MagSafe nabíjení je v současnosti nejpohodlnější možností, jak dodat energii novějším iPhonům. ER POWER stojan jde ještě dál.
Jak nabíjíte svoje zařízení? Osobně musím říct, že mám rád všechny víceúčelové nabíječky, protože pokud bych měl mít v kanceláři i doma na vše nabíjecí kabely, tak se do nich snad zamotám. Na iPhone, na Apple Watch, na AirPods, na iPad, na MacBook. Je fajn, že kabel není jedinou možností nabíjení a když to jde, volím vždy raději bezdrátové řešení.
MagSafe nabíjení je vylepšeným bezdrátovým a magnetické přichycení iPhonu nebo AirPods je maximálně pohodlné. Nemusíte dlouho telefonem jezdit po nabíjecí ploše, než se „chytne“. Magnet si ho přichytí a nabíjíte. Navíc tak jde dobíjet rychleji. ER POWER přichází s řešením v podobě MagSafe stojanu 2v1 a to je přesně to, co mi chybělo v kanceláři.
Balení, které překvapí
Při nákupu bezdrátové nabíječky vám může překvapit, že v krabičce s nabíjecí plochou bývá jen nabíjecí kabel. Sice určitě máme doma všichni nějaké ty nabíjecí adaptéry, ale nemusí nabíječce stačit. Ta má nějaký nabíjecí výkon. Navíc je bezdrátové nabíjení ztrátové, takže třeba i třetina výkonu vyjde vniveč. To znamená, že pokud bezdrátová nabíječka podporuje až 15W nabíjecí výkon, je dobré pořídit minimálně 20W nabíjecí adaptér. Přesné požadavky na adaptér by měly být uvedeny na balení.
ER POWER stojan vás ale pořízení adaptéru zbavuje, protože v balení jeden najdete. A to hned 33W Gan adaptér ve velmi malém provedení. Na nabíjení iPhonu a AirPods současně bude pohodlně stačit. V maximálním vytížení totiž stojan využije 30W nabíjecí výkon. K tomu všemu je vyroben ze sloučeniny nitridu galitého, takže se nebude tolik přehřívat jako starší typy adaptérů.
Dalším příjemným zjištěním je přítomnost nabíjecího kabelu. Většina výrobců kabel k nabíječce sice přikládá, ale leckdy není jeho délka optimální. V tomto případě je vždy delší kabel výhodou a dvoumetrový dlouhán s USB-C na obou koncích je rozhodně plusem. Případně jde vždy smotat tak, aby přebytečná délka nepřekážela.
Více způsobů použití
Když mi stojan dorazil, měl jsem poměrně jasno, kam ho dám. Doma využívám bezdrátovou nabíjecí stanici Adam Elements Omnia Q5, kterou jsem si dal na noční stolek. Nabije mi Apple Watch, které vždy před spaním odkládám, iPhone, bezdrátově AirPods a USB-C výstupem dodám energii iPadu nebo rychle iPhonu. Kromě toho má ještě vymezenou plochu na Apple Pencil 2. generace. V kanceláři ale nabíječku na Apple Watch nepotřebuji a pokud bych chtěl dobít iPad nebo drátově jiné zařízení, poslouží mi množství portů na USB-C adaptéru, který je připojený k MacBooku. Proto si MagSafe stojan našel místo hned vedle monitoru.
Přijdu do kanceláře a jen přiložím iPhone k magnetické nabíjecí ploše. Pokud potřebuji dobít AirPods, tak je dám na nohu stojanu. Nabíjení iPhonu se ohlásí známou MagSafe animací hned na jeho displeji a AirPods se nabíjí, když na stojanu svítí zelená LED dioda. Sem míří ale i jedna z mála výtek. Pokud na nabíjecí stojan nejdříve umístíte iPhone na stojato a pak budete chtít vložit AirPods, je lepší to udělat z druhé strany. Tělo telefonu je prostě moc dlouhé a nedovolí vám pohodlně položit krabičku se sluchátky. Sice jí protáhnete pod telefonem (u varianty iPhonu Pro Max nebo teď nového iPhone 14 Plus ale možná ani to ne), ale vyndat se vám jí předem už asi nepodaří.
Hliník, co něco vydrží
Celý stojan je obtažen hliníkem. Vnitřek pak tvoří bílý tvrdý plast. Máte tak jistotu, že stojan vydrží i hrubší zacházení a pak taky, že bude krásně ladit s Apple produkty. Na spodku je čtveřice gumových bílých plošek, které zajišťují stabilitu. Zkrátka drží na stole opravdu dobře a stojan díky nim na rovnou plochu položíte ohleduplněji. Trpět tak nebude ani stůl, ani stojan a ani vy.
Vnitřní bílý plast se zdá dostatečně robustní a ani když na něj silněji zatlačíte, nikde se neprohýbá. Zkoušel jsem i opravdu silně vzít nabíječku do obou rukou a tlačit na různé části. Ani se nehnula a nevrzala. To je dobré znamení, protože všechny části dobře lícují a nestane se tak, že by do stojanu zatekla tekutina (při nehodě s čajem nebo kávou u klávesnice) a může sloužit bezpečně mnoho let.
MFM certifikace a rychlost nabíjení
Hodně výrobců MagSafe příslušenství tak trochu klame tělem. Po přiložení telefonu k nabíjecí ploše se objeví animace MagSafe nabíjení a uživatelé si myslí, že mají všechny výhody této nové technologie k dispozici. Není tomu tak. Animace totiž ještě neznamená, že doplněk disponuje MFM certifikací. Ta zajišťuje, že nabíjení probíhá 15W nabíjecím výkonem. Pokud příslušenství certifikaci nemá, může se iPhone nabíjet pomaleji.
Tady ale certifikace je a můžeme tak dobíjet 15 watty. Něco se při dobíjení ztratí, jak už jsem psal na začátku, takže nelze rychlost nabíjení srovnávat se stejným výkonem u připojení kabelem. Během půl hodiny se můj iPhone 13 Pro nabil z 45 % na 70 %. Což je rozhodně rychlejší než u 5W nabíjení malým adaptérem skrz kabel nebo při dobíjení standardní Qi bezdrátovou nabíječkou.
Kromě nabíjení jako takového je ale příjemné, že stále vidíte na displej telefonu. Ne nadarmo je v názvu produktu uvedeno slovo „stojan“. Při sledování videa na YouTube, nebo jinde, kde je stále lepší vodorovný formát, jen telefon přetočíte o 90 stupňů. Nabíjení pořád pokračuje, magnetické uchycení neslábne a vy budete mít lepší pohled.
A co cena?
V neposlední řadě hraje roli při koupi samozřejmě cena. Vzhledem k tomu, že v balení jsou celkem 3 produkty, není rozhodně přehnaná. Možná bych i řekl, že je nízká. Počítejte se mnou. Nabíjecí GaN adaptér s výkonem nad 30 W je k dostání obvykle za cenu kolem 900 Kč (ten originální od Apple dokonce za 1 100 Kč). Dvoumetrový USB-C kabel od Apple za 600 Kč. Celkem už jsme na 1 500 Kč a nabíjecí MagSafe stojánek například od Belkinu stojí 2 600 Kč. Když to tak sečtu, cena by klidně mohla být 4 000 Kč.
Naštěstí tomu tak není a v obchodě Ertea.cz najdete MagSafe stojan za cenu 2 499 Kč. V tomto ohledu není moc co řešit.
Koupit nabíjecí MagSafe stojan
Shrnutí
ER POWER hliníkový nabíjecí MFM MagSafe stojan 2v1
MagSafe využité v té nejlepší možné podobě. Stojan využijete v kanceláři i doma a současné nabíjení krabičky s AirPods dává smysl. V balení je i malý nabíjecí adaptér a dlouhý USB-C kabel.
KLADY
- MFM certifikace
- Hliníkové provedení
- Cena
ZÁPORY
- Horší přístup k nabíjení AirPods