Antivirus pro Mac vás může zachránit. Bezpečnostní experti zjišťují, že trojské koně nebo adware představují reálné nebezpečí pro všechny uživatele.
Nejčastěji detekovaným škodlivým kódem pro platformu macOS v Česku a na Slovensku je trojský kůň Proxy.Agent. Dokáže sledovat aktivitu uživatelů při prohlížení internetu, včetně jejich vyhledávaných slov a navštívených webových stránek. Naopak detekce adwaru Pirrit, který je také škodlivým kódem pro macOS, v červnu klesly po předchozím nárůstu v květnu. Data pocházejí z pravidelného reportu společnosti ESET.
Podle bezpečnostních expertů má trojský kůň Proxy.Agent za cíl sledovat webovou komunikaci a aktivitu uživatelů na internetu. Funguje jako lokální webový proxy server, který zprostředkovává komunikaci mezi internetovým prohlížečem Safari nebo Firefox a ostatními webovými stránkami. Díky tomuto sledování útočníci získávají informace o chování uživatelů a mohou upravovat výsledky vyhledávání ve vyhledávači. Mohou preferovat svůj obsah nebo přesměrovat uživatele na konkrétní webové stránky, včetně podvodného nebo zavádějícího obsahu.
Antivirus pro Mac přidá na klidu
Kromě používání bezpečnostního softwaru je důležité, aby uživatelé věnovali také pozornost zdroji, ze kterého stahují programy a aplikace do svých počítačů. Pokud si vyberou oficiální obchod App Store, mají jistotu, že spolu s vybranou aplikací nebudou stahovat škodlivý kód, protože bezpečnostní týmy Applu pravidelně kontrolují dostupné programy a aplikace.
Aktuální detekované kybernetické hrozby jsou na macOS rozděleny takto (data za červen 2023):
- OSX/TrojanProxy.Agent (14,1 %)
- OSX/Adware.Pirrit (13,1 %)
- OSX/Adware.Bundlore (7,1 %)
- OSX/TrojanDownloader.Adload (7,1 %)
- OSX/Adware.MacSearch (5,1 %)
Downloader.Adload je typem škodlivého kódu, který má za úkol přimět uživatele ke stažení dalšího adwaru do svého zařízení. Změny v nastavení internetového prohlížeče nebo nově stažené doplňky, které uživatelé neprováděli sami, mohou sloužit jako indikátor přítomnosti adwaru v zařízení.
Adware je tak ideálním typem škodlivého kódu, který se může nezpozorovaně šířit mezi uživateli. Přestože není tak nebezpečný jako ransomware nebo infostealery, uživatelé zpravidla nevěnují tomuto typu hrozby takovou pozornost, pokud jde o preventivní opatření a ochranu. Komplexní zabezpečení přinese antivirus pro Mac, který umí pracovat i s rodičovskou kontrolou a osobním firewallem.
Zabezpečení Macu je na každém z nás
Trendy a populární hry mají významný vliv na to, jakou aplikaci nebo program stáhneme. Tento jev je často patrný v průběhu letních prázdnin, kdy lidé tráví více času online a relaxují pomocí různých online her. Přesto bychom si měli vždy položit otázku, zda daný program nebo aplikaci skutečně potřebujeme. Dokonce i aplikace s legitimní reklamou mohou ohrozit naše osobní údaje, pokud je poskytneme bez dostatečného uvážení a takto je vystavíme riziku.
I když je možné, že aplikace z oficiálního obchodu obsahují reklamní obsah, ve většině případů se jedná o freeware, který pomáhá vývojářům financovat jejich aplikace, zejména pokud jsou zdarma. Naopak, uživatelé se mohou cítit jistí tím, že pokud hledají hry nebo aplikace na různých internetových úložištích, je velká pravděpodobnost, že narazí na škodlivé formy adwaru nebo mnohem horší typy škodlivých kódů. Oficiální obchody jsou tedy vždy jistotou pro uživatele, i když si budou muset za programy a hry připlatit.