Letošní WWDC se poměrně vyvedla. Ač konference teprve začala a vývojáře čekají dny plné nasávání nových informací, z uživatelského hlediska je WWDC u konce. Apple se docela vytáhl, tak se podívejte na ty velké novinky.
Ještě, než se pustíme do rozboru jednotlivých funkcí nových systémů a vůbec všeho, co Apple na pódiu předvedl, musím řici, že subjektivně hodnotím WWDC 2016 jako vydařenou i přesto, že se zbytku redaktorského týmu moc nelíbilo. Apple se více otevírá uživatelům a hlavně vývojářům, a to má za následek jediné, běžné uživatele čekají úplně nové aplikace a způsoby, jakými dnes pracujeme se svými telefony, tablety a počítači. Mně se to jednoduše líbilo.
watchOS 3: Konečně použitelné hodinky
Apple Watch jsou zcela jistě povedeným zařízením, které se těší oblibě jako chytrá elektronika pro sportovce i jako šperk a parťák na večírky. Hodinky však velkou porci výkonu nedostaly, tou se mohou pyšnit až s nově představeným watchOS 3, který přidá hodinkám pořádně na výkonu. Konkurence může jen závidět.
Společnost Apple si opravdu dala záležet na zrychlení načítání aplikací, což bylo všem předvedeno i na samotné konferenci. Spouštění už neprobíhá tím způsobem, že aplikaci spustíte, čekáte, než se vůbec spustí, až se spustí, tak zase čekáte na načtení dat atd. Aplikaci spustíte a hotovo. Vše je bleskurychle spuštěné a načtené. Aplikace se totiž drží v paměti přístroje.
Další novinkou je multitaskingové menu, které všichni znají z iOS. Nově se můžete mezi aplikacemi rychle přepínat i na hodinkách. Nové menu však kompletně zabilo sekci Glances, která už tak není potřeba.
Změn je poměrně dost a za zmínku stojí například vylepšené ovládací centrum, které se vyvolává úplně stejně jako na iPhonu, možnost psaní textu tahem přímo na displeji hodinek (prozatím jen angličtina a čínština), nové a přizpůsobitelné ciferníky, a v neposlední řadě tlačítko SOS pro rychlé zavolání pomoci.
Součástí nového watchOS 3 je i aplikace Breathe, která vás naučí správně dýchat pomocí speciálních animací a průvodce. Vydání je plánováno na podzim letošního roku.
tvOS: Jen nutná evoluce
tvOS aktuálně běží pouze na zařízení Apple TV 4. generace, a i přesto pro ni Apple aktivně tento systém rozšiřuje a vylepšuje. Nastávající tvOS budete moci konečně ovládat i svým iPhonem, pro který Apple připravil samotnou aplikaci. Přepínání filmů, ovládání pomocí Siri ani zadávání textu nebude žádný problém.
Siri toho umí konečně více a dokáže například spouštět konkrétní pořady nebo vyhledávat i v aplikacích třetích stran, například v Youtube. Potěší i podpora tzv. Dark Mode (tmavého módu), který bohužel do iOS 10 nezavítal, nebo se o něm nikdo prozatím nezmínil.
Stejně jako ostatní systémy, tvOS je dostupné od dnešního dne pro vývojáře a na podzim si jej budou moci zdarma stáhnout i běžní uživatelé.
iOS 10: Největší update v historii
Jak Apple, respektive Tim Cook, sám poznamenal, iOS 10 je tím největším updatem v historii mobilního systému iOS, a je to opravdu tak. Společnost Apple nové funkce desáté verze iOS rozdělila do deseti oblastí, takže se pojďme podívat na ty nejzajímavější.
Uživatelská zkušenost a vzhled
Největších viditelných změn se dočkala zamykací obrazovka a ovládací centrum. A nově se mohou majitelé nejnovějších telefonů, iPhonu 6s a 6s Plus, těšit z nových možností ovládání pomocí funkce 3D Touch, které je ještě více prolezlé systémem.
Na zamykací obrazovce totiž vidíte lépe zpracované notifikace, které prošly výraznými změnami, a to jak po stránce designu, tak po stránce funkčnosti. Nové notifikace jsou díky 3D Touch interaktivní a například pouhým zatlačením na příchozí zprávu můžete ihned dotyčnému odpovědět. Naopak přitlačením na ikonu aplikace si zase zobrazíte důležité informace, třeba aktuální počasí nebo výsledky hokejového zápasu.
Další zajímavostí je neustálá připravenost iPhonu na svého uživatele. Tím je myšleno to, že pokud vezmete iPhone do ruky, iPhone zareaguje, a ihned vám zobrazí zamykací obrazovku. Už tedy nemusíte telefon probouzet stisknutím tlačítka. Tuto funkci má na svědomí koprocesor, takže nelze v tomto momentě říci, zda se nová fíčura dostane i do starších modelů. Minimálně však iPhone 6s a 6s Plus jsou připraveny.
Pospolu se zamykací obrazovkou se změnilo i celé notifikační centrum, které je přehlednější a subjektivně z prezentace soudím, že bude konečně lépe využitelné, ne-li konečně využitelné. Navíc zde i widgety nabírají vítr do plachet, a budou konečně interaktivní. To znamená, že si z notifikačního centra prohlédnete například i video.
Jako poslední se změny dočkalo i již zmíněné ovládací centrum. To je mírně uhlazenější a už nepůsobí jako roletka, ale jako složka ze systému iOS. Navíc lze celé centrum odsunout gestem do strany, a z centra se vám tak rázem stane ovladač pro aplikaci Apple Music. Trošku mi to připomnělo iOS 6. I vám?
Chytřejší Siri, a navíc i pro vývojáře
Siri je neodmyslitelnou součástí našich telefonů, tabletů a nově zavítala také do desktopového macOS, o tom ale později. Proto se Apple pochlubil, že hlasová asistentka vyřídí za pouhý týden přes 2 miliardy požadavků.
Díky iOS 10 bude ale ještě více použitelnější, nejen, že Apple Siri naučil více příkazů, ale nově ji budou moci ovládat pomocí API i vývojáři. Siri tak bude moci například poslat zprávu přes Skype, objednat taxíka přes Uber a podobně.
Siri má dále pod palcem i klávesnici a nově svého uživatele doslova šmíruje na každém rohu. Vše, co píšete, si Siri zaznamenává a na základě toho vám navrhuje vhodná slova, a to i podle aktuální situace. V praxi to funguje například tak, že pokud se vás někdo zeptá, kde se právě nacházíte, nad klávesnicí vám vytvoří Siri tlačítko s rychlým zasláním vaší polohy.
Stejně to například funguje i u posílání kontaktů atd. Kromě toho už nebudete muset ani přepínat jazyk klávesnice, vše se bude dít automaticky podle toho, co se právě snažíte napsat.
Aplikace Fotky a automatické prezentace
Velkou změnou prošla i aplikace Fotky, která uživateli nově dokáže inteligentně třídit fotografie podle rozpoznaných obličejů, lokace, objektů na fotografii nebo celého okolí. Telefon si vše analyzuje, a Apple proto všechny ujistil, že rozpoznávání fotek probíhá pouze lokálně na telefonu a nikoliv na serverech Apple.
Do Fotek zavítala i pěkná funkce nazvaná Vzpomínky, která vám sdruží fotografie různých událostí podle lokace a ostatních analýz do jednotlivých alb. Ty lze posléze nechat automaticky vyhotovit jako prezentaci. iPhone načte důležité fotografie, videa a přidá hudbu. Výsledná prezentace je otázkou chvilky.
Apple Music a nový vzhled
Součástí iOS 10 je i kompletně překopaná Apple Music, která doznala velkých změn v ovládání, které už není tolik chaotické. Aplikace vám lépe určí hudbu speciálně pro vás, a to včetně například podle toho, jaký je zrovna den. Vše budete mít na míru.
Pochvalu si Apple zaslouží za ovladatelnost, která se konečně přiblížila úrovni Spotify. Texty jsou větší a čitelnější, prostředí intuitivnější, a celková orientace je mnohem lepší. Navíc je design čistší, a tak vás nebude při poslouchání mást celá řada různých tlačítek. Nejzajímavější je však podpora textu písní. Pokud si otevřete svoji oblíbenou píseň, v informacích si můžete zobrazit i její kompletní text.
Mapy jsou inteligentnější
Nového designu se dočkaly i Mapy. Ty nabídnou rychlejší přístup k jednotlivým bodům zájmu tak, aby vám nenarušily samotný vzhled mapy. K návrhům se nově dostanete vytažením roletky zespodu displeje, stejně jako je tomu při vysunování ovládacího centra.
Výsledky vyhledávání se budou moci dát navíc i filtrovat, a zajímavá je i funkce zobrazení dopravní situace a hustoty dopravy. Tuto funkci však u nás nelze očekávat. Mapy jsou v našich končinách poměrně omezené, a nelze proto očekávat, že všechny nové funkcionality u nás budou fungovat.
Důležité je zmínit, že Apple své mapy otevře i vývojářům, takže si bude mít možnost uživatel například přímo z aplikace Mapy objednat lístek do kina i včetně dopravy. Vše probíhá přes službu OpenTable.
iMessage pro náctileté
Služba iMessage sice velké viditelné změny nepřinesla, ale z hlediska funkcí je asi tou nejpestřejší. Nově se iMessage naučily zobrazovat odkazy stejně, jako je tomu například na Facebooku. Uvidíte náhledový obrázek či dokonce video i odkaz.
Opět zde figuruje i Siri, která dokáže na základě psaného textu doporučit výměnu slova za vhodný smajlík. Pokud například napíšete ve větě slovo „narozeniny“, kliknutím na smajlíky a poté na slovo „narozeniny“, které bude označené, můžete provést záměnu slova za emotikonu s motivem narozenin. Smajlíky budou navíc až třikrát větší.
Další novinkou je možnost přidání určitého efektu. Buď přidáte efekt do celého pozadí konverzace, například padání konfet, nebo můžete přidat efekt pouze určité zprávě. Když budete chtít na někoho vykřiknout, přidáte efekt a celý text se dotyčnému zběsile zaklepe.
Neméně zajímavé jsou i neviditelné zprávy, které se dotyčnému zobrazí rozmazaně, a jejich obsah si může zobrazit až po přejetí prstem po zprávě. Na mě to působilo jako stírání losu. Tuto funkci lze navíc využít i u obrázku, a nejen u textu. Poslední novinkou je zaslání ručně psaného textu, který můžete vhodně doplnit dalšími efekty.
Nutno dodat, že Apple se konečně rozhodl pro šifrování zpráv na koncových zařízeních. O iMessage pro Android však nepadla ani zmínka.
Datum vydání a kompatibilita
Od dnešního dne 13. 6. 2016 je iOS 10 dostupný pro vývojáře a v průběhu léte bude vypuštěn i mezi veřejné beta testery. Nový systém bude hotov až na podzim při představení iPhonu 7.
Ohledně kompatibility, nový iOS 10 bude dostupný pro iPhone 5 a novější, respektive pro nesmrtelný iPad 2 a novější a iPad mini a novější. Dále si jej budou moci nainstalovat i uživatelé iPodu touch 5. a 6. generace. Majitelé iPhonu 4s si nový systém bohužel neužijí, a definitivně tak tento legendární telefon skončí na systému iOS 9.
OS X končí, přivítejte macOS 10.12 Sierra
Je to opravdu tak. Zvěsti, které se poslední dobou šířily vzduchem, se potvrdily, a nový systém se už nejmenuje OS X, ale macOS Sierra. Nový název macOS bude lépe korespondovat s ostatními systémy a název Sierra si zase desktopový systém vypůjčil od známého pohoří v Kalifornii.
Design celého systému se nezměnil, vše zůstává při starém a společnost Apple evolučně zcela a jistě stále vylepšuje a dodělává zbytky, které se táhnou ještě z dřívějších systémů.
Pozornost si v macOS zaslouží především Siri, která nám všem bude konečně k dispozici i na desktopovém systému. Třikrát hurá. Na svůj počítač zřejmě nebudete moci mluvit kdykoliv, na konferenci bylo vidět, že je potřeba při zadání prvního příkazu kliknout na ikonku Siri, kterou můžete mít po ruce ve spodním docku. Aktivaci lze provést i z horního menu.
Siri toho prozatím neumí tolik co na iPhonu, avšak Apple bude asistentku stále vylepšovat. Siri totiž běží kompletně na serverech Applu, takže updaty na koncových stanicích uživatelů nejsou ve většině případech nutné.
Osobní asistentka vám dokáže například otevřít aplikaci, přepnout nebo spustit skladbu nebo vyhledat relevantní soubory, které můžete i podle upřesňujících požadavků filtrovat.
Zajímavou novinkou je služba Auto Unlock, pomocí které můžete odemykat svůj Mac či MacBook přes Touch ID na iPhonu. Počítači dokonce i stačí, že je ve vaší blízkosti odemčený iPhone, veškeré informace si počítač s telefonem vyměňuje přes technologii Bluetooth. Odemknout Mac můžete i hodinkami Apple Watch.
Kromě odemykání počítače slouží nově čtečka otisků prstů Touch ID i k ověřování plateb přes platební brány Apple Pay ve webovém prohlížeči Safari. Pokud chcete provést platbu přes Apple Pay na MacBooku, můžete. Bohužel Češi opět utřou nos. Apple Pay u nás zatím stále není dostupné.
Posledními novinkami jsou funkce Universal Clipboard, která vám přenese kopírovaný objekt či text z telefonu do Macu a naopak, nové chytré komprimování dat na úložišti Macu, které staré a nepoužívané soubory přenese na servery Applu, a uvolní tím místo na úložišti počítače, funkce obraz v obraze, pomocí které si můžete nechat video z prohlížeče zobrazit jako plovoucí okno a vylepšené notifikační centrum, které spolupracuje se Siri, a na které si můžete připínat veškeré její výsledky vyhledávání.
macOS 10.12 Sierra je dostupný od dnešního dne 13. 6. 2016 pro registrované vývojáře, a v létě si jej budou moci stáhnout i registrovaní beta testeři. Ostré verze se všichni dočkají na podzim letošního roku v podobě updatu zdarma.
Systém macOS 10.12 je kompatibilní s následujícími zařízeními:
- MacBook z roku 2009 a novější
- iMac z roku 2009 a novější
- MacBook Air z roku 2010 a novější
- MacBook Pro z roku 2010 a novější
- Mac mini z roku 2010 a novější
- Mac Pro z roku 2010 a novější
Něco navíc
Novinek bylo mnoho, a celá řada jich ani nezazněla. Na konferenci zaznělo jen to nejdůležitější. Na závěr konference Tim Cook ještě představil aplikaci pro iPady Swift Playgrounds, která ukáže kouzlo programování i těm nejmenším.
Podrobné informace vám proto budeme přinášet v dalších článcích a určitě se podíváme na zoubek novému systému macOS, a stejně tak i iOS. Musíme dát přeci té Siri pořádně zabrat, ne?