MacPříslušenství

USB 4 přinese do PC to, co Mac už umí díky Thunderbolt 3 portu


Organizace USB-IF odhalila koncept už čtvrté generace portu USB zvané jednoduše USB 4. Uživatelé počítačů Mac však mohou být klidní.

Každá nová verze USB vždy přinesla zásadní novinky. Nešlo vždy jen o rychlost, ale také podporu různých protokolů anebo také kombinaci s různými druhy konektorů. V PC světě se začíná pomalu prosazovat USB třetí generace doplněné oválným konektorem typu C, zatímco ve světě smartphonů a tabletů je to už standard (vyjma iPhonů, ovšem).

LaCie d2 Thunderbolt 3 je jeden z prvních svého druhu

Na druhou stranu uživatele Maců to nechává naprosto klidnými. Vždyť první Mac s konektorem typu C přišel už v roce 2015 a to v podobě ultrapřenosného 12palcového MacBooku. Rok poté na něj kompletně přešla řada Pro. U té bychom se mohli zastavit, neboť poprvé rovněž uvedla port Thunderbolt 3. A právě z něj vychází specifikace čtvrté generace USB.

USB 4, oficiálně označované jako USB4 bez mezer, tak bude mít obdobné parametry jako Thunderbolt 3. Přenosové rychlosti se tedy budou dotýkat až 40 Gbps. Problémem nebudou až dva 4K monitory anebo jeden s rozlišením 5K. Slíbena je také podpora všech bezpečnostních profilů, které umí třetí generace USB.

USB 4 bude vycházet z Thunderboltu 3

USB 4 pomůže i příslušenství pro Mac

Pro počítačové fanoušky jde zcela o jistě skvělou zprávu. Na Macu si však tyto parametry užíváme již třetím rokem. A budeme si je užívat exkluzivně ještě dva roky, neboť plánované nasazení nového portu se plánuje až na rok 2021.

Má se tedy smysl USB 4 vůbec zabývat? Rozhodně ano. Čtyřka totiž bude vzájemně kompatibilní až po druhou generaci. Navíc díky tomu, že specifikace vychází z Thunderboltu 3 bude rovněž kompatibilní i sním.

Je potřeba si zcela upřímně říci, že teprve s USB dojde k dalšímu masivnímu rozšíření periférií, jako jsou USB monitory 4K a 5K anebo externí grafické karty, ze kterých mohou profitovat zejména laptopy. Dosud to bylo výsadou pouze portu Thunderbolt 3, který je ale zatížen nemalými licenčními poplatky. Paradoxně tak velké rozšíření USB 4 může pomoci i nám na platformě Mac.

Zdroj: 9to5Mac