Loňský rok byl pro Apple poměrně významný a to nejen kvůli představení iPhone 6, jeho nafouklé verze 6 Plus, iPadu Air 2, iPadu Mini 3, iOS 8, ale i kvůli velkému a významnému redesignu OS X v jeho nové verzi 10.10 Yosemite.
Stejně radikální změnou si prošel iPhone, který nabízí nové rozměry obrazovek a vylepšené parametry s kompletně předělaným designem. Recenzi na iPhone 6 si přečtěte v samostatném článku iPhone 6 – malý velký iPhone (recenze) a na iPhone 6 Plus iPhone 6 Plus – víc než jen iPhone (recenze).
Ač byl loňský rok významný, ten letošní by mohl být ještě významnější. Apple se letos možná ukáže hned s několika novými produkty, které odstartují novou éru zařízení na trhu. Zda je to správný krok Applu nechám na vašem posouzení. Ostatně velice podobné chování firmy Apple, kdy co nejvíce přizpůsobuje své portfólio produktů pro co největší masu lidí, jsme viděli už v minulosti a všichni ví, jak to dopadlo.
Apple by se měl v blízké době znovu ukázat se svými Apple Watch, které dle dostupných spekulací prošly pár vylepšeními. Další změny se udějí v produktové řadě Mac, v kterých by měly tikat procesory nové generace čipů Broadwell od Intelu. Velké téma je i Apple TV a jeho aktualizace se snad letos konečně stane skutečností. Zapomenout nesmíme ani na iPhone a iPad, které se dočkají dalších vylepšení a inovací. A jako každý rok, tak i letos Apple vypustí nové verze svých operačních systémů iOS a OS X.
Apple Watch (začátek v první polovině roku 2015)
Apple oznámil chytré hodinky Watch v září roku 2014. Jedná se o vůbec první nositelné (wearable) zařízení od Applu. Apple Watch budou k dispozici ve dvou velikostech a to s rozměrěm 38 mm nebo 42 mm. Jelikož hodinky necílí jen na sportovce, ale i na společensky a módně založenou skupinu lidí, jsou Apple Watch nabízeny hned v šesti různých variantách. Navíc se brána otvírá i pro ostatní výrobce a ti mohou pro hodinky připravit vlastní ojedinělé řemínky.
Apple Watch vypadají na pohled exoticky a dokáží rychle upoutat pozornost lidí. V jejich pouzdru je umístěno hned několik čipů a senzorů. Stavební kámen je procesor S1, který v sobě integruje gyroskop, akcelerometr a dokonce i měřič tepové frekvence. Velice zajímavým aspektem je technologie Force Touch. To je v podstatě jakýsi „plovoucí displej“, který dokáže rozpoznat jak moc na displej tisknete prstem. V praxi je to další prvek, kterým budeme hodinky ovládat.
Další zajímavostí je, že Apple Watch úzce spolupracují s iPhone. Nejedná se tak o samostatné zařízení, které si koupí kde kdo, ale pro plné využití budete jablečný telefon prostě potřebovat. Apple Watch využívají iPhone například k využívání GPS nebo k získávání informací o příchozích hovorech, SMS aj. Stejně tak úzce spolupracují s aplikací Health a doplňují do ní jak údaje získané vlastním měřením, tak doplňkové údaje, které měří samotný iPhone. Suma sumárum tak máme kvalitnější a důveryhodnější naměřená data.
Informací je zatím málo a více se bude vědět až po představení samotných hodinek. Velkou neznámou je i cena. Zatímco základní sportovní model hodinek bude k dispozici od 349 amerických dolarů, high-endová zlatá edice může přijít s cenovkou i o několik tisíc dolarů výše.
Přesné datum vydání produktu zatím není. Apple uvádí „Early 2015” – tedy začítkem roku 2015. Pár informací přišlo od šéfa prodeje Angela Ahrendtse, který uvedl, že hodinky se mají objevit v létě někdy mezi březnem a červnem. Další informace přicházejí od jednotlivých zaměstnanců a ti tvrdí, že distribuce zařízení začne už v únoru. Uvidíme.
iPad Pro (polovina až konec roku 2015)
Podle celé řady spekulativních informací by se měla produktová řada iPadů letos rozrůst o další „rozměr”. Nový tablet by měl nést jméno iPad Pro s displejem o velikosti 12,2 nebo 12,9 palců. Cílovou skupinou jsou hlavně firemní zákazníci. Spekulací je celá řada a pochází z různých míst a zdrojů. Někteří tvrdí to a druzí zase něco jiného. Apple proto možná s přerostlým iPadem jen experimentuje. Jedno je však jasné. Něco většího se chystá.
Nejasný je i název. Počáteční informace hovořili o iPadu Pro, ale nedávné zvěsti naznačují, že název iPad Air Plus bude relevantnější, vzhledem k nedávno představenému iPhone 6 Plus jakožto největším iPhonem v celé historii Applu.
Tablet by se měl podobat iPadu Air 2, který nabízí tenké šasi a štíhlé rámečky. Tloušťku by si měl zachovat na 7 mm vzhledem k náročnosti výroby takto tenké baterie. Stejně tak by měl mít 2GB RAM, čtečku otisku prstů Touch ID a nejmodernější Wi-Fi 802.11ac.
V jádru přístroje by měl tepat nový vylepšený procesor Apple A9 a displej zařízení bude buď s Retina rozlišením 1536 x 2048 pixelů, nebo se mu dostane jemnějšího Retina HD rozlišení. Spekuluje se i o reproduktorech a tablet by měl podle všeho mít rovnou čtyři. Dva na spodní straně a dva na horní. Tablet by tak měl nabídnout perfektní stereo zvuk – což je trochu zvláštní, když půjde o firemní tablet.
Velký iPad by měl přijít koncem roku 2015, ale přesnější informace zatím nikdo nemá. Hovoří se i o pozastavení projektu z důvodu velké poptávky po iPhonech 6, kdy se Apple snaží popohánět dodavatele aby vše stíhali.
iPad Air a iPad Mini (konec roku 2015)
Apple svá skleněná prkénka vylepšuje rok co rok. Je jasné, že iPad Air 3 dostane opět nový procesor v podobě Apple A9 a pár dalších evolučních vylepšení, nic velkého se neočekává. iPad Mini 3 byl loňi dosti kritizován za to, že neposkytl skoro žádná výrazná vylepšení. Apple v roce 2013 výkon všech zařízení sjednotil svým 64bitovým procesorem Apple A7. Loni ale všechno znovu rozhodil a do menšího iPadu Mini umístil rok starý procesor Apple A7 namísto vylepšeného Apple A8X, který má zatím jen iPad Air 2. iPad Mini 4 by měl být i letos o krok pozadu a dostat by měl „jen” procesor Apple A8X. Výrazné změny se stejně jako u iPadu Air 3 se neočekávají a změny budou jen evolučního rázu.
Nedávno přišla dokonce i jedna informace od Asijských dodavatelů, že by řada Mini mohla úplně skončit. Informace tvrdí, že Apple ukončí řadu Mini právě kvůli připravovanému iPadu Pro jehož vývoj nejde moc rychle. Dle mého by to byla veliko škoda. iPad Mini je v mém okruhu pro něžné pohlaví jedničkou mezi tablety.
iPhone (konec roku 2015)
Počínaje rokem 2007 představuje Apple nový iPhone každý rok. Je málo pravděpodobné, že by tomu mělo být letos jinak. Není 100% jisté, zda přijdou letošní iPhony s názvy iPhone 6s a iPhone 6s Plus, nebo dojde k jejich přejmenování. Pokud nahlédneme do historie, přidání „s” k názvu bude pravděpodobné.
O nástupcích iPhonů mnoho nevíme. Design by měl být zachován a vylepšení se budou týkat hlavně detailů jakými jsou integrace vylepšeného procesoru Apple A9, přidání senzorů pro měření dalších veličin, použití safírového skla na displeji, nebo mírné vylepšení baterií. Úspěch dvojí velikostí iPhonů naznačuje, že bude Apple i nadále nabízet telefony s různými velikostmi obrazovek.
Nejvíce se ale šeptá o fotoaparátu. Nástupce iPhone by měl pravděpodobně poskytnout největší skok v kvalitě fotografií vůbec. Říká se, že Apple jde cestou společnosti HTC a experimentuje s používáním dvou objektivů. To je pro fotografy zajímavá zpráva.
Do portfólia Applu by měl letos přijít i nový 4palcový iPhone, který by měl integrovat většinu funkcí nových iPhonů. Detailnější informace si přečtěte v samostatném článku 4palcový iPhone by se mohl v budoucnu vrátit.
12palcový MacBook (začátek až první polovina roku 2015)
14nm čipy Broadwell od Intelu měly být na světě už koncem roku 2013 respektive začátkem 2014. Bohužel měl Intel poměrně velké problémy s jejich výrobou a musel distribuci procesorů o rok odložit. To ovlivnilo nejedny plány a Apple bude moci konečně v roce 2015 přinést upgrade procesorů v celé sérii Mac.
Broadwell čipy jsou nástupcem podařených procesorů Haswell a podle Intelu jsou až o 30 % rychlejší a hlavně úspornější což přináší pozitivní vliv na životnost baterie a co je nejpodstatnější, upravené úsporné verze procesorů lze chladit zcela pasivně.
Nejočekávanější aktualizace Macu je bezesporu 12palcový ultratenký Retina MacBook, který by měl mít ve svém nitru umístěn procesor Intel Core M Broadwell s pasivním chlazením. Ten by měl nahradit nynější duo MacBooků Air stejně jako MacBook Pro s Retinou nahradil klasický MacBook Pro.
Podle všeho by měl 12palcový MacBook přijít v různých barvách stejně jako je tomu u iPhone a měl by kombinovat úžasnou přenositelnost malinkého 11palcového MacBooku Air a produktivitu většího 13palcového MacBooku Air. Dostat by měl nový design, užší rámečky okolo displeje a štíhlejší šasi. Právě tloušťka by měla být u tohoto MacBooku naprosto úžasná, jelikož absence aktivního větrání a tlačítka na Trackpadu dovoluje Applu sestrojit žiletkové zařízení.
Datum vydání je zatím nejasné, ale ptáčci štěbetají, že Apple zahájí masivní výrobu už v lednu a laptopy se k zákazníkům dostanou už na přelomu roku. Další informace se dozvíte v samostatném článku MacBook Air bude ultratenký a začne se vyrábět začátkem roku 2015.
Retina MacBook Pro (druhá polovina roku 2015)
Stejně jako u MacBooku Air tak i v MacBooku Pro měl být 14nm Broadwell procesor od Intelu použitý už loni. Kvůli prodlevám se vše opozdilo a to dalo Applu alespoň čas učinit větší změny. Změny však budou spíše evolučního rázu a tou největší bude především pozměněný design a možná i přidání více barev. Apple totiž od představení MacBooku Pro v roce 2012 vzhled vůbec nezměnil a stále si držel původní a velice povedené linie.
Jen si to představte. MacBook Air nebo MacBook Pro ve zlatém šasi. To by byla příjemná změna.
iMac (polovina až konec roku 2015)
Apple představil 27palcový iMac Retina v roce 2014, ale jeho 21palcové modely zůstaly úplně bez inovace. Dá se předpokládat, že letos uvidíme jak vylepšený 27palcový iMac s procesorem Broadwell od Intelu, tak 21palcové modely s Retinou a novými procesory. Stejně jako u MacBooku Pro, procesory ještě nejsou úplně dostupné a připraveny. Nových iMaců se proto dočkáme až po přelomu roku 2015.
Mac Pro (někdy v roce 2015)
Mac Pro se světu ukázal na konci roku 2013 a protože v roce 2014 nikde o této profesionální stanici nepadla žádná zmínka, je jisté, že na mírná vylepšení dojde letos. Pokud se podíváme do minulosti tak Apple svůj profi desktop aktualizoval v letech 2006, 2008, 2009, 2010 a 2012. Až na výjimky došlo k upgradům každý druhý rok.
Vylepšení budou opět jen evoluční. Design se bude nést opět po vzoru odpadkového koše, ale to profíkům nevadí. Pro ně je nejdůležitější vnitřek. Ten by měl mít ve svém nitru novou generaci procesorů Intel Grantley. Jedná se o procesory řady Xeon E5 v3 a grafický výkon dodá konkurenční firma AMD se svými FirePro grafickými kartami. Jak procesory Xeon, tak modernizované grafické karty Fire Pro jsou už výrobcům dodávány, což naznačuje, že k aktualizaci Mac Pro může dojít kdykoliv v letošním roce.
Mac Mini (možná v roce 2015)
Apple kompaktnímu Mac Mini moc pozornosti nevěnuje, ale přístroj byl aktualizován poměrně nedávno a to konkrétně v říjnu roku 2014. Došlo k upgradu procesoru Haswell, 802.11ac Wi-Fi modulu, Thunderboltu 2 a dalších maličkostí, které jsou spíše na obtíž. Kritiku si malý Mini vysloužil hlavně za svou špatnou přístupnost ke komponentům a nemožnost upgradu jako tomu bylo u starších Mini. Stejně nevalný je i fakt, že nové Mini lze zakoupit pouze s dvoujádrovými procesory narozdíl od starších, které měli v sobě procesory čtyřjádrové. Paradox totiž je, že starší Mini s čtyřjádrovými procesory svým výkonem ty novější úplně převálcovaly.
V minulosti byl Mac Mini aktualizován v letech 2006, 2007, 2009, 2010, 2011 a 2012. Vypadá to, že Apple u této řady počítačů nasazuje dvouletý cyklus upgradu.
Apple TV (možná v roce 2015)
Stávající Apple TV neměla žádnou významnou aktualizaci od března 2012, což by mohlo znamenat, že se snad letos Apple uráčí tohoto úžasného pomocníka upgradovat.
Apple TV je velice diskutované téma a začátkem roku 2014 se hovořilo o tom, že Apple TV přijde už onen rok. Zařízení mělo podporovat App Store a mělo být jakousi alternativou ke konzolím. Apple TV měla ve velkém měřítku podporovat hlavně hry. Bohužel se aktualizace zatím neuskutečnila. Je možné, že chce Apple přijít s větším tzv. „WOW” efektem a chce ještě více pozvednout použitelnost zařízení, které je mimochodem v našich končinách poměrně slabé. Ono ani ve Státech není o co stát. Obsah je jednoduše nedostatečný oproti multimediálním zařízením konkurenčních firem.
Applu nelze slabou použitelnost Apple TV dávat za vinu úplně. Svou neschopnost předvedli i televizní společnosti, které nechtěli nebo neměli dostatečnou snahu či motivaci spolupracovat.
Všechny naděje o upgrade Apple TV opadly po představení nových iPhonů 6 a Apple Watch, jelikož tato dvě zařízení si vysloužila maximální pozornost. Upgrade je proto bezesporu nutný a rok 2015 by ho mohl přinést. Ostatně v květnu roku 2014 šéf iTunes Eddy Cue potvrdil, že Apple stále pracuje na způsobu, jak zlepšit sledování televize, ale že oprava je „složitá a komplikovaná”.
OS X 10.11 a iOS 9 (odhalení v půli roku 2015, vydání koncem roku 2015)
Stejně jako u iPhonu a iPadu vydává Apple nové verze svého operačního systému rok co rok. Stejné pravidlo je i u OS X. Bohužel o operačních systémech nejsou známy vůbec žádné informace. Jediné co je jisté je, že jsou ve vývoji.
Už u iOS 8 zamýšlel Apple zavést funkce jako je lepší orientace v budovách v aplikaci Mapy, nebo vylepšený multitasking pro iPad. Pokud se tyto funkce neukáží s příchodem nové verze iOS 8, tak je pravděpodobné, že je uvidíme v nadcházejícím iOS 9.
Malý rýpanec na závěr
Postup Applu se mi osobně moc nelíbí. Přizpůsobuje se všem možným trendům, snaží se vyhovět co největšímu počtu potenciálních zákazníků, tříští své portfólio produktů namísto toho, aby vyšperkoval to stávající a začíná se až nebezpečně pouštět do neprobádaných vod business sféry. Z toho plyne, že jeho cílem je opět jen to jedno – zabrat co největší podíl na trhu.
Kde je ten „WOW” efekt, na který jsme byli zvyklí? Kde jsou revoluční inovace? Kde je něco, z čeho se ostatní společnosti pořádně posadí na zadek? Já jsem z evoluce poměrně znuděný a unavený. Už v úvodu jsem nakousl do historie a zmínil, že podobný postup firmy Apple jsme už jednou viděli. Jenže v minulosti byl odchod Stevena Jobse dočasný. Teď je to bohužel trvalé. Je to klišé, ale tak to prostě vidím – růžové brýle jsem si sundal hned po Stevenově smrti.
Snad nám Apple letos něco pořádného ukáže a své iOS konečně doladí do maximálně použitelného stavu. Jinak na tom není ani OS X Yosemite, který je momentálně jako kočkopes. Kombinuje vzhled některých aplikací a jejich ikonek ze starších verzí s novým Flat designem a to je podle mého lajdáctví a názorná ukázka nepřipravenosti společnosti. Apple chce velké sousto a nestíhá, přesto mu pořád držím palce. Já totiž stále čekám.
Děkuji autorovi za zajímavý článek. Naprosto se ztotožňuji s závěrečným „malým rýpancem“. Bylo by potřeba systémy vyladit. Jak iOS, tak Yosemite, protože nejede plynule ani na starém, ale bohužel ani na novém hardwaru. A odstřihnutí iPhoto i Aperture od iCloud Drive, to je opravdu kopanec uživatelům do zadku. Bohužel 🙁
Je to tak. Jakým směrem se bude Apple ubírat uvidíme po vydání dalších záplat a po vydání první bety iOS 9 – za předpoladu, že se tak bude stále jmenovat. Apple si teď dělá co chce. Tim Cook bude muset pravděpodobně vyměnit programátory za programátorky, aby se to hýblo tím správným směrem … jestli mi rozumíte 🙂
naučte se dokonale postarat o svůj iPhone:
http://www.miphone.cz/