S příchodem iPadu Pro se vyrojila řada návrhů ohledně využívání iPadu místo MacBooku. Jde to vůbec?
Spekulace z různých zahraničních serverů mě nenechaly chladným. Prostudoval jsem si všechny možné dohady a dospěl k jednoznačnému závěru. Toto se musí prostě vyzkoušet na vlastní kůži. Můj MacBook Air, který standardně používám k řadě běžných úkonů jak doma, tak i na cestách, odešel na několik dní na odpočinek. Plně jej nahradil iPad. Jak celý experiment dopadl?
Správná volba
Jedná se o nejdůležitější krok vůbec. V případě nevhodného rozhodnutí nikdy nedosáhnete požadovaných výsledků. Zamiřte tedy nejdříve do prodejny a pečlivě si prohlédněte všechny nabízené varianty iPadů. Otestujte jejich schopnosti a způsoby ovládání, případně se neobávejte použít nějaké přídavné příslušenství. Zvolte si přesně takové zařízení, které vám bude nejvíce vyhovovat. Teprve pak se můžete pustit do efektivní a plnohodnotné práce.
Je pochopitelné, že např. iPad mini bude svým výkonem a možnostmi mírně někde jinde než takový iPad Pro, který je v současné době k dostání v 9,7, ale i 12,9palcové variantě. V případě, že vyžadujete unikátní výkon a další zajímavé přednosti Pro verze, není pravděpodobně co řešit. Méně náročnější uživatelé si ale plně vystačí např. s takovým iPadem mini 4. Osobně jej používám určitou dobu a v současnosti mě nenapadá žádný důvod, který by mě přinutil ke změně produktu.
Přizpůsoben opravdu každému
Troufám si tvrdit, že iPad je zařízení uzpůsobené skutečně všem uživatelům. Samozřejmě aby tento produkt dovedl nahradit do jisté míry MacBook, musíte znát předem jeho využití. Na základě těchto skutečností volíte tip iPadu a sestavujete vhodnou softwarovou výbavu v podobě aplikací potřebných k výkonu odpovídajících činností. Možností je opravdu velké množství, a když si s tím dáte tu práci, zjistíte, že si iPad zvládnete uzpůsobit přesně podle svého.
Hardwarová klávesnice. Ano, či ne?
Otázka, která vám dokáže zamotat hlavu na několik týdnů. Když totiž zprovozníte svůj nový iPad a naplníte jej ucházejícím obsahem, zjistíte, že celé zařízení je možné ovládat prostřednictvím dotykového displeje a klávesnice není potřeba. V okamžiku, kdy se pouštíte do náročnějších úkonů, jako např. efektivnější práce s textovými dokumenty, řešení tabulek, tvorba prezentací apod., nemusí dotykové ovládání dostačovat. Dokážete si sice poradit i tímto způsobem, ale hardwarová klávesnice zaručí v některých případech větší pohodlí.
Nastává tedy opět rozhodování, jestli se vůbec vyplatí do hardwarové klávesnice investovat. Zde neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží především na jednotlivých uživatelích, který způsob ovládání iPadu jim připadá vhodnější. Osobně zastávám názor, že pořízením vhodné klávesnice rozhodně neuděláte chybu. Ovládání lze snadno kombinovat, a takový užitečný doplněk dokáže usnadnit práci.
Podle mě vhodná klávesnice může přinést i několik užitečných výhod např.:
- Pohodlnější ovládání celého zařízení
- Efektivní práci nejen s textovými dokumenty
- Urychlení některých úkonů díky klávesovým zkratkám
- Snadnější orientaci v jednotlivých aplikacích a nenáročný přístup k určitým prvkům na displeji zařízení
Když už se rozhodnete pro klávesnici k iPadu, vybírejte pečlivě. K dispozici jsou levné produkty, ale i o něco dražší. Každá z nabízených variant obsahuje své pro, ale i proti. Za sebe doporučuji buď Apple Magic Keyboard, produkty Rapoo E, příslušenství od Logitechu, nebo přímo Smart Keyboard. Ten ovšem připojíte pouze k iPadu Pro prostřednictvím Smart Connectoru.
I přesto, že některé klávesnice nemusí obsahovat české rozložení, není nutné se nad tím nějak moc pozastavovat. Po spárování s iPadem dojde k uzpůsobení jednotlivých kláves podle nastavené softwarové klávesnice v zařízení. Drobným úskalím v tomto případě mohou být chybějící české popisky na klávesnici. Nicméně pokud píšete po paměti, nemělo by to nijak zásadně vadit.
Pracujte bez omezení
U jakéhokoli notebooku jsou nepostradatelnou součástí USB porty. Ty slouží především k připojení externího zařízení, např. flashdisku. Jak tuto situaci řešit u iPadu?
Dalo by se říci, že jednoduše. Na trhu existuje několik variant vhodných produktů. Podstatné je, aby měly k dispozici USB vstup a Lightning konektor. Možné je pořídit speciální flashdisky nebo čtečky paměťových karet. Nejvíce se mi osvědčila zařízení od společnosti Leef.
Pokud si některé z externích zařízení pořídíte, máte zaručenu práci bez omezení. A to je jednoznačně výzva. Nemyslíte?
Zrak nehraje žádnou roli
Při používání iPadů nemusíte brát ani ohled na svůj zrak. Je jedno, jestli vidíte nebo máte zrakový handicap. Veškerý komfort lze efektivně zajistit pomocí funkce zvětšení nebo odečítače obrazovky VoiceOver.
iPad MacBook nahradí, ale ne ve všem
Z výše uvedených informací lze snadno dospět k závěru celého bádání. iPad se opravdu může stát náhradou MacBooku. Nutné je si ovšem uvědomit, že rozhodně ne ve všem. Dokáže však uspokojit svými funkcemi jak běžné, tak i náročnější uživatele.
Není žádný problém řešit komunikaci prostřednictvím zpráv, emailů, případně k tomu určených aplikací. Ovládat sociální sítě, pracovat s kontakty, připomínkami, poznámkami, kalendářem, textovými a tabulkovými editory, klidně i řešení prezentací. Vyhledávat informace na internetu atd.
S tím vhodným softwarem lze zvládnout i úpravu zvuku, videí, fotografií, ale i realizování různých grafických návrhů. Používání iPadu lze praktikovat také při výkonu povolání nebo ve vzdělávání.
I když toho na iPadu můžete realizovat opravdu hodně, občas se hodí sáhnout po PC. Zvláště v případech, které vyžadují náročnější zákrok nebo v okamžicích, kdy usoudíte, že na iPadu nemáte dostatečné nástroje pro úspěšné vyřešení určité záležitosti.
Větší displej nemusí být výhra
Čím větší displej, tím podivnější problémy. Především v rozložení jednotlivých prvků na obrazovce. V některých případech se můžete snadno ocitnout v situaci, kdy nejste schopni pokračovat v práci. Na vině může být ale pouze fakt, že na základě většího displeje došlo k mírně jinému rozmístění položek v aplikaci. Tato skutečnost dokáže někdy slušně zamotat hlavu, a vy nejste schopni se zorientovat. V takových chvílích je alternativou sáhnout po iPhonu nebo Macu. Záleží, jestli pro uvedené typy zařízení existuje stejná aplikace. Pak už jde pouze o to, na které platformě je přístupnější.
Zmíněný problém se objevuje hlavně u zrakově handicapovaných uživatelů závislých na VoiceOveru.
MacBook u ledu
Jak jsem se zmínil na samotném začátku, můj MacBook Air odpočívá a jeho místo zaujal iPad mini 4. Používám jej několik dní a nemám si na co stěžovat. Splňuje všechny mé požadavky, zvládám veškeré úkony, které potřebuji. Zatím jsem nenarazil na nic, co by mi na iPadu k práci chybělo a v současnosti mohu s jistotou prohlásit, že mi nahradil MacBook především v okamžicích, když jsem na cestách.
Pár prvních dní jsem používal pouze dotyková gesta VoiceOveru. Nicméně pro efektivnější práci jsem zjistil, že tento postup je možný, ale velice pomalý. Pořídil jsem si tedy externí hardwarovou klávesnici od Logitechu. S její pomocí je práce s iPadem mnohem snadnější. Ovládání kombinuji podle potřeby a plně mi tento způsob vyhovuje.
A jak jste na tom vy? Do jaké míry nahrazuje iPad vaše PC nebo notebook? Nestyďte se a diskutujme společně v komentářích.