Systém OS X naleznete ve všech zařízeních Mac od společnosti Apple. V těchto zařízeních se nalézá funkce VoiceOver, kterou jsem vám představil v prvním dílu tohoto seriálu. V tom druhém jste si pak mohli přečíst, jak se tato speciální funkce využívá na iOS. Nyní nastal čas, abychom se zaměřili na VoiceOver na OS X.
Na zařízeních Mac lze VoiceOver ovládat buď pomocí klávesnice řadou klávesových zkratek, které je nutné se nejdříve naučit, nebo přes dotykovou plochu (Trackpad) stejnými gesty, která jsem popisoval v předchozí kapitole tohoto článku. Ovládání doporučuji kombinovat. Nějaké úkony provádět přes klávesnici, některé zase pomocí dotykové plochy. Kombinování těchto dvou způsobů ovládání systému pochopíte teprve tehdy, když VoiceOver budete na Mac nějakou dobu aktivně využívat.
Po aktivaci funkce VoiceOver na vás hovoří též hlas Zuzana, stejný jako je na iOS. V novém systému OS X 10.9 si můžete zdarma stáhnout ještě druhý český hlas a který je též zdarma. Jedná se o Ivetu. Chcete-li do hovořícího hlasu u VoiceOveru i něco málo investovat, můžete si zakoupit Elišku od společnosti Acapela. Mnohým uživatelům však bohatě stačí dva základní hlasy.
[quote align=“center“ color=“#999999″]V OS X se VoiceOver dá aktivovat daleko jednodušeji, než na systému iOS. Stačí, když zmáčknete kombinaci kláves CMD + F5. Tato kombinace VoiceOver zapíná i vypíná.[/quote]
Při prvním spuštění se objeví uvítací dialog, který si bedlivě vyslechněte. Hlas Zuzana vás bude nabádat hned k několika krokům. Nejdříve k tomu, jak můžete spustit rychlokurz, což je velice užitečná věc. Díky rychlokurzu si můžete celkem rychle osvojit základní ovládání, takže pochopíte, jak počítač od Apple s VoiceOver alespoň trochu ovládat. Každým začátečníkům doporučuji rychlokurz vyzkoušet. My se jím však zabývat nebudeme. Seznámím vás s několika kombinacemi kláves, nebo-li klávesovými zkratkami, kterými lze systém OS X pomocí této funkce ovládat.
Základem všeho je pochopit základní kombinaci dvou kláves, s jejichž používáním se setkáte velice často. Jedná se o klávesy Ctrl a Alt, které jsou známy jako klávesa VO. Pokud se dále dočtete, že pro použití nějakého úkonu máte stisknout např. VO mezerník, zapamatujte si, že tím je myšleno stisknout a držet klávesy Ctrl a Alt a k nim stisknout další požadované klávesy.
Pro vyzkoušení základního pohybu v systému si otevřete Dock, což provedete zkratkou VO D. Jakmile vám VoiceOver oznámí Dock, můžete se v něm pohybovat dotykovými gesty stejně, jako na zařízeních se systémem iOS a nebo pomocí klávesnice kombinací kláves VO šipka vpravo na následující položku, já tomu říkám pohyb vpřed nebo vpravo. Zmáčknete-li kombinaci kláves VO šipka vlevo, pohybujete se zase zpět, tedy na předchozí položku stejně, jak jsem popisoval pohyb na zařízeních iOS. Tato kombinace kláves zaručuje pohyb v celém systému, ve všech aplikacích nebo na internetu.
Pokud se rozhodnete, že si chcete otevřít např. aplikaci Kontakty, v Docku si pomocí kombinace kláves, které jsem nyní popisoval, aplikaci Kontakty vyhledáte a pro její otevření použijete VO mezerník. Tato klávesová zkratka provádí v celém systému OS X přesně to, co poklepání jedním prstem na dotykovou obrazovku v iOS, dvojí kliknutí myši na některou z ikonek nebo klávesa Enter. Není však pravidlem, že Enter má v celém systému stejnou funkci. Raději více využívejte pro potvrzování VO mezerník. Enter jen tehdy, jste-li si jistí tím, co se po jeho stisknutí stane.
Další klíčovou věcí, kterou je nutné znát, jsou tři základní nabídky. Jde o řádek nabídek, který je obdobou aplikačního menu na Windows. Najdete tu vše, co souvisí s různými aplikacemi jako např. soubor, úpravy, zobrazit atd. Všechny podnabídky se v řádku nabídek mění kromě nabídky Apple, která zůstává pořád stejná. V řádku nabídek se mezi ostatními podnabídkami pohybujete pouze šipkami vpravo nebo vlevo, po položkách v podnabídkách, jako např. v podnabídce Apple, se pohybujete šipkami nahoru nebo dolů, položky potvrzujete klávesou Enter nebo poklepáním jedním prstem na dotykové ploše.
Doplňková nabídka je druhou nabídkou, kterou je potřebné znát. V této nabídce najdete možnost připojení se k Wi-Fi, informace o Bluetooth a jeho nastavování, stav baterie, máte-li MacBook a řadu dalších užitečných položek jako je třeba Time Machine, používáte-li k zálohování systému časovou kapsli. V této nabídce se pohybujete pomocí kláves VO šipka vpravo nebo vlevo, položky potvrzujete VO mezerník a po možnostech, které se zobrazí vždy, když nějakou z položek v doplňkových nabídkách potvrdíte, myslím tím teď třeba Wi-Fi, se pohybujete šipkami nahoru nebo dolů, vybranou možnost potvrzujete Enterem.
Za zmínku stojí také context menu, které můžete vyvolat na různých souborech nebo aplikacích. Tohle menu je třetí nabídkou, kterou je dobré znát a najdete v něm vždy jen ty nejdůležitější úkony, které se dají ze souborem, na kterém jste tohle menu vyvolali, provádět. V context menu se pohybujete šipkami nahoru nebo dolů, vybranou možnost potvrzujete opět Enterem.
Máte-li otevřenou nějakou aplikaci a chcete ji zavřít, stačí použít dvě klávesové zkratky. První je kombinace kláves CMD W. Tato klávesová zkratka zavře pouze okno aplikace. Kombinace kláves CMD Q zavře celou aplikaci.
[quote align=“center“ color=“#999999″]Mezi otevřenými aplikacemi se můžete přepínat zkratkou CMD Tabulátor.[/quote]
Chcete-li se dostat do výběru všech otevřených oken, můžete tak učinit na základě zkratky VO FN F2 F2 (dvakrát po sobě se tiskne F2). Do výběru všech otevřených aplikací se dostanete podobně, akorát ke klávesám VO FN nezmáčknete dvakrát rychle za sebou F2, ale klávesu F1.
Řádek nabídek zobrazíte zkratkou VO M, doplňkové nabídky pak VO MM. Třetí nabídku, tedy context menu vyvoláte pomocí VO Shift M.
V systému OS X lze využívat také funkci rotoru jako na iOS. Rotor se ovládá stejně na dotykové ploše pomocí stejného gesta, které jsem již popisoval v předchozím díle. Na internetu můžete využít webový rotor, který se dá vyvolat pomocí zkratky VO U.
Funkce Spotlight na OS X také funguje. Vyvoláte ji všude v systému kombinací kláves CMD mezerník. Poté napíšete, co chcete hledat a jakmile bude nalezeno to, co chcete, nalezenou aplikaci nebo soubor potvrdíte opět Enterem pro otevření.
[quote align=“center“ color=“#999999″]Spotlight, veškeré nabídky, některé dialogy, ale i webový rotor se dá ukončit klávesou ESC.[/quote]
Pro vstup do domovské složky, kde najdete složky jako jsou Dokumenty, Filmy nebo složka Stahování, kde naleznete všechny stažené soubory z internetu, se dostanete zkratkou CMD Shift H. Do dialogu Počítač, kde se můžete dostat ke všem přídavným diskům, jako třeba ke Flash disku připojeného v USB portu, se můžete podívat pomocí zkratky CMD Shift C.
Nejen v těchto obou dialozích, jako je domovská složka a Počítač, ale i v dalších částech systému, se můžete přepínat mezi čtyřmi druhy zobrazení. K přepínání mezi zobrazeními se využívá klávesa CMD společně s klávesami + až písmeno č. CMD + vás přepne do ikonového zobrazení, CMD ě do seznamového atd.
[quote align=“center“ color=“#999999″]
Pro nevidomé uživatele doporučuji používání sloupcového zobrazení.
[/quote]
Poslední věcí, o níž bych se rád zmínil, je zahájení a ukončení práce s položkou, nebo-li vnořující a vynořující funkce. Tato funkce je velice užitečná ve chvílích, nacházíte-li se např. v aplikaci Text Edit a při základním pohybu se pohybujete mezi pravítkem a upravitelným textem. Použijete-li vnořující funkci na upravitelný text a pak se budete nadále pohybovat, nestane se, že kurzor přeskočí na pravítko. Vnořující funkcí dáváte systému najevo, z jakou oblastí chcete pracovat. Vynoříte-li se z upravitelného textu, můžete se zase přepínat mezi dalšími oblastmi, v našem případě mezi pravítkem a upravitelným textem, ale použijete-li vnořující funkci na některou z oblastí, kurzor vás nikam jinam nepustí.
Vnořující a vynořující funkce se často používá u různých tabulek, oblastí posunu, jezdců na úpravu parametrů nebo hlasitosti, u rámců na internetu, HTML obsahu, v oblastech, nazvaných jako skupina atd. Využití těchto funkcí pochopíte časem na základě toho, jak budete sami VoiceOver v systému OS X aktivně používat.
Osobně si myslím, že představení používání VoiceOver v systému OS X bohatě stačí. Věřím, že jste si o možnosti použití udělali nějakou tu představu, ale pokud ne, vždy je možnost si využití sami vyzkoušet, což vám z celého srdce doporučuji. Nejlépe tak pochopíte, jak vše funguje.
V příštím díle se budete moci seznámit s ovládáním aplikace iTunes.