Synology DSM 6.2 přinese vylepšení pro firmy i domácnosti

DSM 6.2 je operační systém pro servery Synology a zatím se nachází v beta režimu. Už teď si ho ale můžete vyzkoušet tak, jako my. Co je nového?

Cloudové systémy jsou stále populárnější a v dnešní době už má stále více domácností schovaný někde ve skříni svůj NAS server. O firmách ani nemluvě, ty zase vsázejí na úspornější řešení a místo velkých serverů volí častěji menší NASy. Sám používám jeden NAS od Synology doma a to hlavně jako mediální centrum, kde jsou uložené filmy a hudba a jeden v kanceláři, na kterém je nastavena pravidelná záloha pomocí Time Machine, ukládám na něj velké videosoubory a také slouží jako virtualizační jednotka.

Recenzi operačního systému Synology DSM 6.1 jste si mohli přečíst v tomto článku. Od té doby ale uplynulo více jak půl roku a Synology nespí na zcela zasloužených vavřínech. Verze DSM 6.2 se nyní nachází v beta režimu a pokud si chcete na svůj NAS systém nainstalovat, tak můžete. Stačí si systém stáhnout a postupovat podle návodu, který je uvedený na stránkách Synology.

Pokud ale ještě takový NAS nemáte, zkuste si živou ukázku systému. Ta vám ukáže prostředí a většinu možností, které nabízí. Odezva může být trochu pomalejší, protože se budete připojovat na server skrze internet. Po domácí nebo firemní vnitřní síti bude vše šlapat rychleji.

 

Firemní prostředí ocení vyšší rychlost a flexibilitu

Z hlediska ceny a výkonu už je Synology velmi zajímavou volbou pro střední, ale i větší firmy. O malých skupinách není třeba se bavit vůbec. Rychlost i zabezpečení chodu serveru je vyřešené do detailu.

Synology DSM 6.2

Synology nabízí replikaci a chod virtuálních systémů. Díky aplikaci Virtual Machine Manager můžete pouštět Windows, Linux nebo Virtual DSM. Po stažení obrazu systému a jeho nahrání na server je nastavení otázkou chvilky. Nepotřebujete další aplikace pro virtualizaci jako VMware nebo Parallels Desktop. Sám používám toto řešení, když potřebuji jít do Windows, což je naštěstí pouze jen občas.

S novou verzí DSM 6.2 také přijde možnost lepšího vytváření rozšířených jednotek iSCSI LUN. Ty už šly tvořit v předchozích verzích systému, ale nyní je správa jednotlivých snímků ve sdílených složkách rychlejší a přehlednější. Systém také nabízí nástroj pro přehled o spotřebě místa.

 

Serverů může být víc a mohou se doplňovat

U větších firem nebude jeden server stačit. I když nabízí Synology i 24šachtové řešení, tak ani to nemusí být strop a hlavně zastupitelnost jednotlivých jednotek je největší přidanou hodnotou vylepšeného nástroje High Availability. Ten zvládne spojit více serverů dohromady a určit, jak se mají v této skupině chovat. V případě výpadku některého z nich, tak uživatelé nemusí poznat žádný problém a do chvíle, než bude server opraven nebo nahrazen, přebere jeho úlohu jiný.

Synology DSM 6.2

Synology High Availability dostal v DSM 6.2 několik novinek. V případě, že je nutné provést důležitou aktualizaci systému, už se nemusí restartovat a je dostupný stále. Počáteční nastavení clusteru SHA (Synology High Availability) zabere jen pár minut a bylo oproti předchozí verzi urychleno. Prostředí je intuitivnější a v neposlední řadě, oceníte i nový monitoring chodu, který sleduje aktivní i pasivní servery a nabízí podrobnější statistiky.

 

Lepší výkon pro zařízení s Btrfs

Btrfs je souborový systém, který Synology navrhlo pro lepší práci v DSM. Ve srovnání například s univerzálním ext4 dokáže lépe předvídat chyby a pomocí kontrolních součtů je opravit. Zrcadlí metadata a zvyšuje dostupnost dat nebo dovoluje nastavit kvótu pro sdílené složky.

Synology DSM 6.2

Od DSM 6.2 se podpora souborového systému rozšířila na více modelů. Kompletní přehled je zde. V systému pak přibyla položka Výkon, která nabídne ladění výkonu a umožní nastavit buď výkon co nejvyšší nebo co nejstabilnější. Pro lepší odezvu systému půjde nastavit i komprese paměti.

 

Nový správce úložiště

Správce jednotlivých disků a jejich kapacity byl už nyní poměrně podrobný, ve verzi 6.2 jde ale ještě dál. Hlavní stránka přehledu zobrazí více statistik a lepší uživatelské rozhraní. V případě, že bude připojeno vícero disků, určitě to pomůže k přehlednosti. U mých dvou disků na domácím serveru to naopak nemá zatím moc velký význam.

Synology DSM 6.2

Úložiště systém pravidelně kontroluje a využívá k tomu scrubbing dat. Ten opravuje veškeré nekonzistence. Nástroj je možné použít v případě začlenění disků do RAID 5, 6 nebo SHR, což je výchozí možnost na Synology NASech.

 


Synology Inc.

Tchajwanská společnost Synology se specializuje na Network Attached Storage (NAS) zařízení. Produktové řady jsou známy jako DiskStation pro modely stolních počítačů a RackStation pro firemní servery. Produkty Synology jsou distribuovány po celém světě a lokalizovány v několika jazycích. Centrála společnosti Synology se nachází ve městě Taipei.

Zdroj: Wikipedia.org


 

Zabezpečení je zase o krok dál

Tak, jako například Google, i Synology hlídá, kdo a odkud se přihlašuje k vašemu účtu. Nástroj Security Advisor v DSM 6.2 rozpozná, kdo, s jakou IP adresou a odkud se přihlašoval na váš server. Pokud se mu bude zdát něco na přihlášení podezřelé, hned vám to oznámí.

Synology DSM 6.2

V přehledu pak vidíte mapu se zapíchnutým špendlíkem a stupeň nebezpečí. U těchto informací se nachází i nápověda, jak účet lépe zabezpečit. Když byste chtěli zabezpečit účet opravdu poctivě, lze u něj nastavit i dvouúrovňové přihlašování.

 

Nové centrum balíčků

Možnost instalace dalších aplikací dává NASům od Synology křídla. Teprve po nainstalování některých z nich vám dojde, proč je dobré do podobného řešení investovat. V DSM 6.2 se mění pohled na jednotlivé balíčky. Z centra se také dostanete na videonávody, kde najdete jak přesné postupy, tak zajímavé případové studie.

Nově přibyla i sekce Balíčky beta. Ta umožňuje instalaci ještě předfinálních verzí jednotlivých aplikací. Nemusí být tedy úplně stabilní a vyladěné, ale na druhou stranu si je mohou stáhnout nedočkavci, mezi které se řadím i já.

 

Moments zorganizuje vaše fotky

Mezi nejzajímavější nové aplikace patří bezesporu Moments. Připomíná mi aplikaci Fotky z macOS. Když ji na serveru spustíte, otevře se nové okno prohlížeče a můžete s ní pracovat v podstatě stejně, jako kdyby byla nainstalovaná přímo v počítači. I tak lze přetahovat fotky. Takže když vezmu nějaké fotografie z Finderu a myší je přetáhnu do okna s Moments, nahrají se.

U každé fotografie jsou pak informace o datu pořízení, fotoaparátu a lze přidat popis nebo štítek. Takto oštítkované fotky se objeví v samostatných albech pěkně pohromadě, takže nemusíte fotky složitě rozhazovat do jednotlivých složek. Štítky bych uvítal i v již zmíněné aplikaci Fotky na macOS.

Synology DSM 6.2

Aplikace umí najít automaticky lidi na fotkách a rozčlenit fotografie podle místa. Také videa mají samostatné album pro lepší přehlednost. Přímo ve webovém prostředí můžete provádět hromadné úpravy a označit více fotek najednou. Pak je možné je stáhnout, uložit do složky, smazat nebo i sdílet. Sdílení je řešeno šikovně a pokud jej u nějaké fotky povolíte, vygeneruje se URL odkaz. V nastavení pak ještě určíte, zda povolíte stahování a umožníte vidět fotku všem nebo jen určitým uživatelům, kteří mají na serveru účet.

 

Drive nahradí Google Disk nebo Dropbox

Nová služba Drive je alternativou k populárním cloudovým úložištím. Její výhoda je, že všechny dokumenty ukládá na váš server. Máte je tak pod svým dohledem a nemusíte se bát, že byste o ně mohli přijít vinou někoho jiného.

Rozhraní je velmi podobné tomu, které znáte například z Googlu Disku. Mně se ale líbí ještě o něco více. Zvlášť povedené jsou štítky, které se ukazují hned na řádku se souborem nebo složkou. Také je můžete vidět v pravém postranním panelu.

Aplikaci oceníte hlavně v případě, kdy ji používá vícečlenný tým, protože dovoluje sdílení položek s různými právy. Můžete tedy povolit přístup pouze dotyčnému uživateli, celému týmu, nebo všem. Navíc jde samozřejmě omezit přístup jen na čtení nebo rovnou nastavit úpravy.

Synology DSM 6.2

Do aplikace nahrajete soubory přetažením, stejně jako fotografie do Moments. Můžete je ale i přímo vytvořit. Drive umí pracovat s tabulkou, dokumentem a prezentací. Prostředí je přitom zase velmi podobné tomu, na jaké jste zvyklí u Google služeb. Veškerá historie dokumentu se také uchovává a je možné se kdykoliv vrátit do jakéhokoliv bodu stavu dokumentu.

Synology DSM 6.2

Aby byla služba konkurenceschopná Dropboxu, Synology připravilo pro uživatele i klienta pro systémy Windows, macOS a Linux. Takže jakmile si jej stáhnete, vytvoří se na počítači synchronizovaná složka, kterou bude Synology neustále hlídat. Když do ní něco nahrajete, hned se obsah synchronizuje se serverem. Funkčnost je tedy naprosto stejná jako u zmíněného Dropboxu.

Synology se zase předvedlo a neznám lepší cloudový operační systém, který můžete mít na svém NASu. Přemýšlím, že teď veškerý obsah svého Dropboxu nahraji do Synology Drive a budu používat ten. Dropbox mi je nyní v podstatě k ničemu.

 

 

Klady

  • Široké možnosti nastavení pro firemní sféru
  • Rychlé webové prostředí
  • Spousta doplňkových aplikací

Zápory

  • Nutnost mít vlastní NAS server
DSM 6.2 je operační systém pro servery Synology a zatím se nachází v beta režimu. Už teď si ho ale můžete vyzkoušet tak, jako my. Co je nového? Cloudové systémy jsou stále populárnější a v dnešní době už má stále více domácností schovaný někde ve skříni svůj NAS server. O firmách ani nemluvě, ty zase […]

Hodnocení

Ovládání
Užitečnost
Rychlost
Vzhled

Vyborné

Shrnutí : Synology DSM 6.2 je operační systém, který těžko hledá konkurenci. Ve spojení s NAS serverem od Synology se jedná o velkého pomocníka, jaký zastane širokou škálu úkonů.

User Rating: Be the first one !
100


Kam dál?