PříslušenstvíRecenze

LaCie d2 Thunderbolt 3 je jeden z prvních svého druhu


Apple ve svých nejnovějším strojích využívá nové rozhraní třetí generace. LaCie d2 Thunderbolt 3 je externí disk, který s ním dokáže pracovat. Jaké výhody přináší?

Když se podíváte na nabídku současných externích disků, zřejmě budete hledat podle kapacity, ceny, možnosti připojení a také designu. Pro uživatele nejnovějšího MacBooku Pro se pak nabízí některý s připojením Thunderbolt 3. A do budoucna je to určitě port, kterým Apple osadí i další modelů Maců. Jenže disků s tímto rozhraním byste napočítali na prstech jedné ruky.

LaCie je prémiovým výrobcem úložišť a s Applem jsou velmi zadobře. Svědčí o tom dostupnost produktů v oficiálním internetovém Apple obchodu a také design. Ten se k Macům totiž skvěle hodí. LaCie d2 Thunderbolt 3 je nejnovějším externím diskem společnosti a cílí především na profesionální uživatele, kteří požadují stabilitu, rychlost a rozšiřitelné připojení.

 

Velmi bohaté balení

Obvykle, když si kupujete externí disk, v krabici naleznete samotný disk a jeden nebo dva kabely. U LaCie je to jinak. Chce dát uživateli co nejvíce. V krabici je celkem 8 různých kabelů. 3 z nich jsou redukce pro různé elektrické zásuvky, pak kabel pro EU verzi ve dvojitém zastoupení, adaptér a kabel Thuderbolt 3 a poslední s USB 3. Ten má na jednom konci klasický port USB-A a na druhém, ten se připojuje k disku, USB-C.

 

Disk je uložen v druhé části balení a obepínají jej 2 vylisované plastové držáky. Hliníkové tělo disku je opravdu bytelné a i když jej silněji stisknete, nepromačkává se. Konstrukcí se tak dá přirovnat k šasi MacBooků.

Tělo je pevné a tuhé. Dokonce tak, že LaCie d2 Thunderbolt 3 by snad vydržel i výbuch. Perfektní stabilitu pak zajišťuje základna tvořená z malých gumových teček.

Zadní strana hliníkového krasavce obsahuje malý ventilátor pro zajištění dostatečného odvětrávání tepla, Vstup pro USB 3.1, dvojici Thunderbolt 3 portů a otvor na nabíjecí kabel. V dolním levém rohu se ještě nachází Kensigton zámek. To se hodí zejména když máte disk ve větší nebo sdílené kanceláři. Úplně dole je také praktický držák kabelů. Omotání delšího čouhajícího kabelu je tak hračkou a nebude vás na stole dráždit.

LaCie 2d Thunderbolt 3

Perfektní je také základna disku. Ta je ze stejného hliníku jako tělo, takže je pevná a na jejím spodku je přilepen pás gumových teček. Ty přilnou k povrchu, na který disk postavíte a celé tělo stabilizují. Předek je čistý a jen v horní části je umístěné charakteristické „modré oko“. To se v případě připojení disku rozsvítí. Když disk pracuje, tak modré světlo bliká a pokud by bylo něco v nepořádku, začne svítit červeně.


LaCie

Jedná se o prémiovou značku, která spadá pod výrobce Seagate. Společnost navrhuje řešení pro ukládání dat a cílí především na profesionální uživatele z řad fotografů, kameramanů, odborníků na audio a dalších. LaCie klade důraz na špičkovou technologii, výkon, kvalitu, design a dlouhodobou spolehlivost.

Zdroj: LaCie.com


Připojte více zařízení

Výhodou rozhraní Thunderbolt 3 je kromě rychlosti také možnost řetězení připojení. To znamená, že lze za připojené zařízení napojit další. V praxi tak k disku od LaCie můžete zapojit další, za ten pak monitor a takto používat celou sestavu. K tomuto modelu je možné připojit až dva 4K monitory, jeden 5K nebo až 6 LaCie d2 disků. I proto je tedy dobré, že disk má 2 Thunderbolt 3 porty. Jedním připojíte MacBook a druhým propojíte další zařízení.

LaCie 2d Thunderbolt 3

Disk ale dovoluje připojit i starší stroj. Stačí použít přibalený USB kabel. Ten zasunete do USB-C portu na disku a klasické USB připojíte do počítače nebo Macu. Disk tak využijí i uživatelé, kteří mají starší zdroj, ale do budoucna přemýšlejí o novém Macu.

Hodí se i zpětná kompatibilita Thunderbolt připojení. To je zde přítomno už ve své třetí verzi. Druhá generace ale pracovala s jiným portem, ten byl převzat od Mini DisplayPortu a kabel z Thunderboltu 3 byste do něj nepřipojili. Pokud ale potřebujete pracovat třena na starším MacBooku s tímto diskem, stačí dokoupit redukci, kterou Apple prodává a vše bude fungovat.

Další výhodou je možnost dobíjení MacBooku přes jediný kabel. Tím, že disk je sám zapojen do napájení a připojíte jej k MacBooku přes Thunderbolt 3, bude MacBook dobíjet. Dokáže ale dodávat pouze 15 W, takže třeba můj MacBook Pro 13 palců jen udržuje, ale baterii při používání nedobíjí. I tak je schopen nějakou tu „šťávu“ do stroje dostat a bude se vybíjet pomaleji.

 

Průvodce nastavením vše zařídí za vás

LaCie mě překvapila dokonalým průvodcem při prvním připojení. V něm nastavíte vše a hlavně pohodlně. Nemusíte se tak bát, že něčemu nebudete rozumět. Krok s formátováním je tak dobře udělaný, že by si ostatní výrobci měli vzít příklad. Zapůjčený disk má kapacitu 6 TB. LaCie ale ještě nabízí 8TB a 10TB variantu. Podstatné je, že na začátku dostanete možnost rozdělit disk na dva oddíly. Jeden může být naformátovaný na souborový systém HFS+ a druhý klidně na FAT32. Disk tak lze využít na různých operačních systémech.

LaCie 2d Thunderbolt 3

Samozřejmě ale, když budete LaCie d2 používat jen na Macu, naformátovat lze jen jako jeden oddíl a využijete plnou kapacitu. Mít ale možnost toto udělat pomocí hezkého grafického rozhraní a elegantním posuvníkem si určit rozdělení oddílů, je krásnou ukázkou toho, jak udělat uživatelsky perfektního průvodce.

 

Rychlost na prvním místě?

Většinu z vás jistě zajímá, jakých přenosových rychlostí disk dosahuje. Vzhledem k tomu, že v jeho útrobách je osazen klasický disk Seagate Barracuda, má rychlost své limity. Předně ale je nutné říct, že Seagate v tomto případě nešetřil a jeho Barracuda nese přídomek Pro a je určená do těžkého provozu. Podporuje provoz 24/7 a LaCie na poskytuje 5letou záruku. To nemá jen tak někdo.

Zpátky ale k měření rychlosti. Na krabici se dočtete, že lze dosáhnout až 240 MB/s v obou směrech. Tedy při zápisu i čtení. Údaj mohl být měřený v laboratorních podmínkách při ideálním nastavení, ale spíše se jedná o reálný údaj. Mně se podařilo dosáhnout rychlostí kolem 230 MB/s. Níže máte údaje z aplikace Blackmagic Disk Speed Test. Vlevo jsou hodnoty LaCie d2 Thunderbolt 3 a vpravo pak hodnoty SSD disku v MacBooku Pro 13″ 2016.

Takže rychlost není tak vysoká jako v případě SSD jednotek, ale postačuje i na střih videa ve velmi vysokém rozlišení. LaCie uvádí, že 64 GB fotografií zkopírujete z disku během 5 minut, čemuž se dá určitě věřit.

Když bych tedy měl shrnout poznatky z testování LaCie d2 Thunderbolt 3, tak jsou v drtivé většině pozitivní. Krásný design, který na stole neudělá ostudu, připojení přes Thunderbolt 3, dobíjení MacBooku a dostatečná rychlost na všechny operace, které na MacBooku provádím. 6TB verze je dostatečně velká pro většinu uživatelů a v případě nutnosti vyšších požadavků lze vybrat 8TB nebo až 10TB. Cena nejnižší varianty je kolem 14 000 Kč, 8TB stojí 17 000 Kč a 10TB 20 000 Kč.

 

[box type=”success” ]
– Možnosti připojení
– Perfektní průvodce prvním připojením
– Hliníkové šasi a design
– Dobíjení MacBooku
– Množství dodaných kabelů

[/box]

[box type=”error” ]
– Cena
[/box]

Název: LaCie d2 Thunderbolt 3 6 TB

Cena: 6 TB – 13 990 Kč, 8 TB – 16 990 Kč, 10 TB – 19 900 Kč

Parametry: Rychlost čtení a zápisu až 240 MB/s, 2x Thunderbolt 3, USB 3.1, Kensigton zámek, dobíjení laptopu až do 15 W, redukce do různých elektrických zásuvek, interní disk Seagate Barracuda Pro 7200 otáček/min.

Kompatibilita: Všechny počítače a Macy s možností připojení Thunderbolt 3 nebo USB 3 (zpětně kompatibilní nebo možnost použití redukce)

Rozměry: výška: 217 mm; šířka: 60 mm, hloubka: 130 mm; hmotnost: 2,2 kg