Shadowmatic – unikátní hra se stíny

Pokud máte dojem, že vás žádná logická hra v App Storu už nepřekvapí, mýlíte se. Studiu TRIADA se to ve hře Shadowmatic povedlo a výsledek opravdu stojí za to.

Osobně logické hry miluju, ale zároveň jsem k nim mírně skeptický, protože ne každé logické hře se povede hráče dostatečně svým principem, a hlavně provedením zaujmout. Shadowmatic však spojuje vše kladné z logických her dohromady, a vytváří tak jednotný celek, který prostě stojí za to dohrát až do konce.

Přihořívá, přihořívá, hoří!

Cílem každé úrovně je pomocí známých gest otáčet předmět přímo u zdroje světla, a na protější zdi ze stínu vytvořit výsledný obrázek. To by nebylo nic težkého. Párkrát zatočím s nějakým divným předmětem a mezitím mi za ním něco vznikne – ne, ne, až tak jednoduché to není. Vy totiž ani nevíte, jaký konkrétní obrázek máte vytvořit, a tak dáte své představivosti pořádně zabrat. Jedinou pomůckou je vám šestice teček naspodu obrazovky, které se postupně rozsvicují podle toho, jak moc se blížíte k vytvoření správné siluety.

Nevyvážená obtížnost – každý je jiný

Na počátku hry vám tutoriál dostatečně vysvětlí, jak hru ovládat a jak postupovat. První úrovně jsou samozřejmě jednoduché, postupně se obtížnost zvyšuje, ale zároveň i kolísá. Vše totiž záleží jen na vás a vaší představivosti. Padesátý obrazec v řadě tak můžete mít složený rychleji než ten desátý. Za zmínku určitě stojí i existence druhořadých obrazců. Občas tak můžete s pomocí jednoho předmětu vytvořit až dva různé druhy tajných stvoření tzv. „Secrets”, kterých je ve hře až 35.

Nápověda bude někdy potřeba

U otáčení jste strávili už několik minut, a vy stále nevíte, co máte na té zdi vytvořit. Dostaví se tak frustrace a chuť hodit telefonem nebo tabletem o zem. Tohoto pocitu vás hra dokáže zbavit nápovědou, kterou vyvoláte stiskem „H” (help) v kroužku v levém horním rohu. Nápověda je rozdělena na čtyři části, přičemž první našeptnutí stojí jeden bod, druhé stojí dva body, třetí čtyři body a poslední část nápovědy vám celý obrázek ukáže za cenu osmi bodů. Už samotné našeptávání je ojediněle provedené. Docela dost mi dalo zabrat vytvoření hračky dinosaura a první nápověda byla „hračka velkého zvířete”, druhá „jeho kosti vypráví celý příběh”, třetí „hračka malého dinosaura” a poslední již zmíněné vyobrazení dinosaura tak, jak má na zdi vypadat. Body nápovědy nejsou neomezené a je tu možnost jejich dokoupení za reálné peníze. Hra je však postavena tak, že s body sice budete muset šetřit, ale rozhodně by vám neměly chybět natolik, abyste je museli kupovat. Musíte se prostě snažit.

Grafické zpracování a ovládání

Grafice nelze jednoduše nic vytknout. Je pěkná, hravá, detailní a různorodá. Prostředí se totiž mění podle toho, jaký předmět, zvíře nebo objekt vytváříte. Pokud je cílem vytvoření siluety medvídka na hraní, prostředí se odehrává v dětském pokojíčku, naopak pokud vytváříte například ještěrku, jste v přírodě. Dohromady hra nabízí až 10 různých prostředí. Ani samotné menu nepostrádá na nápaditosti a dnešních grafických trendech. Menu se totiž v závislosti na naklonění telefonu pohybuje, a vytváří tak tzv. Paralax efekt, který jistě znáte z pozadí domovské obrazovky iPhonu od verze iOS 7 a vyšší.

S ovládáním jsem neměl žádné problémy. Ať už manipulujete s jedním či dvěma předměty, je ovládání identické u obou a přepínání mezi nimi se provádí stiskem kolečka v levém spodním rohu. Při držení kolečka pohybujete s oběma předměty, pokud jsou, současně. Předmět posouváte jedním prstem a otáčíte dvěma prsty. Všechny ovládací akce jsou známé ze smartphonového prostředí a nic vás nepřekvapí.

Logický unikát

Je vidět, že autoři hru vyráběli s nadšením a smyslem pro detail. Hra vás chytne a na dlouhou dobu nepustí a přitom se k hraní můžete kdykoliv vrátit. Je proto ideální na dlouhé cesty nebo chvilky nudy. Doprovodný zvuk vám přidá na klidu a krásné grafické zpracování uchvátí natolik, abyste na hru měli jen dobré vzpomínky, a to i po jejím odehrání, což není vlastně ani tak jednoduché. Několik hodin to určitě zabere. Cena hry je 2,99 euro, což není vůbec moc a hra určitě stojí za každý cent. Hru jednoznačně doporučuji pro každou věkovou kategorii. Nudit se rozhodně nebudete.

Klady

  • Perfektní nápad
  • Detailní grafika
  • Příjemný a uklidňující zvuk
  • Měnící se prostředí
  • Achievementy a tajné předměty
  • Pro iPhone i iPad

Zápory

  • Velké ceny za „Help” body
  • Pro někoho možná chybějící čeština

icon
ShadowmaticTRIADA Studio LLCGames99,00 KčStáhnout
Pokud máte dojem, že vás žádná logická hra v App Storu už nepřekvapí, mýlíte se. Studiu TRIADA se to ve hře Shadowmatic povedlo a výsledek opravdu stojí za to. Osobně logické hry miluju, ale zároveň jsem k nim mírně skeptický, protože ne každé logické hře se povede hráče dostatečně svým principem, a hlavně provedením zaujmout. […]

Hodnocení

Hratelnost
Grafika
Hudba a zvuk
Cena

Skvělé

Shrnutí : Hra, které není téměř co vytknout. Chytne a nepustí. Tvůrčí, hravá, detailní a dalo by se říct, že i dokonalá. Hra pro kažého a pro každou věkovou kategorii. Rozhodně jedna z „must have" logických her.

User Rating: Be the first one !
96


Kam dál?