Telefon iPhone 7 Plus je nedostatkové zboží. Vyplatí se na něho počkat, zvažte ale jeho barevnou variantu. Ta temně černá je totiž opravdu kontroverzní.
Sehnat iPhone 7 Plus v České republice je docela umění. Nám se to navíc povedlo v jeho exkluzivní temně černé barevné variantě. Exkluzivní proto, že pokud verzi Plus už seženete, nejspíš to právě v anglicky nazývané jet black úpravě nebude.
Exkluzivita zaručena už v obchodě
Když si koupíte jakoukoli variantu iPhonu 7 a nebude v temně černé úpravě, bude jeho krabička bílá. To ta, v níž se skrývá právě temně černý telefon, bude také temně černá. Když pak vidíte vyskládané telefony na jedné hromadě, bude vám jasné, jaké varianty jsou ty exkluzivnější. Všechny ostatní modely mají totiž krabičku bílou.
Uvnitř balení došlo k několika změnám. Jako první na vás už nevykoukne telefon, ale brožury. Pod nimi už se skrývá iPhone, pod kterým naleznete další příslušenství – nabíjecí adaptér, sluchátka EarPods s Lightning konektorem a s redukcí 3,5 mm na Lightning a Lightning synchronizační kabel.
Nezaměnitelně zaměnitelný
I když se design telefonu oproti předchozím dvěma generacím příliš nezměnil, a to zejména z jeho čelní strany, něco přece jen jiné je. Chybí 3,5mm jack konektor pro sluchátka, která, pokud je s tímto konektorem máte, nově zapojíte jen přes Lightning redukci. Apple cílí na bezdrátový poslech, proto také představil svou verzi Bluetooth sluchátek pojmenovanou AirPod.
Ztráta 3,5mm jack konektoru tak rozhodně nevadí, a všichni uživatelé si musí zvyknout na to, že přichází bezdrátová éra. Apple se při představení telefonů řady 7 chlubil kvalitou zvukové reprodukce linoucí se z reproduktorů. Jsou dva – jeden na svém původním místě, druhý v rozšířené štěrbině na čelní straně telefonu.
Pokud srovnáte iPhone 7 Plus a předchozí generaci, širší štěrbinu rozpoznáte, jinak by vás to ale nenapadlo, že se na čelní straně něco změnilo. Změny jsou přitom ještě dvě. Zlepšila se kvalita čelního fotoaparátu, a tlačítko domů není nově tlačítko, ale jedná se o senzorický snímač.
Zvuk je rozhodně lepší, to však pouze pokud sledujete videa, hrajete hry, nebo posloucháte hudbu přímo proti telefonu.
Zvuk je rozhodně lepší, to však pouze pokud sledujete videa, hrajete hry, nebo posloucháte hudbu přímo proti telefonu. Jakmile telefon necháte stranou a poodejdete, žádnou světobornou kvalitu nečekejte. V takovém případě je stále třeba pořídit nějaký Bluetooth reproduktor.
Tlačítko, které není tlačítkem
Na nové tlačítko Domů si zvyknete okamžitě. Funguje parádně, bezproblémově a Touch ID v něm integrované je bleskurychlé. Také díky tomu, že se nejedná o tlačítko, může být telefon voděodolný, a to ve standardu IP67. Můžete tak telefon potopit do hloubky jednoho metru po dobu třiceti minut. Jestli to ale telefon vydrží, raději nezkoušejte, Apple na „utopené“ telefony nebude uplatňovat záruku.
O odezvu tlačítka se stará Taptic Engine, který vám jemnými vibracemi říká, že jste tlačítko stiskli. A to jste jej fyzicky vlastně nestiskli. I když se vibrace přenášejí na zadní stranu telefonu, za chvíli vám to přijde tak přirozené, jako by se jednalo o skutečné tlačítko. S mokrým prstem a rukavicemi ale budete mít problém.
Na nové tlačítko Domů si zvyknete okamžitě. Funguje parádně, bezproblémově a Touch ID je bleskurychlé.
Díky iOS 10 a koprocesoru M10 se vám telefon rozsvítí, kdykoli jej zvednete. Jakmile jej položíte, opět zhasne. K rozsvěcení tak není třeba mačkat tlačítko, a díky 3D Touch displeji můžete odpovědět na většinu notifikací i ze zamčené obrazovky. Senzorické tlačítko tak má oproti tomu mechanickému jen výhody.
Aby černá černá byla
Apple s iPhony 7 představil dvě jeho nové barevné kombinace s tím, že vesmírně šedá byla vyřazena. Jak vypadá černá varianta, jste si mohli přečíst v recenzi telefonu iPhone 7. Temně černá je jednoduše úžasná. Prvních pět minut po vybalení z krabičky.
Zadní strana iPhonu 7 se změnila rozhodně více než ta čelní. Příčné plastové proužky na odstínění antén jsou pryč, a zůstaly jen ty, jež jsou vedeny po horní a spodní straně telefonu. V temně černé barevné variantě je navíc jen tak nenajdete. Uvidíte je pouze v protisvětle.
Temně černá je jednoduše úžasná. Prvních pět minut po vybalení z krabičky.
Z čelní strany mezi černými iPhony 7 nepoznáte rozdíl, a to vlastně ani mezi vesmírně šedou šestkou a novější variantou 6s (ty se následně samozřejmě liší šedivými boky). Mrzí mě, že Apple nedokáže odladit odstín černé tak, aby byl displej stejně temný jako jeho okolní šasi. Při zhasnutém displeji tak stále vidíte jeho ohraničení.
Varianta jet black připomíná kombinaci mezi černými variantami iPhonu 3G/3GS a iPhonu 4/4s. A vypadá skutečně úžasně. A je také úžasně nepraktická. Všude o tom psali, upozorňuje na to i sám Apple, ale když si nedáte říct, nelze vám pomoci. Nevěřil jsem, že na něm tak ulpívají otisky, nevěřil jsem, že je tak náchylný na mikroškrábance.
Vy tedy věřte, že temně černý iPhone je exkluzivní do té doby, než jej dáte do kapsy. A to nedej bože, pokud jej zabalíte ještě do pouzdra. Je to magnet na prach a jakákoli smítka. To ostatně platí i o otiscích prstů, i když to není ten hlavní problém. Otisky stačí jen otřít, tím ale zase chytnete množství prachových smítek.
Protože s iPhonem 7 Plus testuji i originální silikonový Apple kryt, vím, o čem mluvím. Smítka se chytají zejména ve výřezu pro čočku fotoaparátu a při horní straně z čela telefonu. Jak takový šmudla vypadá, když jej po celodenním nošení v kapse vyndáte z pouzdra, můžete posoudit v galerii níže.
Chcete-li, aby váš telefon vypadal exkluzivně, nebudete jej nosit v pouzdře. S otisky se vypořádáte, ty takový problém nejsou. Jenže v momentě sundání krytu přicházejí škrábance. Na stříbrném iPhonu 6 Plus jsem za dva roky jeho používání neměl téměř žádné viditelné opotřebení, žádný ťukanec, nebyl na něm přítomný ani výrazný škrábanec. Nosil jsem jej v krytu i bez něho.
Po čtrnácti dnech používání iPhonu 7 Plus v temně černé barevné variantě jsou už na něm patrné defekty. Pokud telefon položíte bez jakékoli jeho ochrany na stůl, počítejte s tím, že po jeho uchopení na něm nějaká vlasová trhlinka bude. Při běžném používání je neuvidíte, když si ale jednou takhle sednete a budete záda telefonu zkoumat, nepřestanete se divit.
Po čtrnácti dnech používání iPhonu 7 Plus v temně černé barevné variantě jsou už na něm patrné defekty.
V mém případě je extrémně náchylná pravá spodní strana telefonu a strana horní. Díky vystouplé čočce fotoaparátu se telefon na rovné ploše o to více kýve, a s každým zhoupnutím přibyde nějaká vzpomínka na styk s podložkou, na níž se nachází. Horní strana pak trpí při vkládání telefonu do kapsy kalhot.
Oproti úpravě hliníku mi navíc přijde, že plastové proužky díky tomu, že jsou ještě měkčí než hliník, jsou o to víc na škrábnutí náchylné. Temně černá barva je tedy super, pokud se na telefon díváte a nepoužíváte jej. Příliš praktický tak není, a je jen otázkou, jak bude vypadat třeba za rok. Je ale pravda, že takový iPhone 3G/3GS s každým škrábancem získával na svém charakteru.
Vyjma prvotního vzhledu telefonu, jehož lesk je prostě skvělý, se telefon i lépe drží. Verze Plus mají tendenci přepadávat přes ukazováček a také jsou značně „kluzká“. Temně černá barevná varianta se drží lépe a díky své povrchové úpravě, trošku s podivem, vůbec neklouže.
První iPhone s teleobjektivem
Širokoúhlý objektiv má rozlišení 12 Mpx a 28mm čočku, jež má clonu f1,8. Má optickou stabilizaci objektivu (OIS) a je krytý safírovým sklem, přičemž se skládá ze šesti členů, mezi kterými je i ten infračervený. Dokáže pořídit panoramatický snímek o rozlišení 63 Mpx. Automatické ostření a ostření dotknutím se displeje je známé již z předchozích modelů, stejně jako rozpoznávání těla a obličeje, ovládání expozice, auto HDR fotografie, sekvenční režim a režim samospouště.
Teleobjektiv má rozlišení shodné jako hlavní fotoaparát iPhonu 7 Plus, a to sice 12 Mpx, jeho čočka má však 56 mm. Rozdíl je také v jeho cloně, která má hodnotu f2,8. Poskytuje 2x optické přiblížení, a až 10x přiblížení digitální. V prostředí fotoaparátu jej „zapnete“ stiskem symbolu 2x nad spouští nebo kruhovým pohybem kolem tohoto symbolu, kterým si určíte přiblížení na desetiny přesně. S optickým přiblížením to ale není tak jednoznačné, jak to vypadá.
Chcete-li vědět, jak to tedy vypadá, přečtěte si samostatnou recenzi optiky iPhonu 7 Plus na našem partnerském webu iPhonefoto.cz. Vyjma všech informací o tom, jak fotografuje, najdete v článku i množství ukázkových fotografií.
Telefon iPhone 7 Plus umí 4K video při 30 fps. 1 080p HD video zaznamenává při 30 nebo 60 fps. Zpomalené video pak zvládá v rozlišení 1 080p při 120 snímcích za sekundu, nebo v kvalitě 720p při 240 snímcích – zde se žádná novinka neodehrála.
Přední FaceTime kamera je osazena 7Mpx snímačem se clonou f2,2, a natočíte s ní i HD 1 080p video. Retina Flash, který funguje jako přední blesk, je docela užitečný. Čelní fotoaparát umí rozpoznat těla i obličeje, poskytuje sekvenční režim nebo ovládání expozice.
Rychlík s výkonem čtyř jader
Telefon iPhone 7 Plus obsahuje procesor A10, kterým má čtyři jádra, kdy dvě jsou úsporná a dvě optimalizovaná pro vysoký výkon. Standardně vám tak iPhone pojede na dvě úsporná jádra, když je ale třeba přidat, zapojí ta dvě zbývající. Když jsem testoval iPhone 7, tak při zvýšené zátěži značně topil, to se mi však s iPhonem 7 Plus zatím nestalo. Operační paměť RAM Apple neudává, iPhone 7 Plus ale obsahuje 3 GB, což je o jeden GB více, než je obsaženo v menším modelu.
Achillovou patou všech chytrých telefonů je jejich výdrž. Z té u iPhonu 7 jsem příliš nadšený nebyl, Plusko drží o něco více. Nahrál jsem do něho kompletní zálohu, která byla i v sedmičce, zátěž je také stejná, protože telefon využívám shodným způsobem. Pět hodin aktivního využívání tak dám téměř vždy. Když jsem však konzultoval svou výdrž na sociální síti Twitter, dostalo se mi odpovědi, že někteří uživatelé nemají problém i s osmi hodinami, a to ještě nejsou na dvaceti procentech stavu nabití baterie.
Své přičinění na výdrži celého zařízení má i displej telefonu. Ten si zachoval rozlišení 1 920 x 1 080 pixelů. Je to stále Retina, a stále na něm nerozeznáte jediný pixel (při běžném používání). Stále také obsahuje 3D Touch, i když s drobným vylepšením. Za to ale spíše může operační systém, protože ten vám nyní za pomoci TapTic Enginu dává zpětnou vazbu i při pohybu v něm. Barvičky vypadají také o něco lépe, to poznáte ale jen při přímém srovnání s předchozí generací.
Ne pro všechny je toto Plusko „must have“
Pokud jste si oblíbili větší variantu telefonů iPhone, 7 Plus vás nezklame. Je zase o krok dál, a je o něco lepší než o rok starší model. Pokud však právě generaci 6s Plus vlastníte, nemáte příliš důvodů přecházet, protože ani s teleobjektivem to není tak „světlé“.
Oproti verzi 6 Plus už poznáte i poskočení výkonu, a zejména oceníte více paměti RAM. Voděodolnost je pak opravdu skvělá, a je-li to pro vás must have funkce, nemáte nad čím váhat. Designových změn je však pomálu, a pokud si koupíte tu samou barevnou variantu, kterou máte nyní, málokdo vůbec pozná, že máte nový telefon.
Vzhledem k nástupu nového modelu na trh také zlevnily ty starší. Pokud tedy nevyužijete všech vymožeností iPhonu 7 Plus, poohlédněte se po jeho předchůdcích. Níže si můžete přečíst Appliště recenze na modely od iPhonu 5 až po letošní sedmičku, to kdybyste nakonec dali přednost menšímu sourozenci varianty Plus.
- iPhone 7 – revoluci nečekejte, evoluce je to ale pěkná
- Recenze iPhone 6s – změnilo se úplně vše
- iPhone 6 Plus – víc než jen iPhone (recenze)
- iPhone SE – výkonný prcek s příznivou cenovkou
- iPhone 5s (recenze)
- iPhone 5c – Pro všechny barvité (zkušenosti)
- iPhone 5 a naše zkušenosti
[box type=“success“ ]
- Voděodolnost
- Senzorické tlačítko Domů
- Haptická odezva v systému iOS
- Barevně věrnější displej
- Výkonnější LED blesk
- Konečně kvalitní FaceTime kamera
- V temně černé se lépe drží
- Hlasitější zvuk z reproduktorů
[/box]
[box type=“error“ ]
- Temně černá barva je náročná na údržbu
- Zatím nepříliš dobře využitelný teleobjektiv
- Více vystouplá čočka fotoaparátu
[/box]
Název: iPhone 7 Plus
Cena: 24 990 Kč za 32 GB, 28 190 Kč za 128 GB, 31 390 Kč za 256 GB
Barevné varianty: temně černá, černá, stříbrná, zlatá, růžově zlatá
Parametry: Čip A10 s 64bitovou architekturou s integrovaným pohybovým koprocesorem M10; 4,7palcový IPS Retina displej s rozlišením 1 920 x 1 080 px a kontrastním poměrem 1 400:1, maximální jas 625 cd/m2; 12 Mpx fotoaparát s clonou f1,8, OIS, šestičlenný objektiv, Live Photos, čtyřdiodový True Tone blesk, 4K video při 30 FPS, 1 080p HD video při 30 FPS nebo 60 FPS, zpomalené video v rozlišení 1 080p při 120 FPS nebo 720p při 240 FPS, 2 Mpx teleobjektiv s clonou f2,8 a 2x optickým přiblížením; 7 Mpx FaceTime kamera s clonou f2,2 s Retina Flash; Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac; Bluetooth 4.2, GPS GLONASS; druhá generace Touch ID; tříosý gyroskop; akcelometr; Barometr
Rozměry: výška: 158,2 mm; šířka: 77,9 mm, tloušťka: 7,3 mm; hmotnost: 188 g