
[box type=“error“ ]
Těžší a větší
Tuhá tlačítka na ovladači
[/box]
Název: Jabra ROX Wireless
Cena: 2190 až 3490 Kč
Parametry: Ke komunikaci využívají technologii Bluetooth 4.0 s podporou NFC. K nabíjení slouží microUSB konektor. Jsou navíc vybaveny magnety pro úsporu energie – když sluchátka nepoužíváte, jednoduše je spojte k sobě kolem krku a magnety aktivují úsporný režim. Vydrží až 5,5 hodin hovoru a až 432 hodin pohotovostního režimu. Obsahují i DSP technologii zpracování zvuku. Frekvenční rozsah je 20 Hz až 20 kHz.
Rozměry: 20 x 16 x 16 mm, hmotnost 19 g
Len tak na okraj,bezdrôtové sluchatka,aké predpovedate za 5 rokov sú na trhu už dokonca dvoje:Earin a Bragi The Dash 🙂
To ano, ale jsou běžně dostupná v ČR?
Drobná korekce – mikrofon není v ovladači, ale v levém sluchátku.
Pravda, omlouvám se, díky, opraveno.