Apple vždy zdůrazňoval hloubku myšlenky, kterou vkládá do designu svých produktů. Ne vždy se ale trefil do vkusu uživatelů.
V předmluvě k fotografické knize Designed by Apple in California, kterou společnost vydala v roce 2016, Jony Ive vysvětluje, jak se společnost snaží „definovat objekty, které vypadají bez námahy“ a „jsou tak jednoduché, koherentní a nevyhnutelné, že k nim nemůže existovat žádná racionální alternativa“.
Čas od času se však i Apple splete a důsledné zdůvodnění technologické společnosti, jak by měl být produkt navržen, se může promítnout do podráždění koncového uživatele, nebo dokonce do osobního pekla zákazníka. Zde se ohlédneme za několika nejpochybnějšími designovými rozhodnutími Applu z poslední doby. Podívejte se, zda s námi souhlasíte, a dejte nám v komentářích vědět o dalších Apple produktech, které podle vás nesplnily svůj účel.
Magic Mouse 2
Myš Magic Mouse 2, která byla oznámena již v roce 2015, byla při svém uvedení na trh označována za další inovaci Applu, a to díky svému dotykovému povrchu, který dokáže rozpoznat tahy, gesta i kliknutí. Na první pohled působí elegantní křivky a lesklý, jednolitý horní povrch Apple myši jako vzor designu, dokud ji nepotřebujete nabít.
Často zpochybňovaným rozhodnutím se Apple rozhodl umístit nabíjecí port na spodní stranu myši Magic Mouse 2, což mnohým naznačuje, že obětoval použitelnost ve prospěch designu. Apple mohl port pravděpodobně umístit na přední hranu myši, jako je tomu u většiny ostatních drátových a bezdrátových myší, což by uživatelům umožnilo myš nabíjet a zároveň ji používat. Ale ne.
V dubnu 2021, tedy o šest let později, Apple představil nejnovější iMac, který se oproti svým předchůdcům může pochlubit různými povedenými funkčními úpravami designu, jako je například ethernetový port v nabíjecí cihle. Myš Magic Mouse 2 se dodává s novými iMacy a dokonce má několik barev, aby ladila se stroji typu „vše v jednom“, ale Apple stále očekává, že uživatelé myš překlopí a připojí kabel Lightning, což ji činí nejen nepoužitelnou, ale také poněkud žalostně vypadající.
Myš Apple Magic Mouse 2 se původně ve Spojených státech prodávala za 79 dolarů a stejnou cenu za ni zaplatíte i dnes. U nás je oficiální cena stanovena na 2 290 Kč.
Ovládání k Apple TV
Je těžké zlehčovat množství rozčílení, které bylo namířeno proti původnímu ovladači Siri Remote od doby, kdy jej společnost Apple poprvé dodala k Apple TV v roce 2015. A pokud jste jej nikdy nepoužívali, může se vám to zdát trochu kruté.
Koneckonců měl v horní části klikací touchpad, který reagoval na přejetí prstem a gesta pro navigaci v systému tvOS, a dva nekomplikované sloupce tlačítek přehledně umístěné dole pro ovládání přehrávání médií. Dokonce měl i akcelerometr a sloužil jako herní ovladač.
Vše správně, říkáte si. Ale v praxi se většina uživatelů shodla, že je to naprostý nesmysl a ergonomická katastrofa. Shoda panovala v tom, že design ovladače Apple Remote je příliš malý a tenký, takže když vám zrovna nedělá problém v ruce, ztrácí se na opěradle pohovky nebo mezi polštáři.
Pak tu bylo neintuitivní rozložení tlačítek, které se dalo nejlépe odhadnout podle míry frustrace, kterou vyvolalo chybné stisknutí tlačítka Siri, abyste se dostali zpět do nabídky. Ještě dnes málokdo zapomene na velmi vysokou citlivost skleněného touchpadu, kvůli které se navigace na obrazovce občas podobala sledování olympijského curlingu.
To vše samozřejmě za předpokladu, že jste jej nedrželi obráceně, což téměř každý uživatel dělal minimálně jednou týdně. Díky nekompromisní symetrii byl jeden konec ovladače při slabém osvětlení prakticky nerozeznatelný od druhého. Nejen to, ovladač se dodával pouze v černé barvě a neměl žádné podsvícení. Jako by si Apple záměrně stanovil, že jeho nalezení ve tmě bude určitým druhem výzvy.
V kroku, který pravděpodobně nikoho nezarmoutil, Apple v roce 2021 vykázal Siri Remote do análů technologické historie, když představil nejnovější Apple TV 4K a mnohem vylepšený, zcela nový Apple TV Remote s novým rozhraním clickpadu nabízejícím pětisměrnou navigaci.
Apple Pencil 1. generace
Dalším zařízením, které spadá do kategorie hloupě vypadajících s nabíjením, je první generace Apple Pencil, která byla vydána v roce 2015, tedy ve stejném roce jako Magic Mouse 2. Apple do chytré tužky pod krytkou zabudoval konektor Lightning, který umožňuje její připojení k iPadu pro napájení, což tak trochu dává smysl, když se nad tím zamyslíte.
Ve většině situací, kdy se Apple Pencil vybije, je tu iPad, do kterého ji můžete zapojit, a abychom byli spravedliví, nabíjí se docela rychle, protože po zapojení na pouhých 15 sekund nabízí přibližně 30 minut používání. V tomto smyslu prostě funguje. Ale nelze obejít fakt, že také prostě vypadá divně.
Pravděpodobně by se mohlo jednat o případ, kdy Apple upřednostnil funkci před formou, ale zdá se, že nevzal v úvahu potenciální škody, které by mohly být způsobeny na obou zařízeních, pokud tužkou o něco omylem zavadíte, když je připojena. Kolik portů Lightning pro iPad bylo v důsledku toho zničeno, není známo.
Když je Apple Pencil připojená a nabíjí se, nemůžete samozřejmě nabíjet iPad (pokud tužku nepřipojíte třeba k iPhonu) a pokud nepoužíváte iPad v orientaci na šířku, je používání tabletu nepohodlné. Jinými slovy, tužku a tablet nemůžete nabíjet současně.
Apple stále prodává Apple Pencil první generace za 2 590 Kč, ale naštěstí u verze druhé generace přijal magnetické nabíjení, čímž obnovil částečný smysl pro harmonii v řadě iPadů.
AirPods Max Smart Case
Když Apple v roce 2021 představil špičková sluchátka do uší AirPods Max za 16 490 Kč, na internetu se stejně jako o samotných sluchátkách mluvilo o chytrém pouzdru Apple Smart Case, které je součástí balení.
Apple tvrdí, že pouzdro je navrženo tak, aby AirPods Max uvedlo do stavu velmi nízké spotřeby, který pomáhá zachovat nabitou baterii, když se nepoužívají. Uznáváme, že je to užitečné, když sluchátka nejsou vybavena řádným vypínačem, ale zdá se, že právě zvláštní vzhled pouzdra vyvolává v mysli neobvyklé asociace.
Chytré pouzdro rychle zplodilo lavinu memů, které ho neuctivě přirovnávají k nejrůznějším věcem, od kabelek přes spodní prádlo až po části těla. Když pomineme přirovnání k podprsenkám, většina lidí se shodne na tom, že Apple ve své honbě za ikonickou módou zřejmě upozadil praktické aspekty cestování. Nilay Patel, autor článku pro The Verge říká:
Netuším, co se děje s pouzdrem AirPods Max, což je hloupý jednodílný výmysl, který se složí a přelepí na sebe, aby vytvořil pouzdro. Když je omotané kolem sluchátek, vypadá velmi podobně jako kabelka, což je zároveň zábavné a chytré a zároveň to není smyslem pouzdra na sluchátka, které musí přežít v batohu. Nepůsobí příliš ochranně, působí dojmem, že se rychle ušpiní, a celkově se nevyrovná pěkným pevným pouzdrům, která se dodávají téměř s každou druhou sadou prémiových sluchátek.
Člověk by si myslel, že pouzdro, které se dodává s párem prémiových sluchátek, jim poskytuje ochranu, když je hodíte do batohu, ale pokud jde o pouzdro Apple Smart Case, mnoho uživatelů vás nabádá, abyste se zamysleli znovu. Kvůli nedostatečnému krytí, které materiál pouzdra nabízí, je kov sluchátek natolik náchylný k poškrábání, že by vám bylo odpuštěno, kdybyste se raději rozhodli pro opatrnost a nosili je v ruce, aby je každý viděl. A o to možná jde.
Motýlková klávesnice MacBooku
Apple v letech 2015 a 2016 představil aktualizované klávesnice pro své úsporné MacBooky a MacBooky Pro a debutoval s novými motýlkovými klávesami, které minimalizovaly tloušťku, aniž by ztratily uspokojivý stisk pod prsty. Bohužel netrvalo dlouho a motýlková klávesnice byla díky své zuřivé zálibě v selhávání označena za jedno z nejhorších designových rozhodnutí společnosti.
Všechny motýlkové klávesnice v modelech MacBook Pro, MacBook a MacBook Air představených v letech 2016 až 2019 (a v případě MacBooku v roce 2015) měly motýlkové klávesy, které prostě nemohly obstát ve zkoušce času. Mechanismus byl tak jemný a křehký, že i ten nejmenší kousek písku mohl klávesu zlomit. Situaci ještě zhoršovala konstrukce Apple MacBooků, což znamenalo, že výměna té jediné rozbité klávesy vyžadovala odnést MacBook do servisu, kde bylo nutné celý stroj kompletně rozebrat.
V roce 2016 Apple namísto plošné výměny klávesnice představil její druhou generaci a naznačil, že problémy byly odstraněny. K velké nelibosti společnosti Apple však byly zlomené klávesy hlášeny i nadále. Místo aby však Apple přiznal porážku, pokračoval v bití svého oblíbeného mrtvého koně tím, že vylepšoval motýlkový mechanismus v následujících strojích vydaných v letech 2018 a 2019. Stížnosti však nezmizely.
V květnu 2018 byla proti společnosti Apple podána řada hromadných žalob jménem uživatelů, kteří byli postiženi rozbitými motýlkovými klávesami a byli rozzlobeni, že společnost Apple odmítla dodržet své záruční závazky a klávesnice bezplatně opravit.
O měsíc později Apple nepřímo uznal problémy, když spustil „rozšířený servisní program klávesnic“, určený pro MacBooky vybavené motýlkovými klávesami, a v květnu 2019 byl program rozšířen na všechny modely MacBooků vybavené motýlkovou klávesnicí, ačkoli k přímému přiznání, že vsadil na špatný design, nikdy nedošlo.
Pozoruhodným výpadem proti společnosti Apple, která odmítla uznat, že její design je ze své podstaty vadný, byl úvodník Joanny Sternové z deníku Wall Street Journal, který zveřejnil článek napsaný na jedné z vadných klávesnic, avšak bez oprav. Článek se dostal do všeobecného povědomí a veřejně ztrapnil společnost Apple.
Pravděpodobně se nikdy nedozvíme, jak moc byly problémy s klávesnicí rozšířené, ale víme, že uživatelé Maců si kolektivně oddechli, když Apple představil 16palcový MacBook Pro 2019 s přepracovanou „magickou“ klávesnicí s nůžkovým spínacím mechanismem s 1mm zdvihem, uspořádáním šipek ve tvaru obráceného „T“ a fyzickou klávesou Escape vedle dotykového panelu.
Mac Pro
„Can’t innovate, my ass,“ poznamenal Phil Schiller z Applu při oznámení přepracovaného Macu Pro v roce 2013. Byl to okamžik pýchy na pódiu, který se zapsal do historie Applu stejně jako výrok Steva Jobse „You’re holding it wrong“ tváří v tvář problémům s anténou iPhonu 4. Schillerovo rýpnutí nebylo namířeno na přítomné publikum, ale na kritiky z křesla, kteří poukazovali na nedostatečnou modernizaci stávajícího Macu Pro a tvrdili, že Apple do značné míry opustil svou profesionální uživatelskou základnu a došly mu nápady.
Apple věřil, že jeho radikální vize budoucnosti profesionálních stolních počítačů dokazuje, že se odpůrci mýlí. Navzdory relativně úzkému tržnímu prostoru ve srovnání s atraktivitou ostatních hitů dokazoval, že si dal na inovacích záležet. A inovoval. Apple uvedl, že jeho nový Mac Pro nabízí dvakrát vyšší celkový výkon než předchozí generace, přičemž díky sjednocenému tepelnému jádru zabírá méně než osminu objemu. Všechno uvnitř chladil jeden velký ventilátor nahoře, který se mohl točit pomaleji než menší ventilátory a udržet Mac při velkém zatížení tichý.
Procesory Intel Xeon byly spojeny se dvěma grafickými procesory AMD FirePro pro pracovní stanice, což stroji umožnilo poskytnout 7 teraflopů výpočetního výkonu. Ale přestože výkonný hardware a černý hliníkový válec, v němž se to všechno nacházelo, měl nezaměnitelné ambice jako Apple, objevily se i pozoruhodné obavy. Vše bylo důmyslně navrženo tak, aby se zlepšil tepelný odvod, ale to znamenalo, že rozšíření muselo být obsluhováno externě pomocí portů Thunderbolt 2.
Většina kreativních profesionálů nemohla přehlédnout jeho absenci interních slotů pro upgrade grafické karty a přidání další paměti. Dokonce i Apple jako by si nebyl jistý, jak aktualizovat jeho vnitřní zařízení – ještě v roce 2019 bylo možné koupit od Applu Mac Pro jako odpadkový koš, aniž by za šest let od jeho vydání proběhla nějaká aktualizace.
Apple si byl až příliš dobře vědom kritiky, kterou jeho redesign Macu Pro přitáhl, a nakonec udělal něco, co se vymykalo jeho charakteru. Známá tajnůstkářská společnost téměř nikdy neprozrazuje své plány ohledně nových produktů, ale cítila, že musí uklidnit rostoucí obavy profesionální základny Maců, že společnost ztratila svou cestu.
Na setkání s novináři v roce 2017 se vedení Applu omluvilo a přiznalo, že model Mac Pro z roku 2013 byl chybou. Aby Apple situaci napravil, slíbil nový modulární systém Mac Pro, který se bude více podobat tradiční věžové konstrukci „struhadla na sýr“, nový externí displej a nový model iMacu Pro pro profesionální uživatele. Tentokrát Apple své sliby skutečně splnil a „odpadkový koš“ Mac Pro byl v roce 2019 uložen k odpočinku.