Synology DS218play skvěle poslouží jako výkonný domácí server

NAS s čtyřjádrovým procesorem a možností překódovat 4K video v reálném čase. To je Synology DS218play a stále lze pořídit za rozumnou cenu.

Už předchozí generace Synology DS216play byl velmi výkonný domácí NAS a stále jej mám doma a používám každý den. DS218play je nástupce a přináší ještě vyšší výkon, větší možnosti rozšíření úložiště a pár drobných, ale velmi užitečných vychytávek. Rozhodně se už dnes nevyplatí kupovat starší model, který se stále nachází v nabídce českých eShopů, ale za velmi podobnou cenu.

Už dříve jsem tu psal o operačním systému DSM (Disk Station Manager), který Synology u všech svých NASů využívá. Jedná se o bezkonkurenčně nejlepší systém pro tento druh zařízení. Dále poskytuje společnost řadu aplikací pro iOS a skutečně se o ně stará, což je vidět na častých aktualizacích. Připojit se iPhonem na server mimo domov a přehrát si 4K video. To je to, oč tu běží!

 

V balení jsou i šroubky na upevnění disků

NAS kupujete bez disků. DS218play je 2šachtový, takže je do něj ideální nakoupit 2 pevné disky. Bude fungovat i s jedním, ale smysl tohoto řešení je hlavně v nastavení zrcadleného úložiště pro ještě větší jistotu. Náhoda je prostě blbec a už se mi stalo, že po 5 letech jeden z disků odešel. Koupil jsem nový, disky vyměnil a během několika hodin se celý obsah překopíroval na nový disk z funkčního v NASu. Všechna data zůstala.

Jakmile černou plastovou krabičku otevřete, uvidíte dvě pozice pro uchycení disků. Bez nutnosti použití adaptéru lze osadit NAS klasickými 3,5″ pevnými disky. S adaptérem, který ale musíte dokoupit, jde vložit i 2,5″ HDD i SSD. Nástavec vyjde na pár set korun a oproti nákupu disků se jedná o zanedbatelnou investici.

Já osazoval server klasickými disky od Seagatu z edice IronWolf, které jsou pro chod v NASu optimální. V poslední době moc nevěřím konkurenci v podobě Western Digital, ale to už je na jiné povídání. Všechny kompatibilní disky jdou ověřit přímo na stránkách Synology. Tak jako tak, oba disky musíte připevnit do držáků pomocí přiložených šroubků. Ty najdete v balení. Série play už nabízí gumové záslepky, kterými šroubky protáhnete do dírek v discích. Zmírňují hlavně vibrace, prodlužují životnost disků a zabraňují roztřesení celého NASu.

Disky do NASu musíte přišroubovat. Tuto činnost ale budete dělat tak jednou za 5 let, takže těch 10 minut připevnění jednotek vás rozhodně nijak nemusí otravovat.

Rychlou výměnou disků disponují až vyšší modelu NASů od Synology, ale v tomto případě mi vůbec nevadí, že se disky šroubují. Výměnu budete realizovat jednou za několik let a není nutné, abyste měli co nejrychlejší přístup do útrob zařízení a na samotné disky. A nebojte se, obrázkový návod, jak na výměnu disků, je přiložen v balení také.

Na zadní části zařízení je vidět pár vstupů. Předně je zde gigabitový LAN konektor, díky kterému propojíte NAS s routerem a můžete přenášet rychle data. Je to ale strop, který není reálné atakovat. O rychlostech přenášení dat si povíme později.

Vedle jsou pak ještě 2 USB 3.0 porty, oproti předchozí generaci je to posun, v DS216play byl 3.0 pouze jeden konektor. Díky nim připojíte externí disky nebo flashky a ty se pak stanou přístupné i přes síť. Vedle nich je malý otvor umožňující přístup k resetovacímu tlačítku – po dlouhém stisknutí vrátí NAS do továrního nastavení. Pod USB porty je vstup pro zapojení napájecího adaptéru a vedle stranou je ještě Kensington zámek. Ve firmách lze tak NAS zabezpečit proti odcizení.


Synology Inc.

Tchajwanská společnost Synology se specializuje na Network Attached Storage (NAS) zařízení. Produktové řady jsou známy jako DiskStation pro modely stolních počítačů a RackStation pro firemní servery. Produkty Synology jsou distribuovány po celém světě a lokalizovány v několika jazycích. Centrála společnosti Synology se nachází ve městě Taipei.

Zdroj: Wikipedia.org


Výkonu má na rozdávání

Server disponuje rovnou čtyřjádrovým procesorem a každé jádro pracuje na taktu 1,4 GHz. Architektura už je 64bitová a podporuje hardwarové šifrování. Právě díky tak vysokému výkonu dokáže DS218play přehrávat 4K video v pravém maximálním rozlišení 4096 x 2160 pixelů při 30 snímcích za sekundu. Video může být kódováno i ve formátu H.265 (HEVC) a dokonce podporuje 10bitový režim, který zahrnuje větší rozsah barev a je tím pádem náročnější na výpočetní výkon.

Pokud ale nemáte 4K televizi, nebo máte, ale podporuje pouze 8bitový režim, nezoufejte. I tak si video v maximálním rozlišení a kvalitě přehrajete. Synology DS218play totiž dokáže video v reálném čase převádět a dostane ho tak i na vaší FullHD televizi.

Synology DS218play

Výkon oceníte ale i v případě přenášení souborů. Pro příklad jsem z NASu do MacBooku chtěl přetáhnout poslední díl ze série X-Men Logan: Wolverine kódovaný do 10bitového 4K HEVC s 7.1 prostorovým zvukem. Soubor měl 12,06 GB. Na 5GHz Wi-Fi jsem jej přenesl za 7 minut a 41 sekund. Opačným směrem, tedy z MacBooku na NAS, jsem nahrál tentýž soubor za 10 minut a 22 sekund.

Když ale připojíte počítač přímo do routeru LAN kabelem a router podporuje Gbit LAN, lze přenášet data o mnoho rychleji a 10GB soubor máte v počítači doslova za pár minut. Doma ale nechci připojovat MacBook kabelem k routeru, takže si vystačím s Wi-Fi. V kanceláři pak mám přes USB-C hub připojen LAN kabel a využívám výkonný Synology DS918+.

V dalších parametrech se také oproti předchůdci mírně liší. Využívá 1GB RAM s DDR4 moduly, předchozí DS216play volilo DDR3. To se projevuje i v rychlosti přenosu dat, ale hlavně při odezvě systému.

 

Chytré funkce a mobilní aplikace vás nepřestanou bavit

Výkonná jednotka je samozřejmě fajn, ale bez chytrého řešení a přístupu odkudkoliv by byla poloviční. Proto už mnoho let, kdy Synology používám, nejvíce oceňuji schopnost se připojit na server opravdu z jakéhokoliv místa na světě. Kde samozřejmě bude internetové připojení. Služba QuickConnect od vás bude potřebovat pouze založení účtu. Nemusíte tak nastavovat žádné směrování portů, ale Synology za vás vše zařídí. Do webového prohlížeče pak jen stačí zadat adresu ve tvaru http://QuickConnect.to/nazev_vaseho_nasu, naklikat přihlašovací údaje k vašemu účtu a jste ve webovém prostředí.

Synology DS218play

 

Stejně se dostanete na server i z mobilní aplikace. Synology jich k dnešnímu dni má v App Store rovných 15 pro iOS, dvě na Apple Watch a dvě na poslední generace Apple TV. Aktivně používám hlavně DS file, ve které vidím přehledně adresářovou strukturu všech složek a souborů a pak DS video. Ta mi slouží jako video knihovna a dokážu si pustit film ze serveru i v případě, kdy nejsem doma. Aplikace sama najde titulky k filmu, ukazuje, kde jste ve sledování skončili a postará se o hezký popis celého filmového díla.

V poslední době se portfolio aplikací rozšířilo o aplikace Moments a Drive. Druhou jmenovanou jsem si oblíbil a začínám ji používat zatím vedle iCloud Drive. Je přehledná, nabízí barevné štítkování, sdílení souborů a vše, co byste od cloudu, kam ukládáte dokumenty, potřebovali. Ty jsou navíc uloženy u vás doma a když byste se báli, že data můžete ztratit fatálním selháním zařízení, nebo třeba vyhořením celého domu, jde zálohovat soubory na vzdálený cloud.

Aplikace Hyper Backup, která je dostupná v systému DSM, dokáže zálohovat vybrané složky ze serveru na vzdálenou cloudovou službu. Na výběr je třeba Dropbox, Google Drive nebo vlastní řešení Synology C2. To je nová cloudová služba, o které uvedeme samostatný článek, protože nabízí pokročilé možnosti zálohování a obnovy.

Mezi novinky v Synology DS218play patří i dvě chytré vychytávky, které jsou vlastní spíše dražším modelům. V nastavení napájení lze volit mezi třemi režimy rychlosti otáček ventilátoru. Ten je poměrně velký a zaobírá téměř celou zadní stranu. Díky tomu není skoro vůbec slyšet a při zvolení Chladného nebo Tichého režimu, ho uslyšíte jen v případě, kdy k NASu přiložíte ucho. Vysokorychlostní režim pak roztočí ventilátor na maximální otáčky a je slyšet více. Podle mě je ale zbytečné tento režim používat a to dokonce i když si přehráváte video ve 4K rozlišení. Dnešní disky jsou natolik dobře dimenzované, že se tolik nezahřívají. V klidovém režimu mi ukazuje IronWolf 38 stupňů. Starší disky Seagate, které jsem používal pak byly permanentně nad hranicí 43 stupňů. Ty jsem měl ale ve starším modelu Synology DS216play. Dovolím si ale tvrdit, že chlazení bude vzhledem ke stejné konstrukci velmi podobné.

Synology DS218play

Druhým příjemným vylepšením je ovládání jasu předních kontrolek. Ty svítí zeleně a když disky pracují, blikají. To může být nepříjemné, pokud na NAS vidíte, nebo ho máte dokonce na stole. Jednoduchým posuvníkem v nastavení tedy určíte, kolik jasu mají vydávat a můžete je i úplně vypnout.

Synology DS218play toho nabízí skutečně hodně a pokud bych měl rozebírat každou dostupnou aplikaci zvlášť, článek budu psát měsíce. Ale určitě se jedná o nejlepší možnou volbu pro vaší multimediální domácnost. Nad Time Capsule od Applu jsem zlomil hůl už dávno a cupertinská firma zřejmě také, protože se toto síťové úložiště těžko dočká další aktualizace. To mi ale nevadí, Apple zde králem není, je to Synology.

Klady

  • Široké možnosti využití
  • Výkon, který zvládne i přehrávání 4K videa
  • Chytré funkce
  • Mobilní aplikace
  • Přístup odkudkoliv

Zápory

  • Nic

Za poskytnutí produktu děkujeme společnosti Synology.

Název: Synology DiskStation DS218play

Cena: 6 490 Kč (cena bez disků)

Parametry: Převzorkování videa 4K Ultra HD 10bit, čtyřjádrový CPU 1,4 GHz, 1 GB RAM DDR4, 2x USB 3.0, podpora DLNA, iOS aplikace, podpora síťových protokolů FTP, SMB2, AFP, NFS a WebDAV, záloha z cloudových služeb Google Drive, OneDrive, Dropbox, Box, hubiC a Baidu Cloud, DSM 6.1

Kompatibilita: Windows, Mac, Linux; Aplikace pro iOS vyžadují iOS 7 a vyšší

Rozměry: výška: 165 mm; šířka: 100 mm, hloubka: 225,5 mm; hmotnost: 870 g (bez disků)

NAS s čtyřjádrovým procesorem a možností překódovat 4K video v reálném čase. To je Synology DS218play a stále lze pořídit za rozumnou cenu. Už předchozí generace Synology DS216play byl velmi výkonný domácí NAS a stále jej mám doma a používám každý den. DS218play je nástupce a přináší ještě vyšší výkon, větší možnosti rozšíření úložiště a […]

Hodnocení

Kvalita zpracování
Využití
Váha a rozměry
Cena

Výborný

Shrnutí : NAS DS218play od Synology se povedl a poskytuje vysoký výkon, který si poradí i se 4K videem. Za ty peníze stojí a na svá data se dostanete odevšud.

User Rating: Be the first one !
94


Kam dál?